Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaburun nergisi hasta

Giriş Tarihi: 7.2.2013

Toprağa da bulaşan nematod adlı hastalık, nergis soğanlarını kuruttu. İyi pazarlanamadığı için ilçede 50'lik bir demetin fiyatı 1 liraya kadar düştü

Karaburun'da birkaç yıl önce ortaya çıkan ve önce nergis soğanlarını ardından ekildiği tarlaları kullanılamaz hale getiren Nematod hastalığı ile üretici baş edemiyor. İlçede nergis üretiminin Kuyucak, Ambarseki ve Saip'te yoğunlaştığını belirten Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, yarımadada yaklaşık 150 dekar arazide nergis üretimi yapıldığını söyledi.

MÜCADELE EDİLİYOR

Yasa şu bilgileri verdi: "Son yıllarda Nematod adı verilen bir hastalık nergis üretimini önemli ölçüde etkilemeye başladı. Bu hastalık bulaştığında önce nergis soğanları kurumaya başlıyor, ardından hastalık toprağa bulaşıyor. Nematod bir tarladan diğer tarlaya ayak ile bile taşınabiliyor. Bu hastalığın bulaştığı tarlalarda yıllarca ürün alınamıyor. Soğan Sak Nematodu bulaşmış nergis soğanları dikimden önce 45 derecelik suda 3 saat bekletilerek hastalıktan arındırılabiliyor. Üreticilerimizi sürekli olarak bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz ama bu hastalık yüzünden yakın zamanda Mordoğan ve çevresinde yapılan nergis üretimi tamamen bitti. Karaburun'da da benzer bir felaketle karşılaşmamak için mücadele ediyoruz."

60 BİN DEMET
Karaburun çevresinde sulu ve kuru üretim olmak üzere Kasım ve Ocak aylarında toplam 3 milyon adet nergis üretildiğini ifade eden Yasa, "Bu üretimden ortaya yaklaşık 60 bin demet nergis çıkıyor. Bu da yaklaşık 1 milyon liralık bir ciro anlamına geliyor. Köylümüz için çok önemli bir rakam. Ancak pazarlama konusunda henüz başarılı olamadığımız için üretici yerine nergisten aracılar para kazanıyor. Son günlerde lodos etkisiyle nergisler birdenbire açınca ilçede 50'lik bir demet nergisin fiyatı 1 liraya düştü. İzmir'de üçlükbeşlik demetler 1 liradan satılıyor. Eğer pazarlama sorununu çözebilirsek yarımada köylüsü de nergisten daha çok para kazanabilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaburun nergisi hasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN