Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık teknoparkı için imzalar atıldı

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, 14 kuruluşun ortaklığıyla kurulan De-Park'ın dev bir Ar-Ge merkezi olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Türkiye'nin ilk sağlık temalı teknoparkı için imzalar atıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öncülüğünde 14 kuruluşun ortaklığıyla kurulan De-Park (DEÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.), faaliyete geçti. Dün Dokuz Eylül Rektörlüğü'nde düzenlenen imza töreninde Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncdan Baltacıoğlu ve Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan'ın yanı sıra aralarında Arkas Holding, Mazhar Zorlu Holding gibi İzmir'in önde kuruluşları da teknopark şirketine ortak oldu. İnciraltı'ndaki teknoparkı sağlık temalı, Tınaztepe'deki teknoparkı çok amaçlı teknopark statüsünde olacak. Teknopark, ilk kullanıcılarını da kabul etmeye başladı.

YATIRIMCI BEKLENİYOR

Füzün, imza töreninde yaptığı konuşmada üniversitelerin eğitimin yanı sıra araştırma yapmakla da görevli olduğunu söyledi. Üniversite- sanayi işbirliğinin araştırma projelerinde önem taşıdığını belirten Füzün, burada teknoparkların büyük işlevi olduğunu kaydetti. 3 Ocak'ta Bakanlar Kurulu kararı ile üniversitenin iki ayrı alanının teknopark ilan edildiğini hatırlatan Füzün, "Biz de 14 ortaklı teknopark şirketini kurduk. 7.5 milyon lira sermayeli şirketin 5 milyon 700 bin liralık sermayesi Dokuz Eylül Üniversitesi'nin" dedi. DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören de artık teknoparkın aktif hale geldiğini, 2 genç girişimcinin bölgede faaliyet göstermek için başvurduğunu açıkladı. Türkiye'nin ilk sağlık temalı teknoparkını kurduklarını ifade eden Özgören, "İnciraltı'ndaki teknopark alanına Nisan bitmeden, diğer teknoparkımıza da Mayıs ayında ilk kullanıcıları alabiliriz. 2 hafta içinde ilk konuklarımızı ağırlayacağız. İnciraltı'ndaki 80 milyon lira yatırımla kurulan Ar-Ge merkezi ile Tınaztepe Kampusü'ndeki 10 milyon lira değerindeki laboratuvar da teknopark ile eşgüdümle olarak çalışacak. Bu iki kuruluşu teknoparka yatırım yapanların hizmetine sunuyoruz" diye konuştu.

ORTAKLARI KİM?

De-Park'ın ortakları arasında DEÜ, Katip Çelebi Üniversitesi, İYTE, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Arkas Holding, Artı Mobil, Mazhar Zorlu Holding, Siskon, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, BYSE Bilişim, Mertsel Ecza Deposu, Netsis, Kırkpınar Turizm, Nucleus Sağlık Ürünleri firması yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık teknoparkı için imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN