Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuaförlükte AB'den daha iyi olmak şart

İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın, "Mesleğimizi eğitimle bütünleştirmek istiyoruz. Teknik özellikler, işletmecilik ve teknolojiyi uygulama konusunda geleceğimize yön vermemiz gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 2.5.2013
İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın, sektörün İzmir'de binlerce kişinin istihdam edilmesine katkıda bulunduğunu belirterek, "Biz burada sadece başkanlık yapmak için görev almadık. Mesleğimiz adına bir misyon üstlendik. Mesleğimizi daha iyi duruma getirmemiz gerekiyor" dedi. Apaydın, İzmir genelinde meslekleri ile ilgili bir araştırma başlattıklarını belirterek, il genelinde sektördeki firma ve çalışan sayısını belirlemek istediklerini söyledi. Sektörün profilinin oluşmasının ardından, sektör ile ilgili eğitim alan öğrencileri de geleceğe hazırlamak için neler yapılabileceği üzerinde çalışacaklarını ifade eden Apaydın, Oda olarak eğitim faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.
Odanızı bize tanıtır mısınız?
Odamızın 2500 civarında aktif üyesi var. Kuaför, manikür, pedikür ve güzellik salonu işletmeleri yer alıyor. İzmir genelinde yaklaşık 5 bin sektör temsilcimiz var. Bununla ilgili araştırma yapıyoruz. Sektörümüzün fotoğrafını çekeceğiz. Ayrıca okullardaki eğitimler, eğitim gören öğrenciler ve kursiyerler ile ilgili de bir çalışma yapacağız. Mesleğimizin geleceğine yönelik projeler üretmek için bu adım çok önemli. Bu araştırmanın ardından gelecek için neler yapabiliriz, bunu ortaya koyacağız.
Mesleğinizde eğitim çok önemli değil mi?
Bizim amacımız yalnızca başkanlık yapmak değil, burada mesleğimiz adına bir misyon üstlendik. Mesleğimizi daha iyi duruma getirmemiz gerekiyor. Kalıcı bir çalışma yapmak istiyoruz. Mesleğimizi eğitimle bütünleştirmek istiyoruz. AB standartlarının üzerinde olsun istiyoruz. Teknik özellikler, işletmecilik ve teknolojiyi uygulama konusunda geleceğimize yön vermemiz gerekiyor. Meslek liselerinde eğitim alan ciddi bir potansiyel var ama buradaki eğitimin içini doldurmak gerekiyor. Hem teorik hem de pratik eğitim verilmesi şart. Bu aşamada çalışmalarımız olacak. 6 ayda da kuaför yetişmez. Bu noktada önemli adımlar atılması gerekiyor.
Odanıza üye kuruluşlarda kaç kişi çalışıyor?
Ortalama 3 kişi çalışsa 7 bin 500 çalışan var. Aileleri de hesaba kattığınızda 15 bin kişi sektörümüzden ekmek yiyor.
Sektörün sorunları nelerdir?
Kuaförlük mesleği çok ciddi sorunlar yaşıyor. Haksız rekabet var. İnsanlara kalitesiz ürünlerle hizmet götürülüyor. Bununla ilgili denetimler yapıyoruz. Bu noktada çok ciddi bir yetkimiz de yok. Özellikle fiyat tarifelerine uyulmaması, haksız rekabete neden oluyor. Fiyat tarifeleri düşürülerek, kalitesiz hizmet veriliyor. Biz buna karşıyız. Bu noktada tüm kurum ve kuruluşların üzerlerine düşen denetim görevlerini daha iyi yerine getirmesini istiyoruz. Belgesiz işyerlerinin açılması da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuaförlükte AB'den daha iyi olmak şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN