Geleceğin sanatçıları SEPTO'da yarışıyor

Sanat Eğitim Proje Tasarım Olimpiyatları (SEPTO), Özel Yamanlar Eğitim Kurumları tarafından bu yıl 7. kez düzenlendi. Etkinliğe 81 ilden 612 ilk ve ortaokuldan öğrenci katıldı. Ön elemeyi 2 bin 600 proje geçti

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Özel Yamanlar Eğitim Kurumları tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Sanat Eğitim Proje Tasarım Olimpiyatları'na (SEPTO) yine yoğun katılım oldu. Özel Yamanlar Eğitim Kurumları'nın Karşıyaka Örnekköy'deki kampüsünde gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye'nin 81 ilinden 612 ilk ve ortaokulun öğrencileri katıldı. Bu yıl 8 bin 200 projenin katıldığı yarışmada ön elemeyi geçen 2 bin 600 proje yer aldı. Katılımcıların rekreasyon, oyuncak tasarımı, dramatizasyon, pandomim, kaligrafi, resim ve müzik olmak üzere 7 kategoride yeteneklerini sergilediği yarışmada dereceye giren projelerin sahibi öğrenciler ödüllendirildi. Geleceğin sanat adaylarını keşfetmek üzere Özel Yamanlar Eğitim Kurumları tarafından bundan 8 yıl önce başlatılan SEPTO'da, geleceğin sanatçı olmaya aday ilk ve ortaokul öğrencileri yarışıyor. Hem yeteneklerini gösterdikleri, hem de birbirinden ilginç projelere imza attıkları organizasyon sayesinde öğrencilerin yaratılıcılıkları da gelişiyor. Türkiye'nin ilk ve tek sanat olimpiyatı olan SEPTO'nun Genel Koordinatörü Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Görsel Sanatlar Zümre Başkanı Ufuk Alkan, her geçen yıl katılımın katlanarak arttığını söyledi.

BURSLA OKUMA FIRSATI
Türkiye'de bu tür organizasyonların genellikle matematik- fen bilimleri ya da sosyal bilimler üzerine düzenlendiğine dikkat çeken alkan, öğrencilerin sanata olan ilgisini artıracak organizasyonlara olan ihtiyacı SEPTO'nun doldurduğunu söyledi. Başarılı öğrencilerin hem yurt içi hem de yurtdışındaki sanat okullarından burslu okuma fırsatı da elde ettiğini belirten Alkan şöyle dedi: "Türkiye'de ilk ve ortaokullarda sanat alanında SEPTO büyük bir açığı kapattı. Burada yarışan öğrenciler gelecekte Avrupa'daki sanat okullarını açıyorlar. Burası bir başlangıç oluyor. Güzel sanatlar liselerine zemin hazırlamış oluyoruz. Böyle bir organizasyon Avrupa'da bile yok. Geleceğin sanat entelektüellerini yetiştirip yönlendirmeyi ve yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bu organizasyon büyük önem arz ediyor" dedi. SEPTO'ya bu yıl çeşitli üniversitelerden 30 akademisyen, devlet tiyatroları sanatçıları, dizi oyuncuları da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin sanatçıları SEPTO'da yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN