Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Havalimanı mahveder'

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Kaklıç Havalimanı'nın sivil kullanıma açılmasını öneren İl Genel Meclis Başkanı Değirmenci'ye tepkili

Giriş Tarihi: 16.5.2013
CHP İzmir Eski Milletvekili Kemal Anadol tarafından gündeme getirilen Kaklıç Havalimanı'nın sivil kullanıma açılması önerisini kent gündemine taşıyan İzmir İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci'ye ilk muhalefet akademik cepheden geldi. Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Kaklıç Askeri Havalimanı'nın bulunduğu bölgenin 211 kuş türünün barınıp, aynı zamanda kuluçkaya yattığı İzmir Kuş Cenneti'ne sınır olduğuna dikkat çekti. Sıkı, Kaklıç'ın faaliyete geçmesi halinde bölgedeki kuş neslinin tehlikeye gireceğini söyledi.

KUŞLAR İÇİN TEHLİKE

Değirmenci'nin İzmir'in Adnan Menderes Havalimanı'ndan sonra ikinci Havalimanı olarak ulaşıma açılması teklifinde bulunduğu Kaklıç'ın hemen yanında dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden biri olan Kuş Cenneti'nin bulunduğuna dikkat çeken Sıkı, Kuş Cenneti'nde barınan ve kuluçkaya yatan 221 kuş türünün korunması için bu talepten vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Bölgede kuş-uçak çarpışmalarından kaynaklanabilecek kazaların önüne geçilmesi ve kuş türlerinin devamlılığını sağlamak için beş yıl önce Genel Kurmay Başkanlığı'na bir rapor sunduklarını da anlatan Prof. Dr. Sıkı, dönemin Genel Kurmay Başkanlığı'nın bu raporu dikkate alarak bölgede eğitim uçuşu yapan askeri uçakların uçuş rotasında bile değişikliğe gittiğini söyledi. Askerin gösterdiği bu özverinin Değirmenci'nin bu girişimiyle baltalandığını savunan Sıkı, Kaklıç'ın sivil hava ulaşımına açılmasının ciddi riskler doğuracağını söyledi. Genel Kurmay Başkanlığı'nın bölgede eğitim uçuşu yapan askeri uçaklar için almış olduğu rota kararı varken Değirmenci'nin Kaklıç'ı sivil hava ulaşımına niye açtırmak istediğini anlayamadığını belirten Prof. Sıkı, bu girişimin çok yanlış sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Sıkı, "Böyle bir karar varken şimdi burasının sivil havacılığa açılması büyük bir risk taşıyor. Geçmişte burası ile ilgili yapılmış araştırmalar ortada. Bunlar varken burasının uçuşa açılması büyük risk doğurur" diye konuştu. Bölgedeki kuş sürülerinin uçak iniş ve kalkışları sırasında çarpışma tehlikesi yaratabileceğini belirten Sıkı, her ortamda üremesi mümkün olmayan tepeli pelikan ve flamingo türlerinin de kuluçka döneminde uçaklardan kaynaklanan gürültü nedeniyle rahatsızlık yaşadıklarını, üremelerinin durabileceğini söyledi.

'YANLIŞ ANLAŞILDIK'
Eski CHP Milletvekili Kemal Anadol ise, yanlış anlaşıldığını savundu. Bölgeye yeni bir havalimanı yapılmasını önermediklerini, mevcut askeri havalimanının bir protokolle Ulaştırma Bakanlığı'na devredilmesini önerdiklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Havalimanı mahveder'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN