Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenci profesör

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, mühendislik için yarıda bıraktığı tıp öğrenimine 43 yıl aradan sonra yeniden başladı

Giriş Tarihi: 2.6.2013
İzmir'in köklü üniversitelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Halil Köse, mühendislik için yarıda bıraktığı Tıp Fakültesi öğrenimine 43 yıl sonra geri döndü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne geçen yıl afla yeniden kayıt yaptıran 63 yaşındaki Profesör Köse, yeniden öğrencilik yıllarına geri döndü. Bugüne kadar Mühendislik alanında binlerce öğrenciyi mezun eden Köse, yeniden öğrenci sıralarında oturmasının kendisi için çok farklı bir duygu olduğunu söyledi. Öğrenciliğe geri dönmesini espirili bir dille anlatan Köse, "İki kez Rektörlüğe aday oldum ancak Tıp Fakültesi'nden gelen adaylara karşı kaybettim. Artık ben de Tıp Fakültesi'nden mezun olunca belki kazanma şansım artar" dedi. Sivas Şarkışla doğumlu olan Prof. Dr. Halil Köse, 1970 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazandığını ancak bir dönem okuduktan sonra mühendis olmaya karar verdiğini anlatarak, "Sivas Lisesi'ni birlikte okuduğum üç çok yakın arkadaşımla birlikte Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazandık. Ama ilgi alanım hep mühendislik olunca daha ilk dönemde bu üç arkadaşımla birlikte mühendis olma umuduyla devlet adına Avrupa Sınavları'na girdik. Ben kazandım onlar kazanamadı. Onlar tıp fakültesinde kaldı ve doktor oldular. Ben ise devlet bursu ile Avusturya'ya giderek Maden ve Petrol Mühendisliği okudum" dedi.

İKİ DÖNEM DEKANDI
Birincilikle bitirdiği üniversitenin ardından Almanya'daki Berlin Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başaldığını dile getiren Köse, burada dört yılda doktorasını tamamlayıp yurda döndüğünü söyledi. Köse, "Avusturya'da Etibank'tan aldığım bursla okuduğum için Türkiye'ye dönüp çalışmam gerekiyordu. Bu nedenle Bursa'daki Wolfram Madeni'nde baş mühendis olarak çalışmaya başladım. O sırada Ege Üniversitesi benimle çalışmak istediğini belirterek teklifte bulundu. Zorunlu hizmetimi Ege Üniversitesi'ne kaydırdım. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra bulunduğum bölüm Dokuz Eylül Üniversitesi adıyla hizmet vermeye başladı. Orada yardımcı doçent oldum. Bu gvrevin ardından ana bilim dalı başkanlığı yaptım. Profesör olduktan sonra 1996 yılında da Mühendislik Fakültesi Dekanı seçildim. 2002 yılına kadar iki dönem dekanlık görevimi sürdürdüm" diye konuştu.

43 YIL SONRA KAYIT

2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne aday olan Köse, 43 yıl sonra yarım bıraktığı Tıp Fakültesi öğrenciliğine geri dönmeye kararını ise şöyle anlattı: "Geçen yıl öğrenci affı çıkınca 43 yıl önce ayrıldığım Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki kaydımın durup durmadığını merak ettim. Böyle bir kayıt hala kalmış mıdır, arşivde var mıdır diye merak ettim aslında. Okul idaresine bir mail attım ve kaydımın durup durmadığını, aftan yararlanabilir miyim diye sordum. Onlar da kaydımın olduğunu söylediler. O dönem gidemedim. Benim öğretim görevlisi olduğumu öğrenmişler, arayıp 'Hocam kaydınızı yaptırmak için son gün' diye telefon ettiler. Evraklar yanımda yoktu, 'Sonra halledersiniz' dediler. Evrakları tamamlayıp verdim, öğrenci kartımı da aldım. 43 yıl önceki kayıttaki resmimi bile gördüm. Hatta kayıt sırasında orda görevli bir memur gelip, "Hocam siz kayıt yaptırdığınız sene ben daha doğmamıştım" dedi. Ders seçerken Mühendisliğe yakın olan seçmeli dersleri seçin diye tavsiye bile aldım."

KAYDINI ALDIRACAK

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1021 No'lu birinci sınıf öğrencisi olan Köse, Rektör Yardımcılığı görevi nedeniyle derslere katılmakta zorluk çektiğini de ancak yine de okulu bitirmekte kararlı olduğunu söyledi. Eşi Süheyla Köse'nin de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Profesör olduğunu belirten Köse, eşinin bile afla yeniden Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptırdığını bilmediğini belirterek, "Bana 43 yıl önceki 1021 numaralı öğrenci numaramı verdiler. Belki İzmir'e yatay geçiş yaptırabilirim"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenci profesör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN