Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum'un çöp şövalyeleri

Giriş Tarihi: 17.8.2013

Bodrum'da evsel atık olarak bile her gün 200 ton çöp çıkıyor. Bunları müteahhit ORTEM firması topluyor. Çöp Şövalyeleri adını taktığım bu zor görev adamlarıyla uzun uzun dertleştim, sorular sordum, onlar daha anlatırken bile ben yoruldum

Bodrum Türkiye'nin turizm incisi. Buradan baktığınızda özellikle temizlik ve hijyen çok önemli. Temizlik kısmını ORTEM yapıyor. Öyle bir zor iş yapıyorlar ki, anlatılmaz, dinlenir. Öğrenmek için de Şantiye Müdürü Ümit Yılmaz'la başlayalım.

Ümit Bey önce firmayı sonra yaptığınız işleri öğrenelim mi?
- Bursa merkezliyiz. Orakçı Şirketler Grubu'na bağlıyız. Genel Müdürümüz Özgür Orakçı. Bodrum'dan başka, Muğla, Marmaris, Çorlu, Altınoluk, Körfez ve Bursa'yı da biz temizliyoruz.

200 ton, sonradan vahşi depolamaya gidiyor. Sizden öğrenmek istediğim işin toplama, kaldırma kısmı. Çok zor görünüyor, düşününce gözümde büyüyor vallahi.
- Aslında daha çöp var da, sorumluluk sınırlarımız; Gümbet- Bodrum Merkez - Torba'dan oluşan mücavir sınırlarında çıkan kısmı 200 ton hem de.

Koca bir ordu gerekir bunun için Ümit Bey?
- O kadar da değil Savaş Abi. 47'si toplayıcı, 32 süpürgeci, 8 belediye iç temizlik vs. olmak üzere 120 personel çalışıyor.

GÖZE HOŞ GELMEZ

Yazın 1 milyon kişiye ulaştığı oluyor nüfusun. Allah kolaylık vere. Sizin bir talebiniz var mı Bodrum'da yaşayanlardan?
- Olmaz mı! Hem de çok önemli ricalarımız var. Evsel atıkların 200 ton olduğunu düşünürsek, genellikle işimiz o çöpü çıkaran kesimlerle. Malum sebeplerden dolayı çöp konteynerleri ana yollara konmuyor. Karayolları ana caddedekileri tamamen kaldırttı. Merkezde de tek bir çöp kovası yok.

Nasıl oluyor peki çöp atımı?
- Naylon torbalara doldurup, maalesef, bilinçsiz şekilde atmak yoluyla. Kedi köpek gelip o torbaları parçalıyor, her şey dağılıyor. Bu manzara uzamasın diye, daha 15 dakika önce temizlediği yere bir daha dalıyor süpürgeci. Emek, zaman, moral kaybı oluyor yani. Malumunuz Bodrum göz önünde, vitrin bir kent. Ne kadar iyi çalışırsan çalış, fark edilmeyebilir. Hata yaptığın anda da hemen göze batar. Çok özenli davranıp sıkıntı yaşamamaya çalışıyoruz.

HEPSİ YEREL PERSONEL
Doğum, ölüm, evlilik izinleri 15 gün. Hepsi sözleşmeli personel. Sigortaları tam ödenir. 1100 lira taban maaşları var. Hepsi yerli personel. Şirketin en büyük prensibi nerede ihale alırsa, o yörenin insanına iş vermek. Makine parkı ise şöyle: 11 adet 7 metreküp, 3 adet 13 metreküp, 2 adet 2 metreküp kapasiteli kaldırım üstü süpürme makinesi. 1 mermer silme, 1 anayol büyük süpürme makinesi, 1 mini dar yol makinesi, 3 adet kontrol aracı. Tamir bakım ünitelerinde her türlü onarımı da kendileri yapıyor...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum'un çöp şövalyeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN