Hayalindeki Bodrum için 10 yıl istiyor

Belediye Başkanı Kocadon, binaları yükseltmeden Bodrum markasını yükselttiklerini söyledi, "Bu yetmez. Su, katık atık, çöp, yol ve ulaşım sorununun çözülmesi lazım. Bunun için de 10 yıla ihtiyacımız var" dedi

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bodrum Rixos Otel'de yaptığı tatilin ardından. "Kıyıları hem havadan hem denizden inceledik. Durum felaket. Denetim ve cezai işlemlere hemen başlıyoruz. Valilikler kolluk güçlerine görev verecek. Yıkımlara başlayacağız" demişti. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'la sadece bu konuyu değil, genel olarak Bodrum'u bakın nasıl konuştuk.

* Sondan başa gidersek gündemin elini de sıkı sıkıya tutmuş oluruz... Torba, Güvercinlik kıyıları değerlendirmesine Kocadon diyor ki:
Başbakan Tayyip Erdoğan'a katılıyorum. Biz yıllarca denetleme yaptık. Halen de yapıyoruz. Bodrum'da 11 yarımada var. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış planlar var. Kolay kolay bölgemizde bir yanlışlık olacağını sanmıyorum. Başbakan tam olarak nereleri gezdi, bilmiyoruz. Bize gelen bir şey yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili de bir sıkıntımız yok. Sivil toplum örgütleri de işlerini itinayla yapıyor. Bazı aksamalar çok başlılıktan oluyor genellikle. Bir sıkıntı olursa ve bize yazı gelirse, gerekeni elbette yaparız.

* Çok başlılıktan oluyor demiştiniz az önce.
Belde belediyeleri yaratıyor bu çok başlılığı. Artık onlar kalkıyor. İmar izinleri sadece ilçe belediyeleri tarafından verilecek. Denetim, şeffaflık, düzen sağlanacak.

SİYASETSİZ SÖYLEŞİ

* Şu söyleşinin içine siyaset katmadan konuşalım mı? Hayalindeki Bodrum ne zaman?
En az 10 yıl var ona.

* Hadi canım! Nedenmiş o?
Çünkü hayalimdeki Bodrum'un su sorunu, katı atık, çöp sorunu, yol ve ulaşım sorunu kalmamış olmalı.

* Şimdi durum ne?
Biliyorsun taaa Geyik Barajı'ndan su getirdik Savaş Abi. Ama yetmiyor. Yazın nüfus patlaması yaşıyoruz malum. 1 milyonu aşınca nasıl edeceksin suyun olmadan! Katı atık mevzuu için bu ay içinde Çevre ve Turizm bakanlıklarıyla protokol yaptık. Avrupa Birliği (AB) ve Çevre Bakanlığı'ndan para bekliyoruz.

BONKÖR BODRUM

* Bodrum devlete iyi para kazandırıyor değil mi?
Yılda 2 milyar dolar sağlıyoruz. Bunun 100 milyon doları bize dönebilse, farklı oluruz.

* Gelirler daha nasıl artar?
3 büyük marinamız var malum. Ama yetmiyor. 3 tane daha lazım. Hem ihtiyaç hem büyük gelir kaynağı. Ulaşım ve trafik de çok sıkıntılı. Çevre yolu artık işyeri merkez yolu oldu. Kenti dışardan çember şeklinde geçecek yeni bir çevre yolu yaparsak yüzde 75 hallederiz.

* Alt yapıda da sıkıntılar var, değil mi?
Var tabii. Hala çok yerde asbest borularla örgün yorgun bir alt yapı var.

* "Ağlamayan çocuğa meme vermezler" denir bizim orada!
Niye bunu dedin Savaş Abi?

* Böyle sıkıntılar var da niye hep güleçsin. İnsan bir surat asar.
(Gülüşmeler.) Ortak akıl beni de herkesi de mutlu etti de, o nedenle.

* Ortak akıl mı?
Yeni kaymakamımız muhteşem bir bürokrat. Katılımcı, aktif, destekçi. Uyum müthiş. Emniyet, eğitim, sağlık, turizm, müftülük ve diğer kurumlar. Sivil toplumcularla da görece en uyumlu süreç. Bu kent adına çok sevindiriyor, beni de, hepimizi de. Biz böylelikle marka olarak, kent kimliğimizle yükseliyoruz. Bazıları binaları yükseltip kendilerini batırdı ve turizm yükselme hartasından silindi. Bodrum bina yükseltmeden değer yükseltti.

* Caddelerde sahte markaların satıldığı tonla dükkan mağaza var. Onlar ne olacak?
Sahteyle mücadelede firmalar da devrede. Biz sıfır işgaliye uygulayarak artış göstermelerini önlüyoruz. Bu bir dünya sorunu zaten. İmitasyon milyarlarca dolarlık rantı olan bir şey.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalindeki Bodrum için 10 yıl istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN