'Türkiye ekonomisi sürekli büyümeli'

İzmir İktisat Kongresi'nde konuşan Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için gelecek 10 yılda büyümeye devam etmek zorunda olduğunu söyledi

Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, 5. İzmir İktisat Kongresi'nde, "4 yıl sonra 1.3 trilyon dolarlık ekonomi, 16 bin dolarlık kişi başı gelir, 170 milyar dolarlık ihracat öngörüyoruz" dedi. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için gelecek 10 yılda büyümeye devam etmek zorunda olduğunu söyleyen Yılmaz, "Türkiye büyümeye devam etmek durumunda. İki ileri bir geri değil ama... İstikrarsız bir büyüme değil. Sürekli bir büyüme" dedi. Kongrede düzenlenen ' Yüksek ve İstikrarlı Büyüme Perspektifinde Türkiye Ekonomisi' oturumunu yöneten Bakan Yılmaz, geçtiğimiz 10 yılda önemli bir büyüme performansı gösterdiklerini kaydetti. Ekonominin ortalama yüzde 5'in üzerinde büyüdüğüne dikkat çeken Yılmaz, "Geçen yıl itibariyle 786 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştık. Geçtiğimiz temmuz ayında meclisimizde kabul edilen 10. Beş Yıllık Plan kapsamında önemli hedeflerimiz var. 2014-2018 yıllarını kapsayan planda 2018 yılına geldiğimizde 1.3 trilyon dolarlık ekonomi, 16 bin dolarlık kişi başı gelir, 170 milyar dolarlık ihracat öngörüyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin ince işçilik dönemine girdiğini vurgulayan Yılmaz, "İskelet sağlam, yapı sağlam bu ince işçiliği de hep beraber başaracağız" dedi. Yılmaz, şöyle konuştu: "Büyümeyen bir ekonomide istihdamı, vergi gelirlerinizi artırmanız, sosyal politikaları arzu edilebilir şekilde büyütmeniz mümkün olmaz. Her yıl biraz daha üzerine koyarak büyümek zorundayız. 2009'u bir kenara bırakırsak Türkiye bunu başardı. İstikrarlı bir ortamda yüksek büyüme sağlanabiliyormuş. Şimdi gelecek 10 yılda büyümeyi devam ettirerek 2023 hedeflerine ulaşmamız gerekiyor. İşin özü nitelikli insan, nitelikli sermaye. Bunu yapamayan, kendi varlıklarını artıramayan ülkeler yarışta geri kalıyor."

YAP-SAT MODELİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, her yıl mezun olan 700 bin gence iş sağlayabilmek ve 2023 hedeflerinin yakalanabilmesi için Türk sanayisinin al-sat modelinden yap-sat modeline geçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin müteahhitlik sektörünün Çin'den sonra dünyada ikinci büyük olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "Ancak bütün müteahhitlik sektörümüzün yaptığı işin hacmi 17 milyar dolar. Oysa bir İspanyol müteahhitlik şirketinin yıllık iş hacmi 42 milyar dolar. Artık Türk müteahhitleri sadece yapım bölümünde değil müşavirlik bölümünde de yer almalı. Markalaşamadığımız sürece ülke olarak üst seviyelere çıkabilmemiz sözkonusu değil. Güney Koreli Samsung elektronik sektöründe büyüdükten sonra inşaata giriyor. Oysa bizde elektroniği bırakıp inşaata giriyor. Al-sat yerine yap-sat modeline geçmemiz gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye ekonomisi sürekli büyümeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN