Oda başkanlarına haksızlık yapılıyor

CHP Milletvekili Susam, YSK'nın "Yerel yönetimlerde aday olmak isteyen oda başkanlarının istifası gerekir" kararının gözden geçirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 1.12.2013
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir'deki oda başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yerel seçimlerde aday olmak isteyen oda başkanlarının görevlerinden istifa etmesi yönündeki kararına tepki gösterdi. Susam, "YSK bu kararını gözden geçirmeli. Eğer bu karar değişmezse Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. Sonuç alamazsak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız" diye konuştu. Susam, yerel demokrasiye yürekten inandıklarını belirterek, Tüm oda başkanlarının seçilerek görevlere geldiğini hatırlatan CHP Milletvekili Susam, "2010 yılında milletvekili seçimleri ile ilgili değişiklik yapıldı. Parlamentoda örgütlü toplumun temsilcilerinin seçimine kısıtlama getirildi. Bununla ilgili yerel yönetimler yasasında bağlayıcı bir karar olmamasına karşın, YSK 2010'daki yasaya atıfta bulunarak böyle bir karar aldı. 2010'da yasa çıkarken bunun yanlışlıklarını söyledik. Bu yerel seçimlerde başka bir handikap ortaya çıktı" dedi.

"AİHM'E GİDERİZ"
YSK'nın kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin yöneticilerinin istifa etmesi yönündeki kararının hukuki olmadığını öne süren Susam, sözlerine şöyle devam etti: "Bununla ilgili yerel yönetimler yasasında bağlayıcı bir karar yok. Buna karşın, YSK 2010'daki yasaya atıfta bulunarak böyle bir karar aldı. İleri demokrasi örgütlü toplumun en etkin şekilde yönetime katılmasıdır. Seçilmiş insanların yerel meclislerde olması önemlidir. Şehir plancıları, mimarları dışarıda bırakacaksınız. Böyle şey olmaz. YSK'nın aldığı karar hukuki değildir. Yerel yönetim yasasında yasaklayıcı bir şey bulamayıp, milletvekili ile ilgili alınan bir karar esas alınarak bir değerlendirme yapılması kabul edilmez. Bu kararın gözden geçirilmeye ihtiyaç vardır. Oda başkanlarının Türk demokrasisi açısından yerel meclislerde yer alması önemlidir. Seçim güvenliği ve geleceği açısından YSK'nın aldığı kararının doğru olmadığını bir kez altını çiziyorum. Bu kararı düzeltmeye davet ediyorum. YSK karanın değiştirmezse Anayasa Mahkemesi'ne; oradan sonuç alamazsak AİHM'e gideceğiz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda başkanlarına haksızlık yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN