Yazıcı'dan perakende yasası müjdesi geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, EBSO ödül törenine katıldı kamuoyunda AVM yasası olarak bilinen yasanın çıkacağını söyledi

Ege Bölgesi Sanayi Odası, 2012 yılında başarılı olan 548 sanayi kuruluşunu ödüllendirdi. Sanayicilere ödüllerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı verdi. Kaya Thermal Hotel'deki törene AK Parti İzmir Milletvekilleri Nesrin Ulema, Ali Aşlık, Hamza Dağ ve İlknur Denizli, CHP İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam ve Mustafa Moroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı. Törende üretim, yatırım, ihracat, vergi, istihdam ile Ar-ge ve inovasyon ile marka alanında başarılı oda üyeleri ile oda üyeliğinde 25 ve 50 yılı dolduran firmalar ödül aldı. EBSO Çevre Ödülleri de takdim edildi. Toplamda 209 firma ve iki girişimciye plaket ve başarı belgesi olmak üzere 548 ödül verildi. Ödül töreninde konuşan Bakan Yazıcı, sanayicilerin siyasetteki gelişmelerin ekonomiyi sıkıntıya sokacağı yönündeki endişelerine yanıt verdi. Sanayicilere kaygılanmamamalarını söyleyen Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de herşey şeffaf, açık ortamda gerçekleştiriliyor. Türkiye'de insanlar görevini yaparken hukuku ve kanunu gözetiyor. En üst varlık insan. En üstün değer hukuk ve adalet. Siz adaleti gerçekleştireceğim derken o süreçlerden kişi haklarına, başka hak ihlallerine yol açacak uygulamalara girmek lüksünüz yok. Amaç kadar araçlar da önemli. Böyle bakacaksınız. Suç işleyen varsa suç hiçbir zaman gizlenmez. Onu ayıklamak başka bir şey. Onu yaparken camcı dükkanına girmiş gibi davranmak ayrı bir şey. Herşey yerine oturur. Gizli saklı hiçbir şey kalmaz. Türkiye büyük bir ülke. Hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir ülke. Eksikliklerimiz var ama bunları da süreçle tamamlamak mümkün."

"GURUR DUYUYORUZ"
Türk Ticaret Kanunu başta olmak üzere iş dünyasının önünü paylaşımcı düzenlemelerle değiştirdiklerini belirten Yazıcı, "Bugün yemekte bir sanayicimiz bana '3 şirketimi birkaç saat içinde birleştirdim' dedi. Bununla gurur duyuyoruz. İlk defa şirketlerin genel kurullarını elektronik ortamda yapılmasını sağladık. Bu önemli uygulamanın lansmanını ocak ayında İstanbul'da gerçekleştireceğiz" dedi. Yazıcı, kamuoyunda AVM Yasası olarak bilinen toptan ve perakende ticareti düzenleyen yasanın da çıkacağını açıkladı. Yazıcı, "20 maddelik bir çerçeve kanun tasarısı. Bu çalışmalar bitince Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Siyasi partilerle paylaşacağız. İnşallah yasayı çıkaracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazıcı'dan perakende yasası müjdesi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN