Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkçılık ve çiftçilik göz göre göre ölüyor

Çine Çayı'nın ardından Akçay'da da toplu balık ölümleri başladı. Ekmek teknelerinin yok olduğunu söyleyen balıkçılar, "Yakında alabalık çiftlikleri ve Bozdoğan Ovası da bu zehirden etkilenecek" dedi

Aydın'ın Çine ilçesinde Büyük Menderes'i besleyen en önemli akarsular arasında yer alan Çine Çayı'nda geçtiğimiz günlerde yaşanan balık ölümlerinin bir benzeri Bozdoğan ilçesinde de başladı. Kemer Barajı ile Büyük Menderes Nehrini birbirine bağlayan ve Bozdoğan Ovası'nın tamamı ile Nazilli Ovası'nın bir bölümünü sulayan Akçay, balıkçıların da büyük geçim kaynaklarının başında yer alıyor. Yetkililere seslenen yöre balıkçıları, nehre zeytinyağı fabrikalarından atık sular bırakılmasının ardından balık ölümlerinin arttığını belirterek önlem destek istedi.

ACİL ÖNLEM İSTEDİLER

Kirliliğin, bölgedeki zeytinyağı fabrikalarının atık sularını çay yatağına bırakmasından kaynaklanmış olabileceğini öne süren yöre balıkçıları, isyan etti. Çaya bırakılan zeytinyağı atıkları nedeniyle çaydaki bütün canlıların öldüğünü belirten ve 30 yıldır geçimini balıkçılıkla sağladığını ifade eden Mehmet Ural, kirliliğin Akçay'dan su kullanan alabalık çiftlikleri başta olmak üzere tarlalara da zarar vereceğini belirterek şunları söyledi: "Akarsudaki kirlilik nedeniyle ekmek teknelerimiz olan balıklar gözümüzün önünde ölüyor. Balık katliamlarının durdurulmasını istiyoruz. Bu nehir üzerinde alabalık çiftlikleri de var. Yakın zamanda onlarla birlikte tarlalarını bu sudan sulayan çiftçiler de zarar görecek. Acilen tedbir alınmalı." Geçimini balıkçılıkla sağlayan Ergün Türker de, Çine Çayı'ndaki balık ölümlerini hatırlattı, "Bizdeki balık ölümleri daha erken başladı. Nehir üzerindeki 6-7 zeytinyağı fabrikasının tüm atıkları balıkçılığı da, çiftçiliği de bitirecek. Acilen önlem alınmazsa zarar her geçen gün büyüyecek ve geri dönülmesi imkansız kayıplara yol açacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkçılık ve çiftçilik göz göre göre ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN