Kirletene af yok

Aydın'da kirlilik yüzünden toplu balık ölümlerinin meydana geldiği Çine Çayı ve Akçay'a zehirli sularını bırakan işletmeler hakkında inceleme başlatıldı. Kirleten fabrikalara ağır ceza geliyor

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Aydın'ın en önemli akarsularında ikisi olan Çine Çayı ve Akçay'da meydana gelen toplu balık ölümleri üzerine yetkililer gerekli önlemlerin alınması ve kirleten işletmeler için inceleme yapılmak üzere harekete geçti. Aydın Valiliği tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Akçay'da telef olan balıklardan ve sudan numuneler alındığını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, önümüzdeki hafta sonuçlanacak laboratuvar verilerine göre işletmelere ağır yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

BALIKÇI TEPKİSİ
Geçtiğimiz günlerde Çine Çayı'nda toplu ölümler meydana gelmişti. Ardından da Kemer Barajı ile Büyük Menderes'i birbirine bağlayan, Bozdoğan ile Nazilli ovalarını sulayan, balıkçıların da önemli geçim kaynaklarının başında yer alan Akçay'da da balıklar telef olmuştu. Zeytinyağı fabrikalarının bıraktığı atıksular nedeniyle balıkların telef olduğunu iddia eden balıkçıların tepkisi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Akçay'da telef olan balıklardan ve sudan numuneler alarak incelenmesi için İzmir'de laboratuvara gönderdi.

İZMİR'E GÖNDERİLDİ
Çaya kirli su bırakan fabrikaların tespit edilmesi için de çalışma başlatıldı. İl Müdürü Köksal, İzmir'de yapılacak analiz sonucuna göre balıkların ölüm nedeninin ortaya çıkacağını söyledi, şöyle dedi: "Kimyasallar veya zehir içeren maddeler tespit edilirse olayın sorumluları hakkında gerekli tüm yasal işlemlere hemen başlanacak. Tüm tedbirleri alıp çayı kirletenlere en ağır cezaları uygulayacağız. Çine Çayı ve Akçay, Ege'yi hayat veren Büyük Menderes'in en önemli iki koludur. Bunlara sahip çıkmak bizim öncelikli görevimiz." Çaydaki su kirliliğinin son 3-4 yıldır had safhaya çıktığını ve canlı yaşamını tehdit ettiğini vurgulayan yöre sakinlerinden Timur Göçer (50) yetkililerden kirliliğin önlenmesi için acil olarak önlem alınmasını beklediklerini söyledi. Timur, "Koyunlarımızı Akçay'dan suluyoruz. Son 3-4 yıldır zaman zaman meydana gelen bu kirlilik en fazla 10 gün sürmesine rağmen buradaki tüm doğal yaşama zarar veriyor. Son 10 günde zehirlenen sadece balıklar değil kurbağalar ve kuşlar da var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirletene af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN