Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsyan büyüyor

CHP'de İzmir ilçe adaylarının açıklanmasıyla başlayan öfke büyüyor. En sert tepki Ercan Tatı (Buca), Sıtkı Kürüm (Karabağlar), Metin Solak'tan (Çiğli) geldi. 3 başkan bu işin burada kalmayacağı ortak görüşünde birleşti

Yerel seçimlerde CHP'nin 18 ilçe adayının belirlendiği Parti Meclisi toplantısının ardından örgütte kavga başladı. Aday gösterilmeyen mevcut başkanlar, gün boyu yaptıkları açıklamalarla isyanın fitilini ateşledi. Pazar günü saat 16.00'da başlayan kritik Parti Meclisi toplantısı gününün ilk ışıklarına dek sürdü. Toplantı büyük tartışmalara, restleşmelere ve adaylık için yapılan pazarlıklara sahne oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, PM öncesinde MYK'dan çıkan ilk listeye itiraz etti, "Bu liste değeşmezse adaylıktan çekilirim" restiyle geceye damgasını vurdu. Kocaoğlu'nun bu restinin ardından büyük bir güç savaşı başladı. Karabağlar, Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Bornova için MYK'da belirlenen isimler, PM toplantısında bir bir değişti ve yerlerini Kocaoğlu'nun istediği isimlere bıraktı. MYK'da belirlenen Sıtkı Kürüm (Karabağlar), Aziz Buğa (Çiğli) ve Kamil Okyay Sındır (Bornova) yerlerini Kocaoğlu'nun istediği Muhittin Selvitopu, Hasan Arslan ve Olgun Atila'ya bıraktı. MYK'da Karşıyaka için belirlenen Sema Pekdaş ve Konak için Adnan Keskin'in baskısıyla kabul edilen Hüseyin Mutlu Akpınar ise yer değiştirdi.

TATI BOMBALADI

PM'nin ardından CHP yeni güne üst üste gelen zehir zemberek açıklamalarla uyandı. İlk açıklama, yeniden aday gösterilmeyen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı'dan geldi. Tatı, aday gösterilen Levent Piriştina'nın merhum başkan Ahmet Piriştina'nın oğlu olmasına vurgu yaptı "Bu padişahlık değil, bu işler babadan oğula geçmez. Ben 39 yıl sonra Buca'da CHP'ye seçim kazandırdım. Ama üzerimize müfettişler saldılar. Büyük bir itibarsızlaştırma operasyonu yapıldı, beni itibarsızlaştıramadılar. Ama onların yapamadığını parti meclisimiz yaptı. PM beni itibarsızlaştırdı. Bildikleri bir şey varsa açıklasınlar ve tüm kamuoyu rahatlasın. Genel merkezin yaptırdığı anketler elimde. Ben bir 24 saat daha bekleyeceğim. Şahsımı ve ailemi tatmin edecek bir açıklama yapılmasını bekliyorum" dedi. Kocaoğlu'nun PM sırasındaki restini de değerlendiren Tatı, "Aziz Bey'in gece sergilediği tavır çok yanlıştı. Neyin restini çekiyorsun?" diye konuştu.

"KRALLIĞINI İLAN ETTİ"
MYK'dan ismi çıkan ancak Kocaoğlu'nun müdahalesiyle adaylığı Muhittin Selvitopu'na kapıtıran Sıtkı Kürüm de Kocaoğlu'nun krallığını ilan ettiğini belirtti. Kürüm, "Kocaoğlu kraliyetini ilan etmiştir. Herkes isyanda. Orta yolu yok bunun. Aziz Bey aday olmamızı engelledi. Genel başkana, 'Şu isimler olmazsa istifa edeceğim' diyor. Bizim yerimize bürokratını getirdi. Olacak iş değil. Bana söz vermişti. Karabağlar'da seçim riske girer. Muhittin Selvitopu Karabağlar'da karşılıksız çek gibidir. Ben henüz ne yapacağıma dair bir karar vermiş değilim" dedi.

OMURGASIZ İDDİASI

Açıklanan adaylara isyan edenlerden biri de Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak'tı. Olayın peşini bırakmayacaklarını belirten Solak, "Bu bir operasyondur ve genel başkana karşı yapılmıştır. Omurgalı ve kendini ispatlamış kişiler tasfiye edilmiş, omurgasız, siyaset acemisi insanlar tercih edilmiştir. Değerlendirme yapacağız. Bu böyle kalmaz. Peşini bırakmayacağız" diye konuştu.

DURAK: KIRGIN DEĞİLİM

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yaptığı açıklamada değişimleri doğal karşıladığını söyledi, ilçe halkına teşekkür etti, "Şahsıma, 10 yıldır duymuş olduğunuz güvene teşekkür ediyorum. Yaşadığımız süreçte vermiş olduğunuz destek benim için çok önemliydi. Gelinen noktada; kimseye kırgın değilim. Ancak bunca yıl hizmet verdiğim CHP'de aday değiştirilmesi yöntemi nezaket kuralları dışında gerçekleşmiştir" dedi.

KAYA SERT ÇIKTI

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, henüz bir açıklama yapmak için çok erken olduğunu belirterek, yorum yapmak istemediğini söyledi. Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya da, sert açıklamalar yaptı. Kaya, "Genel Merkeze buradan soruyorum. İlk yaptıkları açıklamada kimden 1 oy fazla oy alacaksak onunla seçime gireriz demelerine rağmen şimdi neden böyle yaptılar. Hangi şartlarda beni aday göstermeyipte diğer arkadaşı aday gösterdiler bunu çok merak ediyorum" diye konuştu. Menderes İlçe Belediye Başkanı Ergun Özgün, "Burada herhangi bir başarısızlık söz konusu olmadığı halde tercihlerin başka kriterler üzerinde yapılması çok garip" dedi.

KOCAOĞLU YORUMU: SİYASETİN DİKENLİ YOLLARI
Başkan Kocaoğlu, CHP MYK'dan çıkan ilçe belediye başkan listesinin değişerek Parti Meclisi'nden çıkması ve kendisini müdahalesi olup olmadığı konusundaki söylemler için, "Ankara'ya gitmedim. İzmir'de kaldım. 2004 yılında ben MYK'dan çıkmadım, PM'den çıktıktan sonra aday olduk. Bunlar siyasetin dikenli yolları" dedi. Bunun bir yarış olduğunu söyleyen Kocaoğlu, şuyle dedi: "Bugün bizi gösterdiler, yarın bizi de göstermeyebilirler. Genel Merkez tüm Türkiye bakıyor. Belli dengeler kuruyor. Aday gösterilen arkadaşın çok başarılı, diğerlerinde farklı olduğuna duygusun kapılmamak lazım. Koşullar öyle getiriyor. Bir zaman kesiti içinde değerlendirme yapıyor. Aday adayı müracatı yapan tüm arkadaşlar, belediye başkanlığı yapanların hepsi birbirinden kıymetli ve değerli. Aday gösterildiği zaman sevinmek, gösterilmediğinde üzülmek gibi lüksümüz yok. Biz partimizin, bu ulu çınarın gölgesinde siyaset yaptığımızı unutmadan; o particilikle, o bilinçle, o insan sevgisi ve ülke sevgisi ile hareket etmemiz gerekir. Arkadaşlarımızın da aynı doğrultuda hareket edeceklerini düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyan büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN