CHP'de yeni kavga: Meclis üyesi listeleri

Aday krizinden sonra, meclis üyelerinin "dar bir grupçuk" tarafından hazırlandığı iddiasıyla isyan çıktı. İlk istifa Çeşme ilçe yönetiminden geldi. Konak listeleri seçim kuruluna olaylı teslim edildi

Giriş Tarihi: 20.2.2014
CHP İzmir'de aday krizinden sonra meclis üyesi adayları için hazırlanan listeler de kavga çıkardı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun ve milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve İl Başkanı Ali Engin tarafından şekillendirildiği belirtilen listeler nedeniyle istifaya varan tepkiler yaşandı. En sert tepki, Konak listelerinden sorumlu İl Sekreteri Sevda Erdan Kılıç'tan geldi. Kılıç, İZFAŞ'ta yapılan görüşmelerde İl Başkanı Ali Engin'e tepki göstererek listeyi İlçe Seçim Kurulu'na teslim etmedi. Süreç hakkında kendisine bilgi verilmediğini belirten Kılıç, "İçinde ne olduğunu bilmediğim listeyi teslim etmem" diyerek listeyi götürmedi. Engin'le tartışan Kılıç, "Eş-dost, dünür, akraba, ortak kim varsa listelere yazılmış. Hatta birçok ilçede yapılan eğilim yoklamasından çıkan kararlara da uyulmamış. İl başkanının bu tavrını siyasi nezaketsizlik olarak algıladım. Böyle bir adaletsizliği kabul edemedim. Kimsenin bu partiyi babasının çiftliğine çevirmesine de izin vermeyiz" dedi. Gelişmeler üzerine yeni bir yetki belgesi çıkartılan İlçe Başkanı Sinan Karamustafaoğlu listeyi ilçe seçim kuruluna götürdü. Konak'ta İlçe Başkanı Sinan Karamustafaoğlu'nun listeye oğlu Ali Karamustafaoğlu'nu yazdırdığı kaydedildi. Parti, Çiğli'de listeye İl Başkanı Ali Engin'in ortağını da yazdı. Engin ile birlikte inşaat işleri yapan Erkan Tuncer, meclis üyesi aday listesinde 2. sırada yer buldu. Öte yandan, Çeşme İlçe Başkanı Halil Saatçi ve bazı ilçe yönetim kurulu üyelerinin belirlenen listeye tepki için istifa ettikleri öğrenildi.

İSTİFA KARARI AÇIKLAMASI

CHP'nin Konak Başkan adayı Sema Pekdaş meclis üyesi adaylarının açıklanmasından sonra tepkileri önlemek için Konak İlçe Başkanlığı'na gitti. Burada kısa bir konuşma yapan Pekdaş, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu ancak partililer tepki gösterdi. İlçe Örgütü üyeleri istifa etme kararı aldıklarını açıkladılar.

BÜYÜK AYIP YAPILDI

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Erdal Aksünger, Mehmet Ali Susam da listelerle ilgili kendilerine danışılmadığını belirtti. Güler, "Meclis üyesi listelerinin belirlenmesinde parti hukuku ve gelenekleri yara aldı" derken, Aksünger de, "Herkes kendisine göre bir dizayn halinde. Yaşananlar endişe verici" diye konuştu. Susam ise, "Bu listelerin hazırlayanların büyük ayıbıdır" yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de yeni kavga: Meclis üyesi listeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN