Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz tavan yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde sorunlar büyüyor. İşçiler, toplu sözleşme olmazsa greve gideceklerini açıklarken, memurlar ise ulaşım ve iyileştirme istedi, belediye binasını bastı

Giriş Tarihi: 14.6.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlı şirketlerde çalışan Belediye-İş'e bağlı 6 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı, işçiler grev sinyali verdi. Tüm Bel Sen'e bağlı memurlar ise 3 yıldır iyileştirme zammı almadıklarını, ulaşım, yemek ve kreş gibi sosyal yardımlardaki sorunların çözülmediğini söyleyerek Büyükşehir belediye binasına girip sloganlar attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan memurların haklarını alması ve tartışması için Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) İzmir 1 Nolu Şubesi, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde forum düzenledi. Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 3 bin memuru ilgilendiren foruma 200'e yakın memur katıldı. Forumda memurların, 3 yıldır iyileştirme almaması üzerine yaptıkları bildiride ulaşım, kreş, yemek ve sosyal haklar gibi sıkıntılarını tartıştı.

'SEÇİM ZAMANI SÖZ ALDIK'
Sosyal haklarının ve iyileştirmelerin devamını istediklerini belirten Tüm-Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ulus Bozkır, "Biz burada belediyede çalışan 3 bin memur için toplandık. 3 yıldır iyileştirme almıyoruz. 46 binişlik ulaşım kartı veriyorlar onu da zamdan kesiyorlar. Biz bu kesintiler olmadan zammın yapılmasını istiyoruz. Yemek, içinde düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bizler sadaka değil, toplu sözleşme istiyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Seçim zamanı, belediye sosyal demokrat şekilde yöneteceklerini vaat ediyorlardı. Ne oldu ne değişti? Bizler hakkımızı savunmak için her zaman burada olacağız" diye konuştu. Memurlar sıkıntılarını getirdikten sonra, Büyükşehir Belediyesi'nin yönetim binasını bastı. Toplu iş sözleşmeleri görüşmelerine başkanlık yapan Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç'in makam odasının önünde alkışlı protestoda bulundu. Grup bir süre sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

KOCAOĞLU'NA ÇAĞRI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eshot, İZSU, İZBELCOM ve İZULAŞ'ta çalışan 6 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasının ardından Belediye-İş Sendikası'ndan grev sesleri yükselmeye başladı. Görüşmelerin ardından Büyükşehir cephesi sessizliğini korurken Belediye-İş Sendikası İzmir Şubesi konuyla ilgili olarak Belediye-İş Sendikası İzmir Şube Binası'nda basın toplantısı düzenledi. 6 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmenin sonuca ulaşamaması durumunda grev yasağı bulunmayan 2 bin işçi, greve gidecek. Basın açıklaması yapan Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu, "İzmir'e ve İzmir halkına hizmet etmek istiyoruz. Biz İzmir halkını cezalandırmak istemiyoruz. Tüm iyi niyetimizle barış içerisinde masa başında sözleşmelerin bitirilmesinden yanayız. Biz daha huzurlu ve daha verimli üretip, çalışmalarımızla İzmir halkına daha iyi hizmet vermek istiyoruz. İzmir'in ilçelerinde toplu iş sözleşmeleri masa başında bitirildi. Emek ve emekçiden yana bir başkan olduğunuzu göstermelisiniz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz tavan yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN