"Eski Kordon'u yaşatalım"

Kordon ile ilgili projelerini anlatan Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Hem İzmirlilere hem esnafımıza hem de doğaya katkı sağlayacak çalışmalarımız var" diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Ömür Şanlı, doğduğu Yunanistan'da, Türk Bayrağı çizemeden büyüdü. Babası, kendi ülkelerinde büyüsünler, devlete hizmet etsinler diye Türkiye'ye getirdi onları. Askere alınabilmeleri için verdiği savaş yetmedi, bir de Güneydoğu'da askerlik yapacaklar diye diretti. Ağabeyi Güneydoğu Gazisi olunca, devlet bir aileden ikinci çocuğu Güneydoğu'ya kabul etmediği için, o askerliğini Ankara'da yaptı. Yunanistan'da Cumhurbaşkanı'na bile yemek yapan babasının izinden giden Ömür Şanlı, Kordon'da cafe restoran açtı. Kordon İşadamları Derneği Başkanı oldu. Esnaf ile belediye arasında köprü olmaya çalışırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile sürekli kavgalı görüntü verdi. Bu görüntüden hoşlanmasa da bu sayede pek çok istediğini de yaptırdı. AK Parti'den Meclis Üyesi olduğu Konak Belediyesi'nde de esnaf komisyonuna seçilen Ömür Şanlı, burada yalnız Kordon'daki değil, tüm İzmir'deki esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenme imkanı buldu. Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ile Kordon'u, Kordon ile ilgili hayallerini konuştuk.

İzmir'e ne zaman geldiniz?
- Gelip gitmelerimiz 1984'de başladı, 95'te tamamen geldik. Bizi askere almak istemediler önce. Babam, "Biz bu ülkeye gelmişiz. Benim çocuklarım askerlik yapmayacaksa bu ülkede kalmam. Bu ülke bize kapılarını açtıysa biz de her şekilde bunu ödemek zorundayız" dedi. Ağabeyim o dönem Güneydoğu istedi gönüllü olarak. Güneydoğu'da da gazi oldu. Ayağında hala mermi çekirdeği duruyor. Bu ülkede doğan birçok insan askerden kaçmayı tercih ederken, babam, "Gerekiyorsa gidip bu ülke için ölecekler" dedi. Biz böyle bir kültürden yetiştik. Ben de okulumdan sonra Güneydoğu'da askerlik yapmak için başvurdum, "Bir evden iki çocuğu alamıyoruz" dediler, askerliğimi Ankara'da yaptım. Biz Türk bayrağını çizemeden büyüdük. Vatanın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz gemilerimizi yaktık. Her şey bu vatan bizim için. Bu vatan bize kucak açtığı için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tabi Yunanistan ile bağları koparmadık. malımız mülkümüz orada duruyor. Satmadık. Anneannem, teyzem, iki amcam orada yaşıyor.

Balkanlardaki sıkıntıyla ilgilenebilmek için mi siyasettesiniz?
- Kelle milliyetçiliği yapmıyoruz. Balkanlar hala kanayan yer. Biz bu insanların sıkıntılarını dile getirdiklerini meclise gitmesini istiyoruz. Biz sonradan bu ülkeye gelmedik. Bu ülkenin öz vatandaşıyız. Biz mağduru oynamıyoruz ama o insanların bize ihtiyacı var. Oradaki insanların sıkıntısını biliyoruz. CHP'de de AK Parti'de de MHP'de de seçilecek noktalara koysunlar da biz de orada insanların sesi olacak kişileri destekleyelim.

Kordon'un kalitesi biraz düştü mü?
- Bundan 10 yıl kadar önce daha kötüydü. Şimdi biraz daha iyi. Ben Avrupa'ya gittiğimde, hep resim çekerdim. Şimdi turistler bizim tente projesini çok beğeniyor, resim çekiyor. Hepsi tek tip oldu. Arada karışan var ama iş belediyemize düşüyor onları tespit edebilirler. Hayalimiz, eski kaliteli Kordon'u oluşturmak.

Mavi Bayrak uygulaması büyük katkı sağlayacak
Restoranlarda kalite nasıl artırılacak?
- Temiz sahillere nasıl mavi bayrak veriliyorsa biz de kaliteli restoranlara mavi bayrak verelim. İşletme kriterlere uygunluk bayrağı aldığı zaman bunu deklare edelim. Tarım İl Müdürlüğümüz, zabıtamız, hiç ummadığı anda denetlesin, kriterlere uymayanlara ilkinde bir uyarı versin, ikincide sarı bayrak asalım, sıkıntı başladı diye halk görsün. Üçüncüyü yaparsa o bayrağı oradan alalım. İzmirliler mavi bayrağı orada gördüğü için orası iş yapıyorsa yandaki de o bayrağı alabilmek için kriterlere uymaya çalışacak. Belki de Türkiye'de ilk olacak.

Kordon'da fiyatlar nasıl?
- Kordon'un fiyatlarından korkmayın. İnsanlar, kaliteli mekan gördüğünde korkuyor. Kordon'da herkesin fiyatı aynıdır. Bizde taban, tavan fiyatı vardır. En lüksü ile arada bir iki lira oynar. Kordon'da kahvaltı kültürü başladı. İddia ediyorum, İzmir'in pek çok yerinden çok daha kaliteli ve ucuz. -Deniz manzarasının araçlarla kapanması sizi rahatsız etmiyor mu? Etmez mi hiç. Dünyanın hiçbir ülkesinde, araçların denizi insanların aracı seyrettiği bir sahil şeridi yok. Gündoğdu Meydanı'nın altını otopark yapalım dedik. Üstü kapatalım. Kordon'u tamamen trafikten arındıralım, Taksim'deki gibi bir nostalji tramvayı sadece Kordon'da gidip gelsin. Nostaljiyi yaşatalım. Çok eski fotoğraflarda atlar çekiyor tramvayı. Eski Kordon'u yaşatalım. İnşallah başkanımız bu dönem yapar. Bildiğim kadarıyla zemin etütleri yapıldı, tramvaya uygun olduğu belirlendi. Sadece otopark kaldı. Otopark kısmını da çözdüğü zaman sadece bizim değil, burada oturanlarında sorunu çözülür. Burada oturanlar, park etmiş araçlar yerine denizi seyreder.

YEMEKLER SEVİMLİ DOSTLARA

Sokak hayvanları için yaptığınız proje çok beğenilmişti...
- Ben de yaptığımız bu proje ile gurur duyuyorum. Buradan çıkan artık yemekler çöpe gitmiyor, barınaklardaki sevimli dostlarımıza gidiyor. Bu konuda başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyorum. Projemize koşulsuz destek verdi.

Yeni projeniz var mı?
- Yeni bir projem var, bankalarla görüşüyorum. Buranın esnafından alışveriş yapan kişi puan kazansın, belli bir puana geldiği anda adına ağaç dikelim. Herkesin dikili bir ağacı olsun. Doğaya da katkımız olsun. Misafirlerimizin can güvenliği ile ilgili de bir projemiz var. İnsanlar buraya geldiklerinde araçlarını Bornova, Karşıyaka, Gaziemir gibi ilçelerde merkezlere bıraksınlar. Otomatikman park yeri sıkıntısı da yaşamayız. Saat 23.00'ten itibaren Cumhuriyet Meydanı'nda araçlar beklesin, 6 farklı bölgeye otobüsler hareket etsin. Biniş kartlarını işletmelerimiz versin. Biz bunlar için anlaşırız kartların arkasında firmaların reklamı da olur. Belediyemiz sadece cuma- cumartesi bu otobüsleri kaldırsın. Merkezlerden evlerine daha rahat, daha güvenilir şekilde gidecek. Bu önerimiz de inşallah geçer. Esnafımızın da işlerini hareketlendirir. Başkanla görüşmemiz oldu. Burada belli yerlere kablosuz internet sistemi kurabilirsek, hizmet vermiş oluruz. Veya belli yerlere güneş enerjili şarj aletleri konabilir.

Kordon'da kaldırımlardan yürüyememek beni rahatsız ediyor...
- Biz burası için Büyükşehir Belediyesi'ne 3,5 trilyona yakın işgaliye harcı veriyoruz. Biz buraları bedava işgal etmiyoruz. Bu şehre hizmet gelmesi için bizzat para ödüyoruz. Biz buraları işgal etmesek, boş duracaktı. Ya bir seyyar olacaktı ya bir araç park edecekti.

MÜZİK İÇİN İZOLASYON

Bir büyük sıkıntı da müzik galiba...
- Burada birçok aile, "Müzik yapılsın ama önlemini alsın. Ben yastığa başımı koyduğum zaman müzik duymak istemiyorum" diyor. Çok iyi izolasyon sistemi var. Teknoloji kullanılmalı. Bu işi yapacaksanız, müzik yapacaksınız ama önlem de alacaksınız. Benim izolasyonum var. Kesinlikle dışarıya çıkmıyor. Ben de olsam ben de çekmem gürültüyü.

Nasıl bir Kordon hayal ediyorsunuz?
- Burada bazı binalar eski görüntülü giydirildi. Keşke ilk üç katları eskiye uygun giydirilse. Üst katlar da üç boyutlu gibi arkadan görünür zararı olmaz. Nostaljiyi yaşatmak kolay aslında. Nice'e gittiğinizde, sahilde renk renk binalara imreniyorsunuz. Fotoğrafa doyulmaz eşsiz bir Kordon karesi olur. Klima, tabela görüntüleri de kalkacak tabii. Kaldırım taşları, mesela restoran kısımlarımızda Zeugma mozaiği gibi mozaik olsa. Geçiş alanları da belirlenir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Eski Kordon'u yaşatalım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN