Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koşamayanlar için koşuyorum

Giriş Tarihi: 14.8.2014

Türkiye'de ilk defa düzenlenecek 19. Avrupa Veteranlar Şampiyonası'na hazırlanan Kevin Borg, "Koşu tutkumu, bir vakıf altında hizmet edebilecek bir yapıya dönüştürmek istiyorum" dedi

İzmir sosyal yaşamının dikkat çeken isimlerinden Kevin Borg ile Kültürpark Tenis Kulüp'te buluştuk. 19. Avrupa Veteranlar Şampiyonası'na hazırlık için Kenya'ya giden Borg ile spora olan tutkusunu konuştuk. 'Neden koşuyorsun' diye sordum, cevabı çok anlamlıydı... "Ben koşamayanlar için, tembeller için, sağlıklı olup da koşmayanlar için, fiziksel ve ruhsal olarak engelli olup da koşamayanlar için, bedenlerini ve ruhlarını daraltan insanları motive etmek için koşuyorum" dedi. Bu tutkusunu ileride geliştirip, projelendirip bir vakıf şemsiyesi altında hizmet edebilecek bir yapıya dönüştürmek istediğinin altını çizen Borg'a, 19. Avrupa Veteranlar Şampiyonası'nda başarılar dileriz.

Bize biraz kendinizden bahserder misiniz?
- Saint Joseph Fransız Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Tevfik Fikret Lisesi'nde okul hayatıma devam ettim. Ailemin mesleği olan mücevher işiyle ilgili İngiltere ve ABD'de değerli taşlar ve mücevherat üzerine eğitim aldım. Sonra Türkiye'ye geri döndüm ve iş hayatına atıldım.

Borg Mücevherat'ta kariyer yapmak çocukluk hayaliniz miydi?
- Pek çocukluk hayali gibi değildi. Büyüyünce dededen kalma bir firmanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Belki de oturmuş düzenin başına gelmek işin kolayına kaçmış olmaktı. Otomatik olarak kendimi bu işin içinde buldum.

Peki spora olan ilginizi nasıl farkettiniz? Hangi sporlarla uğraşıyorsunuz?
- Çocukluktan geliyor. Benim hayalim spordu, hep profesyonel bir sporcu olmayı hayal ederdim. Spora inanılmaz derecede yeteneğim var. Sporun birçok dalıyla uğraştım. 15 - 16 yıl profesyonel olarak binicilik yaptım. Çocukluğumdan bu yana hayatımın her döneminde spor ve koşu vardı. Doğa ile mücadele ettiğim spor türlerini seviyorum. Şu anda profesyonel olarak ilgilendiğim tek spor uzun mesafe koşu, atletizm. Bununla da ilgili çok fazla seyahat yapıyorum.

"YARIŞIN İÇİNDEYİM"
Niçin atletizm (uzun mesafe koşu) alanında profesyonelleştiniz?
- Koşu hayatımın her döneminde vardı. Bunun bir hayat felsefesi olduğuna karar verdim. Bir yarışın içerisinde bir yaşamın olduğunu hissettim.

19. Avrupa Veteranlar Şampiyonası hakkında bilgi verir misiniz?
- Türkiye'de ilk defa yapılacak olan bir yarışma. Avrupa'nın 35 yaş üstü atletlerinin kapsayan atletizm organizasyonu. Atatürk Stadyumu'nda 22-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Avrupa'dan ve Türkiye'den çok fazla katılım olacak. Bu yarışma İzmir'e güzel bir hareketlilik kazandıracak.

KENYA'DA HAZIRLIK

Şampiyonaya hazırlanmak için Kenya'ya gidiyorsunuz. Niçin Kenya?
- İki ay önce de oradaydım. Rotterdam yarışına da orada hazırlandım. Çünkü yüksek rakıma çıkmak avantaj sağlıyor. 2700 rakımda hazırlanıyorum. Yüksek rakımda havada ki oksijen daha az dolayısıyla daha zor şartlarda çalışma ortamı buluyorsunuz ve deniz seviyesine indiğiniz de size avantaj sağlar. Ayrıca orada bir çevrem oluştu, oranın yaşantısını seviyorum. Doğal ve basit hayatlar yaşıyorlar. Kenya'da vakit geçirmek hoşuma gidiyor.

Niçin koşuyorsunuz?
- Ben koşamayanlar için koşuyorum. Tembeller için, sağlıkta olup da koşamayanlar için, fiziksel ve ruhsal olarak engelli olup da koşamayanlar için, bedenlerini ve ruhlarını daraltan insanları motive etmek için koşuyorum. Bunu ileride geliştirip bir vakıf şemsiyesi altında hizmet edebilecek bir yapıya dönüştürmek isterim. Bunun örneklerini Afrika'da görüyoruz. Gideceğim kampta gönüllü olarak okul yapımında katkıda bulunacağım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koşamayanlar için koşuyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN