Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizimle irtibata geçin!

Cinayete kurban giden kadın sayısının her geçen gün arttığını belirten Hasgör, şiddet görenlere seslendi, "Kadınlara, kazandığı tüm hakları anlatıyoruz. Bizimle irtibata geçmeleri yeterli" dedi

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa temsilcisi Semiha Hasgör Türkiye'de 2003 yılından bugüne toplam 4 bin 971 kadının cinayete kurban gittiğini belirtti, isyan etti. Namus, töre ve benzeri sebeplerle 2003-2009 yılları arasında 3 bin 961, 2010-2012 yılları arasında 620, 2013 yılında 237 ve 2014 yılında 153 kadının can verdiğini belirten Hasgör, şiddet gören kadınlara seslendi, "Biz buradayız demekten daha çok şey yapıyoruz. Bizimle iletişime geçsinler" dedi.

"MÜCADELEMİZ SÜRECEK"
Türkiye'de 'Kesikbaş' cinayeti olarak bilinen ve İstanbul'da 2009 yılı Mart ayında işlenen Münevver Karabulut cinayetinin ardından örgütlenen kadınlar 'Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu'nu oluşturduğunu anlatan Hasgör, Manisa'nın iki yıl önce platforma dahil olduğunu, gönüllülük esasına dayanan oluşumun kadınlar kadar erkekleri de ilgilendirdiğini savundu. Kadın cinayetlerine dur demek adıyla kurulan platformu bir TV kanalından öğrendiğini ve sonrasında platforma ilgili bilgi almak adına İzmir şubesiyle görüştüğünü anlatan Hasgör, "O günden bugüne gönüllü arkadaşlarımla birlikte kadın cinayetlerine karşı mücadele veriyoruz" dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kurulduğundan bugüne ailelere verdiği desteklerden daha fazlasını yaptığını belirten Hasgör, "Kadın cinayetleri ile ilgili birçok kurumun elinde yeterli veri yok. Kadınların, kazandığı hakları kendisine anlatan bir kurum olarak görev yapıyoruz. Ayrıca koruma yasasının uygulanmasını takipçisi oluyoruz. Cinayetlerin son bulması için gerekli tedbirlerin alınması için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadınlar kamusal alandan, üretimden çekilip evlerine hapsedilmek isteniyor. Bunlara karşı tüm toplumu ve kadınları bizimle yürümeye davet ediyoruz" diye konuştu. Semiha Hasgör, ayrıca platformun Ege Bölgesi'nde İzmir'de 7, Manisa'da 4, Uşak'ta 2, Balıkesir, Denizli ve Muğla'da ise 1 kadın cinayetiyle bire bir ilgilendiğini de ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizimle irtibata geçin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN