Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenilikçi fikirleri hayata geçiriyoruz

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Yenilikçi fikirleri hayata geçiriyoruz

Sosyal sorumluluk çalışmaları ile farkındalık yaratan LİYAKAT Derneği Başkanı Eskinazi, "Yeni yılda yenilikçi projelerimiz olacak. Diğer kurumların çalışmalarına da desteğimiz sürecek" dedi

İzmir iş ve cemiyet hayatının tanınmış ismi, LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ile sosyal sorumluluk çalışmaları ve seminerleri ile tanıdığımız Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi LİYAKAT Derneği Proje Komite Başkanı Doç.Dr. Engin Deniz Eriş ile birlikteyiz.

Aslında İzmirliler olarak LİYAKAT'ı artık biliyoruz ancak siz tekrar kısaca bize derneğinizden bahsedebilir misiniz?
BE:
LİYAKAT'ı Aralık 2010 tarihinde gençlerin ve kadınların hayatında farkındalık yaratmak, girişimlerini desteklemek, girişimciliğe öncü olabilmek, yaşadığı şehre, ülkeye, dünyaya toplumsal ve ekonomik alanlarda artı değer katmak amacıyla kurduk. Kuruluş misyonumuzu "Gençlerin ve kadınların girişimci potansiyellerini performansa çevirecek projeler üretmek ve yenilikçi fikirleri hayata geçirmek" vizyonumuzu da "Sosyal bir girişimci olarak toplumsal gelişme için yaratıcı ve inovatif fikirler ortaya koyan vizyoner bir sivil toplum kuruluşu olmak" şeklinde belirledik. Ardından da aralıksız olarak çalışmaya başladık. Halihazırda 96 üye ile çalışmalarımızı; yönetim kurulu, proje komitesi, sosyal komite, üye alım komitesi ve LİYAKAT Akademi organları ile yürütüyoruz.

Genç bir dernek olarak LİYAKAT yürüttüğü başarılı projeler ile anılıyor. Derneğinizde projeleri nasıl yapılandırdığınızı anlatabilir misiniz?
EDE:
Sizin de bahsettiğiniz üzere genç bir dernek olarak LİYAKAT kurulduğu günden itibaren aralıksız olarak proje üretiyor ve diğer kurumlar tarafından yürütülen projelere destek veriyor. Dernek içinde projelerimiz; genç ve çocuk girişim projeleri, kadın girişim projeleri ve toplumsal sosyal sorumluluk projeleri olmak üzere 3 başlık altında tanımlanıyor. Bu projelerimiz katılımcı karar alma mekanizması temelinde hayata geçiyor. Derneğimiz içinde proje fikri olan üyemiz bu fikrini Proje Komitesine sunuyor ve ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Proje fikri komite içinde yapılandırılarak Yönetim Kuruluna sunuluyor ve ikinci defa değerlendiriliyor. Derneğimizin misyonu ve vizyonuna uygun bulunan projeler için bir proje ekibi kuruyor ve çalışmalara başlıyoruz.

Proje üretmek sizin için önemli, peki üyelerinizi nasıl seçiyorsunuz ve bu üyeler projelere ne şekilde katkı sağlıyor?
BE:
Derneğimizin üye profilinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin sahipleri ve profesyoneller yer alıyor. Derneğimize kişiler doğrudan başvurarak ya da mevcut üyelerimizin referansları ile gelebiliyorlar. Bu noktada Üye Alım Komitesi devreye giriyor ve üye aday ile görüşmeler yapılıyor ve sonrasında Yönetim Kurulunun onayı ile üye kabulü gerçekleşiyor. Üyelerimizin hepsi projelere bir şekilde katkı sağlıyor. Kimi üyeler tabi ki daha aktif ancak biliyorsunuz ki gönüllük esası ile çalışan bir kurumuz. Her üye her projede yer alamıyor ancak bir yıl içinde düzenlenen farklı projelerimiz içinde mutlaka bir şekilde bütün üyelerimiz desteğini görüyoruz ve bu oldukça sevindirici bir durum. Üyeler arası ilişkilerimizi güçlendiren Sosyal Komiteye de bu noktada teşekkür etmek gerek.

GENÇLERE BÜYÜK ÖNEM

Öne çıkan proje ve çalışmalarınız nelerdir?
EDE:
Bizler kuruluştan itibaren öncelikle toplumun temel taşı olarak gençlere odaklanmıştık ve geçen yıl bunu bir adım daha ilerleterek ilköğretim ve okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelerek çocuk girişimciliği ile ilgili çalışmalarımızı başlattık. "Girişimci Çocuk Atölyesi", "Girişimci Çocuk Lider Semineri" ve okul öncesi çocuklara yönelik olan "Bir Avuç Taş Sergisi" bu kapsamdaki çalışmalarımız. Üç yıldır başarı ile yürüttüğümüz "Girişim Kampüsü" projemiz her yıl kapsamı genişleyerek ve katılımcı sayısı artarak devam ediyor. Yine gençlere yönelik düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sertifikalı "Girişim Okulu", üniversite öğrencilerine yönelik "Sektörlerle Buluşma Günleri" dikkat çekici. Türkiye'de kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik en yüksek bütçeli Avrupa Birliği projesi olan "4Woman", kadın istihdamına yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz "Emek Pişti Haydi Sofraya" ve toplumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında "Umut Atölyesi" projesine verdiğimiz destek öne çıkan çalışmalarımız.

GÖRÜŞLERE AÇIĞIZ

2016 yılına yönelik projeksiyonunuz nedir?
EDE: Hep söylediğimiz gibi biz öncelikle İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak üzere çalışmalar yapıyoruz. Projelerimizde ise sürdürülebilirlik temel esasımız. Bunun yanında bizler her zaman yeni fikirlere ve görüşlere de açığız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenilikçi fikirleri hayata geçiriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN