Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moritanya'da "Vira Bismillah" dediler

Atlantik kıyısındaki Moritanya Cumhuriyeti'nde balıkçılık yapan ülkelere Türkiye de eklendi. İzmir'den ocak ayında gönderilen Oruç Reis gemisi, şimdiye kadar 200 tondan fazla balık tuttu

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Moritanya'da Vira Bismillah dediler
Türk balıkçılık sektörü, Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Kuze Afrika ülkesi Moritanya'ya açıldı... İzmir Deniz Ürünleri Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı ve Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy'un, Oruç Reis isimli balıkçı gemisi, ocak ayından bu yana Moritanya açıklarında balık avlıyor. Güzelbahçe'den yola çıkan Oruç Reis, Cebelitarık Boğazı'nı geçerek, 15 günlük seferin ardından Moritanya'ya ulaştı. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Mehmet Aksoy, gemide 20'si Türk, 15'i Moritanyalı olmak üzere toplam 35 balıkçının çalıştığını belirtti. Türk balıkçılığının gelişmesi adına Afrika'ya açılma kararı aldıklarını dile getiren Aksoy, "Özellikle büyük balıkçı gemilerimizi bu şekilde farklı bölgelerde kullanabilirsek hem balıkçılık sektörümüz gelişecek, hem ülkemiz kazanacak, hem de denizlerimizdeki av baskısını azaltmış olacağız. Moritanya'da Fas, Fransa ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra dünyanın öbür ucundan Çin'den, Japonya'dan gelen gemilerin balık avı yaptığını gördük. Mesela Çin'den 80 gemi var" diye konuştu. Aksoy, büyük gemilerle birlikte sektörün özellikle Ege Denizi'nde orkinos avlamaya yöneldiğini ifade ederek, "Orkinosu, Fransız, İtalyan, Hırvat, İspanyol, Yunan, Faslı, Cezayirli tutacağına biz tutalım istedik. Böylece tekneler büyümeye başladı. Orkinos avcılığına başladık. Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu (ICCAT) üyesi olmadan orkinos avcılığı yasaklandı. Orkinos avcılığına kota getirdi. İlk başta 1200 tonlar olan kota 600 tona kadar düştü ve gemiler kurayla belirlenmeye başlandı" dedi.

GEMİLERİMİZ İYİ

Aksoy, kendi gemisinin bir kez kurada çıktığını ancak, daha sonra bekleme döneminin başladığını, 7-8 yıllık bu süreçte bir arayış içerisine girdiklerini anlatarak "Avrupa'da yabancı gemilere kota vermiyorlar. Arayışlar sonucu Afrika'da balık tutmanın ekonomik olabileceğini gördük. Çünkü bizim teknolojimiz onlara göre daha ileride, gemilerimiz de güzel" diye konuştu. Sonuçta Moritanya'da karar kıldıklarını dile getiren Aksoy şöyle devam etti: "Teknemiz ilk avını yaptı ve Allah rast getirsin, 200 ton balık avladı. Orada tutulan balıklar bizim burada çiftliklerde yetiştirilen 300-400 gramlık levrekler kadar. 30 santim ve üstü balıklar var. Aksoy, bölgede kendilerinden başka iki Türk teknesinin daha olduğunu belirterek, "Okyanuslara açılmalıyız. Türk balıkçılığını uluslararası arenaya taşımak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moritanya'da "Vira Bismillah" dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN