Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirve 'e güç verdi

Davutoğlu ve Çipras'ın ' Zirvesi'ni değerlendiren iş dünyası temsilcileri, ticaretin geliştirilmesine yönelik atılan somut adımları cesaret verici olarak nitelendirdi

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Zirve İzmir'e güç verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı için 'de biraraya gelmesi İzmir için birçok kazanımı da beraberinde getirdi. Başbakanlık İzmir Ofisi'nin 2015 yılının Mayıs ayında açılmasının ardından Başbakan Davutoğlu'nun başbakan sıfatıyla ilk konuğunun Aleksis Çipras olmasını değerlendiren İzmirliler, zirvenin sonuçlarından memnun olduklarını söyledi. Özellikle iki ülke arasında karşılıklı olarak ticaretin geliştirilmesine yönelik atılan somut adımlar iş dünyası temsilcileri tarafından cesaret verici olarak nitelendirildi. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, tarihi buluşmada iş birliği konusunda somut adımlar atıldığını, iş dünyasına da ortaklıkların canlandırılması çağrısı yapıldığını belirtti. Demirtaş İzmir ile Selanik arasındaki feribot seferleri için Yunanistan'dan 4 şirketin çalışma yaptığını, seferlerin nisan ayında başlamasını umut ettiklerini söyledi.

EGE'NİN İKİ YAKASI BİRLEŞİYOR
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, toplantıda imzalanan Selanik Limanı ile İzmir Alsancak Limanı arasındaki kardeş liman anlaşmasının, iki ülkenin dostluğunu geleceğe taşıyacak çok büyük bir adım olduğunu söyledi. Öztürk, "İki liderin İzmir'de gerçekleştirdiği zirve, iki şehri yakınlaştıracağı gibi Ege'nin iki yakasını da bir araya getirecektir" dedi. EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Kentimiz için çok önemli bir gün oldu. Yunanistan'la olan işbirliğimizin Ege Bölgesi olarak sürekli gelişmesini istiyorduk. Son gelişmelerle bunun ivme kazanacağını görüyoruz. Arkamızda hükümet desteği görmek bizleri mutlu etti" diye konuştu. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi: "Böyle bir toplantının İzmir'de yapılması bir memnuniyeti gerektiriyor. Ayrıca iki ülke arasında yaşanan sıcak ilişkiler çok memnuniyet verici" dedi. ETİK Başkanı Mehmet İşler: "Bir yer, bir gök, bir deniz, iki millet. Şimdi bu iki milleti bir yapmak için önemli bir fırsat. Bu ziyaret moral açısından önemli. Özellikle vizelerin kaldırılması için bir tarih verilmesi biz turizmciler için önemli bir haber" şeklinde konuştu. Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş (TARKEM) Yönetim Kurulu Başkanvekili Uğur Yüce, "Çok iyi niyetli bir girişim. Biz bunu kendimizi bildik bileli hep iddia ederiz ki, 'Türkiye ile Yunanistan aralarındaki husumeti ortadan kaldırmalı ve mutlak işbirliği içinde olmalı.' Bu adımlar iki ülke içinde son derece yararlı olacak adımlardır" dedi. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü: "Bu ortamda işadamlarımızın morale ihtiyaçları var. Ege'nin barış denizi olması için atılan bu adımı yürekten destekliyoruz. Bu süreçten sonra ilişkilerin daha da gelişeceğini düşünüyorum" yorumlarında bulundu. Kuzey Yunanistan Türk-Yunan Ticaret Odası Türkiye Temsilcisi Musa Turan: "Bu ziyaret iş adamların cesaretlendirmesi açısından son derece önemli. Bunun üzerine binamızı inşa edersek tarihte görülmemiş bir iş birliğine imza atmış oluruz. O zaman bırakın 10 milyar dolarları çok daha iyi ticaret rakamları ile birlikte Ege barış ve dostluk denizi olur" diye ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirve İzmir'e güç verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN