İhracatın yıldızları ödülle taçlandırıldı

Giriş Tarihi: 19.3.2016
İhracatın yıldızları ödülle taçlandırıldı

Ege Bölgesi’nde geçen yıl en fazla ihracat yapan firmalar EİB’in düzenlediği törenle ödüllerini aldı. Bakan Elitaş, başarılı firmaları kutlayarak, ihracatçıların hep yanında olacaklarını söyledi

Ege Bölgesi'nde 2015 yılında en fazla ihracat yapan firmalar, İhracatın Yükselen Yıldızları Töreni'nde ödüllerini aldı. Ege İhraatçı Birlikleri'nin (EİB) Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlediği törene Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk'ün yanı sıra çok sayıda oda ve borsa başkanı katıldı.
Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, terör sorunun çözümünde, ihracatın ve ekonominin gelişmesinin önemine işaret etti.
Bölgede en fazla ihracat yapan ve alanında başarı sağlayan toplam 56 firmaya ödüllerin verildiği törende konuşan EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ihracat rakamlarının artması için çalışmalara tüm hızıyla devam edeceklerini söyledi.

YENİ TÜRKİYE MARKASI
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye ekonomisinin yüz akı ihracatçılarımız ülkemizi her yerde başarıyla temsil ediyor. Ama biz daha fazlasını istiyoruz.
Daha fazla ihracat, daha fazla büyüme istiyoruz. Ülkemizin küresel ekonomideki başarısı girişimcilerin başarısına bağlı. Biz yeni Türkiye markasını ne kadar duyurursak o kadar başarılı oluruz. Biz ülkemize ihracatçılarımıza güveniyoruz. Durmak yok üretmeye devam edeceğiz" dedi.

BAKANLIK HEP YANINIZDA
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise ülke olarak zor günlerden geçildiğine dikkat çekerek, "Alçakça saldırılara uğradık. Bunları unutmamız ya da hoş görmemiz mümkün değil. Bu akan kanın hesabını soracağız. Korkakça saldırılarda kaybettiklerimizin isimlerine baktıkça yüreğimiz yanıyor.
Ülkemiz kalkındıkça ekonomi güçlendikçe ihracat arttıkça ne terör kalacak ne de başka sorunlar. Bu noktada siz iş adamlarına çok iş düşüyor" diye konuştu.
İzmir'in Türkiye'nin dışa açılan penceresi olduğuna dikkat çeken Bakan Elitaş şöyle devam etti: "Dünyanın her yerinden incir üzüm almak için gelen firmalar artık otomobil, tekstil, beyaz eşya, sanayi ürünleri alıyor. Umuyum bu başarılara önümüzdeki dönemde yenileri eklenecektir.
Ege'nin incisi İzmir bugün de hala başarılı olduğunu ihracat rakamlarıyla gösteriyor. İzmir 2015 yılında ihracatımızın yüzde 6'sını gerçekleştirmiştir.
Türkiye'de ve dünyada yaşanan sıkıntılar nedeniyle İzmir ihracatı geçen sene yüzde 13 azaldı. Bu düşüş sizin potansiyelinizi asla yansıtmıyor.
2016'da size yakışan rakamlara ulaşacağız. 2016'da küresel risklerin azalması ve reformların yerine gelmesiyle ihracat rakamlarımız daha da artacaktır. Bizler Ekonomi Bakanlığı olarak her zaman yanınızda olacağız." Törende en fazla ihracat ve üretim yapan PETKİM'in Özel Ödülünü Petkim Genel Müdürü Saadettin Korkut'a, En Fazla İhracat yapan firma olan Pergamon Status Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi'ye ödüllerini Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatın yıldızları ödülle taçlandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN