Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Egepol İlkİ başardı

Egepol Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin önderliğinde ’de ilk defa kamera eşliğinde (endoskopik) kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyatı başarılı geçen Sami Şaşal, doktorlarına teşekkür etti

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Egepol İlkİ başardı
Egepol Hastanesi, ilk kez kamera eşliğinde kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin önderliğinde gerçekleştirilen ameliyatta, doğuştan kalbi delik olan 43 yaşındaki Sami Şaşal, 4 günde tekrar sağlığına kavuşarak taburcu edildi. Doğuştan kalbi delik hastaların uzun yıllar boyunca kalplerindeki deliğin farkına varmadan yaşayabildiğine ve herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarına dikkat çeken Doç.Dr Cüneyt Narin, bu tip vakalarda yaşın ilerlemesiyle birlikte ve nefes darlığı şikayetlerinin başladığını vurguladı.

NEFES DARLIĞI ÇEKİYORDU
Hastalarının da ilk olarak çarpıntı ve nefes darlığı şikayetiyle sağlık ocağına başvurduğunu ve araştırmalarının ardından kendilerine geldiğini ifade eden Narin, "Hastamız, kapalı ameliyat gerçekleştirmek için uygun değildi. Bu yüzden kendisine açık kalp ameliyatı yapmamız gerekiyordu. Normal şartlarda açık kalp ameliyatı, iman kemiği denilen göğüs kafesinin açılmasıyla gerçekleştirilir. Bu da hastanın iyileşme boyunca sancılı bir süreç yaşamasına ve ardından göğüsünde derin bir yara taşımasına neden olur" diye konuştu. Hastanın göğüs kafesini yarmak yerine, sağ meme altından 7 buçuk santimlik bir kesikle kalbe müdahalede bulunarak kalpteki 3 santim enine, 2 santim boyuna olan deliği kapadıklarını kaydeden Doç. Dr Cüneyt Narin şunları söyledi: "Bu ameliyatta kamera kullanarak 'de bir ilki gerçekleştirdik. Kamera kullanmamız sayesinde hastadaki kesiği neredeyse yarı yarıya azalttık. Bu da hastamızın iyileşme sürecini hızlandırdı. Hastamız 4 gün gibi kısa bir sürede taburcu edilecek sağlığa ulaştı. İleriki dönemde de işine rahatlıkla dönebilecek. Bu ameliyatın en güzel taraflarından biri ise hastamızın önceden araştırıp, "Ben böyle ameliyat olmak istiyorum" diyerek bize gelmesi. Hastamıza tekrar geçmiş olsun diliyorum. İzmir'de bir ilki gerçekleştirmiş olmaktan da mutluluk duyuyoruz."

HALSİZ KALDI
Yeniden sağlığına kavuşan Sami Şaşal da, yaklaşık 6 ay önce çarpıntı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ve ameliyattan önce yoğun bir halsizlik yaşadığını söyledi. Araştırmaları sonucunda Egepol Hastanesi'ne gelerek meme altından açılarak ameliyat edilmek istediğini söyleyen Şaşal, "Ameliyattan önce çarpıntım o kadar çoktu ki; ameliyatın ardından eşimle kalbimi hissetmiyorum artık diye şakalaştık. Çarpıntım kalmadı ve kısa sürede iyileştim. Artık ne çarpıntım ne de ağrım var. Kendimi yorgun da hissetmiyorum. Sanki yeniden doğmuş gibiyim" diye konuştu. Uzun yıllar futbol oynadığını ve çarpıntıları başlayana kadar kalbinin delik olduğunu bilmediğini dile getiren Sami Şaşal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Egepol'e gelmeden önce birkaç hastaneye daha göründüm ve apar topar ameliyata girebileceğim konusunda uyarıldım. Ancak ben araştırıp en doğru şekilde tedavi edilmek istedim. Sonunda Egepol Hastanesi'nde Cüneyt Bey'e ameliyat olmaya karar verdim. Doğru karar vermiş olmaktan mutluyum. Tüm Egepol çalışanlarına ve ameliyatımda bulunan herkese hem ailem, hem de kendim adıma sonsuz teşekkür ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egepol İlkİ başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN