Elektrik kayıp-kaçak bedelinde rekor iade

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Elektrik kayıp-kaçak bedelinde rekor iade

’de üç firmanın açtığı davada mahkeme, elektrik perakende satış şirketinin aldığı 6.5 milyon liranın iadesine karar verdi. Bu tutarın tek kalemde verilen en yüksek rakam olduğu öğrenildi

'de 3 firma elektrik dağıtım şirketinin faturalara yansıtılan kayıp-kaçak bedelini geri almak için açtığı davada önemli bir karar çıktı. Asliye Ticaret Mahkemesi, toplam 6.5 milyon liralık iade talebinde bulunan 3 şirketi haklı buldu. Mahkeme, elektrik perakende satış şirketinin bu zamana kadar aldığı 6.5 milyon liranın bu 3 tüketiciye iadesine karar verdi. Mahkemenin bu kararına Yargıtay'ın aldığı benzeri bir kararı gerekçe gösterdiği belirtildi. Şirketler adına davaları açan İrfan Medet Akpınar, "Tüzel veya gerçek kişi olarak yıllarca kayıp - kaçak bedeli ödeyen bütün tüketiciler, bu yönde dava açarak, geçmiş 10 yıl içinde ödedikleri paraları geri alabilir" dedi.

AYRI AYRI DAVA AÇTILAR
Avukat İrfan Medet Akpınar, İzmir'in Aliağa İlçesi'nde bulunan üç şirket adına Karşıyaka Asliye Ceza Mahkemesi'nde, elektrik perakende şirketi "Gediz"e karşı kayıp-kaçak bedelinin iadesi için ayrı ayrı dava açtı. Şirketlerden en büyüğü 4.5 milyon, biri 1.5 milyon lira, diğeri de 500 bin lira talep etti. Avukat Akpınar, kayıp-kaçak bedeli adı altında alınan bu paraların haksız kazanç olduğunu öne sürdü. Eletkrik şirketinin kayıp ve kaçaklara karşı tedbir alıp, kendini koruması gerektiğini belirten Akpınar, alınan bu ücretlerinin 10 yıl geriye dönük olarak bu 3 şirkete iade edilmesini istedi. Elektrik şirketi adına savunma yapan avukatlar ise, tüketicilerden alınan bu ücretlerin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yasal mevzuat çerçevesinde kendilerine tanınan haklar dahilinde alındığını dile getirdi. Şirket avukatları, bu nedenle davanın EPDK veya dağıtım şirketine açılması gerektiğini belirtirken, davanın hem esastan hem de zaman aşımı yönünden reddedilmesini istedi. Dava sonunda mahkeme, 3 şirketin istediği kayıp kaçak bedelinin eletrik perakende şirketi tarafından geri iade edilmesine hükmetti. Mahkeme, bu kararını alırken de Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 2014 yılında kayıp - kaçak bedellerinin faturalara yansıtılamayacağı yönündeki kararını gerekçe gösterdi. Enerji hukuku uzmanı avukat İrfan Medet Akpınar, bu kararın Türkiye'de kayıp - kaçak iadesi olarak tek kalemde verilen en yüksek bedele sahip karar olduğunu söyledi. Akpınar, "Tüzel veya gerçek kişi olarak yıllarca kayıp - kaçak bedeli ödeyen bütün tüketiciler bu yönde dava açarak, geçmiş 10 yıl içinde ödedikleri paraları geri alabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik kayıp-kaçak bedelinde rekor iade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN