Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir, üstüne düşen görevi yapmalı

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Büyükşehir, üstüne düşen görevi yapmalı

Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Menderes’te AK Partili belediye ve ilçe başkanları ile bir araya geldi. Büyükşehir’i eleştiren Kaya, “Kentin önemli sorunlarını çözemediler. Bu, ’e yakışmıyor” dedi

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kaya, 'in AK Partili 7 belediye başkanıyla buluştu. Menderes Vural Parkı Beyaz Cafe'de Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Şengül, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez katıldı. İzmir'in AK Parti için önem taşıdığını söyleyen Kaya, "İzmir önemsediğimiz şehirlerden biri. Ülkenin göz bebeği. Artık Başbakanımızın İzmirli olmasından dolayı da önem verdiğimiz bir şehir. Türkiye'de şehir yönetimleri bu ülkenin geleceğinin en belirleyici unsurlarındandır. Şehirleriniz iyi yönetiliyorsa kalkınma motoru ve çekim merkezi haline dönüştürür" dedi. İzmir'de bulunan 7 ilçe belediyesinin sorunlarını konuştuklarını söyleyen Kaya, "7 ilçenin sorunlarını konuşmak, belediye kanunundan beklentilerini dikkate almak için bir araya geldik. İzmir'de muhalefetin iktidar, iktidarın muhalefet olduğu ilçeler var. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki bu ilişkinin sağlıklı olması gerekiyor. Bütünşehir kanunu yürürlüğe girdikten sonra bazı hizmetlerin aksadığını gördük. Belki geçiş süreciyle ilgili bir tablodur ama bundan sonra kabul edilecek bir hadise değildir. Büyükşehir üstüne düşeni yapacak. CHP, MHP değil AK Parti'nin olduğu yerde de bu böyle olması lazım. İlçe belediyelerinde yük olarak kalıyorsa kalmayacak. İlçeden kesilip Büyükşehir'e aktarılan pay su atık su katık atık gibi paylardır. Burada herhangi bir daralma ve kesinti olmayacak. Bunu alıp ilçe belediyesine devretmeyi düşünmüyoruz. Ama bir hizmet aksıyorsa bunu bir tespitle valilik ya da yargı yapıyorsa kanun bu paranın kesilip hizmeti yapan ilgili kuruma aktarılmasını önerir. İzmir'de bir aksaklık varsa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ihmali olarak kayda geçer. Giderilmesini kendisinden rica ederiz. İzmir için bazı şikayetler duydum. İzmirliler bunu değerlendirir. Ben onların sağ duyusuna kendi gelecekleri için karar verebileceklerine inanıyorum. Katı atık sorununu çözemedi. Bu İzmir'e yakışmıyor" diye konuştu.

ORTAK ÇALIŞMAYA HAZIRIZ
İl Başkanı Bülent Delican ise, Büyükşehir Belediyesi'yle ortak çalışmaya hazır olduklarını belirterek, "Hedefimiz 2019'da Büyükşehiri AK Parti belediyeciliğiyle buluşturmak. Bizim amacımız İzmir halkının hizmet alması. Bizden ne istiyorlarsa ortak çalışmaya hazırız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir, üstüne düşen görevi yapmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN