Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Para kaçırma oyunu soruşturmaya takıldı

FETÖ’nün finansörlerinden biri olarak gösterilen tutuklu işadamı Ağbaş’ın, el konulmasını engellemek için 1 milyon 190 bin lirayı çalışanlarından birinin banka hesabına ettiği belirlendi

Giriş Tarihi: 20.9.2016
Para kaçırma oyunu soruşturmaya takıldı
İzmir'de mali polis tarafından FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Üniversal Kimya'nın sahibi Emir Ağbaş'ın, el konulmasın diye 1 milyon 190 bin lirasını bir çalışanın hesabına havale ettiği ortaya çıktı. Durum kadın çalışan B.B'nin ifadesiyle tespit edildi. Örgütün üst düzey isimlerinden ve finansörlerinden olduğu bildirilen Emir Ağbaş, yurt dışından, şirketlerinin devrini tamamlamak üzere geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda 18 Şubat 2016'da gözaltına alınmıştı. Ağbaş'ın fabrikası, evi ile birlikte 7 ayrı yerde de mali polis tarafından arama yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Zafer Dur'un hazırladığı 56 sayfalık iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, 2'si tutuklu 3 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet" suçlamaları yer aldı. Tutuklanan Ağbaş hakkında 5-10 yıl arasında hapis cezası istendi.

GÜVENDİĞİ İÇİN YATIRMIŞ
Üniversal Kimya çalışanı B.B, bilgisine başvurulmak üzere İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne çağrıldı. İfadesinde şirkette direkt Emir Ağbaş'a bağlı olarak çalıştığını söyleyen B.B, "Muhasebe işleri ile herhangi bir bilgim yok. Ödeme işlemlerini şirketin finans sorumlusu T.Ö. yapar. Kayıtların nasıl tutulduğunu da bilmem. Emir Ağbaş, Mayıs 2015'te şirkette ihtiyaç olduğunda kullanılmak üzere 1 milyon 190 bin lira parayı bana güvendiği için bir bankanın Çiğli Atatürk Organize Sanayi şubesindeki hesabıma yatırdı. 2016 yılının ocak ayı içinde bu paranın 74 bin lirasını çekmemi söyledi. Paranın şu anda nerede kullanıldığını hatırlamıyorum. Ancak şirket adına Emir Ağbaş'ın talimatı ile şirketin banka hesabına havale yoluyla aktardım" diye ifade verdi. kimse sormadı Muhasebe ve finans müdürünün talep ettiği 74 bin lirayı Emir Ağbaş'ın talimatı ile yatırdığı için para ile ilgili kendisine kimsenin soru sormadığını anlatan B.B, "Bu işleme ilişkin elimde herhangi bir dekont yok. Emir Ağbaş'ın şirketlerinde FETO/PDY'ye ait toplantılar düzenleyip düzenlemediği hususunda bilgim yoktur"dedi. Ağbaş tarafından daha sonra B.B'nin hesabından vekaletname yoluyla alınan paraya ilişkin yasal işlem yürütülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para kaçırma oyunu soruşturmaya takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN