Türkiye'nin en iyi haber sitesi

önündeki tehlike

Okul önündeki tehlike

Kantinciler Odası Başkanı Habip Sak, ların dibinde faaliyet gösteren büfeleri ile sigara satan bakkalların kaldırılması gerektiğini ifade etti. Sak, “Bu önerim, dikkate alınmalı” dedi

Kantinciler Odası Başkanı Habip Sak, yakınlarına kurulan büfeleri ve tekel bayilerinin kaldırılması önerisinde bulundu. Sak, "Okulların 100 metre yakınında alkol ve tekel ürünlerinin satılması yasak. Aynı yasak, okulların dibinde fast food satan büfeler ve sigara satan bakkallar için de geçerli olmalı. Çünkü ne yazık ki bakkallar öğrencilere sigara satışına devam ediyor" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın obeziteye ve zararlı alışkanlıklara karşı yürüttüğü ortak çalışmaların meyvesini vermeye başladığını söyleyen Habip Sak, "Biz kantinlerde ne kadar sağlıklı gıda satarsak satalım, okul yakınında faaliyet gösteren fast food büfeleriyle bakkallar olduğu sürece bu sorunun önüne geçemeyiz" şeklinde konuştu. Sak, bu doğrultuda okulların kapılarının kesinlikle kapalı olması gerektiğini savundu. Sak, "Okulların kapısı kantinden alışveriş yapılması için değil öğrenciler için güvenlikli olması için kapatılmalı. Eğitim öğretim saatlerinde çocukların dışarıdan müdahaleye tamamen kapalı olması lazım. Çocuk, derslerine ne kadar odaklanırsa o kadar başarılı olur" şeklinde konuştu.
İzmir'deki kantinlerin yeni eğitim öğretim yılına eksiksiz başladığını söyleyen Sak, şöyle devam etti: "Kantinlerimizin hepsi denetimlere uygun, tamamen steril bir şekilde hizmet veriyor. Bizim bu konuda hiçbir sıkıntımız yok. Velilerimiz istedikleri an kantinlerin mutfağına girip denetim yapabilir. Kantin mutfaklarımız her zaman velilerimize, öğretmenlerimize açıktır."

MEVCUT YASAK NELERİ KAPSIYOR
4250 sayılı Kanunu'na göre okul, cami, etüt merkezi ve ibadethanelerin giriş kapısı baz alınmak suretiyle, bu yapıların 100 metre yakınında alkollü içki satışı yasaklandı. Yasağa uymayanlar hakkında kapatma işlemi uygulanmaya başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul önündeki tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN