Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fonlar AVM peşinde

Türkiye AVM yatırımlarında da yabancıların gözdesi oldu. Dünya devlerinin yatırım olanaklarını incelediğini kaydeden Jones Lang Lasalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, özellikle büyük emeklilik fonlarının yatırım görüşmelerine başladığını söyledi

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Yabancılar alışveriş merkezi yatırımları için Türkiye'yi yakın markaja aldı. Jones Lang Lasalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, özellikle emeklilik fonlarının AVM yatırımı için görüşmelere başladığını söyledi. Alkaş, "Yurtdışındaki büyük devlet ve özel sermaye fonları, gözünü Türkiye'ye çevirmiş durumda" diye konuştu. Alkaş'a göre İstanbul Finans Merkezi, kentsel dönüşüm, 3. Köprü, 3'üncü havalimanı ve İstanbul'da kurulacak yeni şehir projesi Türkiye'nin cazibesini artırıyor. Alkaş, şunları söyledi: "Türkiye'de bulunan nitelikli perakende alanları, uluslararası markaların pazara girme kararında etkili oluyor. İyi lokasyonda bulunan ve profesyonel yönetiminde performansı yüksek alışveriş merkezleri, dev perakendecilerin ilgisini çekiyor."

KİRALAR ARTTI
2012'nin birinci çeyreğinden bu yana, AVM'lerdeki kira metrekareleri 80 euro civarında bulunuyor. Alkaş, cadde mağazalarında kiraların sınırlı arza ve artan talebe bağlı olarak hızla yükseldiğini söyledi. Alkaş, "İstiklal ve Bağdat Caddeleri'nde 2011'de 175 euro olan kiralar hızla yükselerek 200 euroya kadar çıktı. Nişantaşı'nda ise 20 euro artışla 190 seviyesinde kaldı" dedi.

OFİS TALEBİ PATL ADI
Birçok uluslararası firmanın merkez ofislrini İstanbul'a taşımasının ardından, ofis piyasasında da büyük bir hareketlilik yaşandı. Avi Alkaş, "Artan ofis ihtiyacı, 2012 yılında bu pazarda güçlü bir kullanıcı talebinin oluşmasına neden oldu. Özellikle Anadolu yakasında Ümraniye, Avrupa'da ise Kağıthane'de ofis arzında hızlı bir yükseliş yaşandı" diye konuştu. Ofis kiralarının 30 eurodan 35 euroya yükseldiği bilgisini veren Alkaş, bu yıl inşaat halinde bulunan projelerin tamamlanmasıyla mülk sahiplerinin kiracılar üzerindeki avantajlı konumunun zayıflayacağını tahmin ediyor.

LOJİSTİKTE METREKÜP DÖNEMİ
Lojistik pazarına olan yatırımcı talebinin özellikle son iki yılda arttığına dikkat çeken Alkaş, şunları söyledi: "Uluslararası firmaların A sınıfı depo alanlarına olan talebi devam ediyor. Orta vadede kiraların artmasını ve geliştirme projelerinin getirisinin daha cazip hale geleceğini tahmin ediyoruz. Kiralamanın metrekare ile gerçekleştiği lojistik pazarında, metreküp devreye girecek."

Kat bazında satış yapılmamalı
Ofis pazarının yabancı yatırımcılar için çekiciliğinin arttığını dile getiren Alkaş şöyle konuştu: "Binaların kat bazında gerçekleştirilen satış uygulaması, yatırımcılar için fırsat olabilecek projelerin önünde önemli bir bariyer. Kat ya da birim bazında satış uygulamasının devam etmesi yatırımcı kaybettirir. Eğer düzenleme yapılırsa, uluslararası yatırımcılar daha fazla yatırım yapacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fonlar AVM peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN