Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Topyekün barış

’nın başlaması, ’de büyük sevinç yaşattı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Binası’ndaki stantlara koşan vatandaşlar, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi

Topyekün barış
Türkiye genelinde 13 milyon, İzmir'de ise 1 milyon yapı sahibini ilgilendiren 'İmar Barışı'na ilişkin başvurular dün itibariyle başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde imar barışı ile ilgili uygulamaya ilişkin usul ve esasları içeren yönetmeliği yayınlamasının ardından sabah erken saatlerde Bayraklı'daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Binası'na akın eden vatandaşlar, uygulama hakkında yetkililerden bilgi aldı. Yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a yasal düzenleme için teşekkür eden vatandaşlar, "Yılardır beklediğimiz yasa nihayet çıktı. Kendilerine minnettarız" dedi. Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesiyle imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek belgeyle vatandaşların imar ve iskan sorununun çözüleceğini belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, 150 personelle vatandaşın işini en kısa sürede çözüme kavuşturmak için seferberlik ilan ettiklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde mahallelerde muhtarlıklar aracılığı ile toplantılar düzenleyip vatandaşı nasıl başvuruda bulunacaklarına ilişkin bilgilendireceklerini belirten Varan; "Önümüzde 4.5 aylık bir zaman dilimi var. Kimse endişelenmesin. Yapacağımız bilgilendirmelerin ardından vatandaşımız alacağı e-devlet şifresi ile sistemi kolaylıkla kullanarak, hiç kimseye gitmeden, evinde, masasının başında işlemlerini yapıp yapı kullanım belgesi alabilecek. İl Müdürlüğü olarak topyekun bu işin arkasındayız. 150 personelimiz bu işe odaklandı. İl müdürlüğümüzün bahçesinde oluşturduğumuz danışma bürolarında 25 masamız bulunmakta. Her bir masada görevli arkadaşlarımız vatandaşın kafasında en ufak bir soru işareti kalmayacak şekilde bilgilendirme yapıyor" dedi.

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA
Yönetmeliğin çıkması bu işten rant elde etmek isteyen bazı fırsatçılarında iştahını kabarttı. Sabah erken saatlerde vatandaşlarla birlikte il müdürlüğü bahçesine gelen bazı iş takipçileri 500- 600 lira ücret karşılığı vatandaşlara işlemlerinizi yaparız teklifinde bulundu. Olayın fark edilmesi üzerine il müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. İş takipçiliği yapan bir kişiyi bizzat kendisi uzaklaştıran Varan, "Gariban vatandaşın parasını iş takipçilerine yedirtmem" diyerek tepkisini gösterdi.

VATANDAŞ MEMNUN

Yetkililerden bilgi alan vatandaşlar, imar barışından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İSLAM SAATÇİ:
Allah devlet büyüklerimizden razı olsun. Bornova'da oturuyorum. Binamızın önemli bir bölümü kaçaktı. İmar barışı ile inşallah yasal zemine oturmuş olacak.

MEHMET EMİN YILMAZ:
Gaziemir'de oturuyoruz. 4 katlı binamız var. Hepsi de kaçak. Yasadan yararlanmak için gemldik.

HÜSEYİN BAHÇE:
İmar barışından yararlanmak devletimizle kucaklaşıp helalleşmek için buraya geldik. Evimiz var tapumuz yok. 5 katlı binamız var. Kacçak durumda. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

FATMA CEVİZ:
Evimiz kaçak. Düzenleme ile yasal dayanağa otursun istiyoruz. Tapu abimle babam üzerine. Buraya uygulama hakkında bilgi almaya geldim. Önce ben bilgi almaya geldim. İnşallah biz de yasadan yararlanabiliriz.

DURSUN BEKTAŞ:
Bayraklı'da oturuyorum. 1 kat evim var. Şu an kaçak durumda. Yasal düzenlemeyi bekliyorduk. Çıkmasıyla soluğu burada aldık. Uygulamadan çok memnunuz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topyekün barış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN