Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda yeni süreçte ne olacak?

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

Suriye'de yeni bir süreç var, DEAŞ terör örgütünün temizlenmesiyle başlayan bu süreçte PKK uzantısı terör örgütünün ne olacağı da merak konusu. ABD desteği sürdürüyor, PYD ise diğer yandan Rusya'ya yanaşıyor, Türkiye'nin Afrin'e yönelik müdahale planı da masada, Taha Dağlı önümüzdeki günlerde PYD terör örgütünün akıbetiyle ilgili merak edilen soruları sabah.com.tr için yanıtladı.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

TRUMP'IN PYD'YE SİLAH YOK SÖZÜ NE OLDU?

Amerika Başkanı, 'ye silah vermeyeceğiz diye söz verdi ama o sözü Pentagon çiğnedi. Birkaç gün sonra PYD'ye yeni silah ve askeri araç sevkiyatı yaptılar ve desteğe devam edeceklerini açıkladılar.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

DEAŞ BİTTİ, ABD NEYİ BAHANE EDİYOR?

ABD bugüne kadar DEAŞ ile mücadele bahanesiyle 'ye silah veriyordu. Şu an DEAŞ bitti resmen açıkladılar DEAŞ teröristlerinin kontrol ettiği hiçbir yer yok. Ama Pentagon, PYD'ye desteği sürdüreceklerini söylüyor çünkü DEAŞ'in geri gelme ihtimali varmış ve bunu engellemek için PYD'ye destek vereceklermiş.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

ABD'NİN PYD PROJESİ?

Amerika'nın Suriye politikasında terör örgütü vazgeçilmez bir partner. PYD ile ilişkilerini de yalan üzerine kurdular. PKK uzantısı olduğunu inkar ettiler, isim değiştirdiler, vs. Ama her seferinde söyledikleri yalanlar ortaya çıktı.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

PYD'NİN PKK VE DEAŞ BAĞLANTILARI NELER?

Rakka'yı DEAŞ'tan kurşun sıkmadan aldılar, DEAŞ teröristlerini silahlarıyla şehir dışına uğurladılar, otobüs ve kamyon kiraladılar, Rakka'yı alırken de PKK elebaşının posterlerini asıp, kutlama yaptılar.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

ABD 2018 YILINDA PYD İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

ABD'nin terör örgütünden vazgeçmeye niyeti yok. 2018 yılı için PYD'ye yeni bütçe ayırdılar, yeni silahlar ve teröristlere ödenecek maaşlar bile belirlendi.

10 soruda PYD yeni süreçte ne olacak?

PYD'NİN RUSYA İLE İRTİBAT BOYUTU NEDİR?

terör örgütü ABD'nin himayesinde ama Rusya ile de irtibatları söz konusu. Rusya 2015'tek uçak krizinde PYD ile yakın ilişki kurdu ancak bu ilişki o dönemde ABD tarafından tepkiyle karşılandı. Moskova'da PYD'nin ofisi var ve Rusya ABD kadar olmasa da PYD ile ilişki sahibi. Ancak bu ilişki ABD düzeyinde değil çünkü Amerikalılar için PYD bir partner, Ruslar için ise sahadaki aktörlerden biri. Rusya ile ABD arasındaki krizleri düşününce Rusya'nın PYD'ye sık sık göz kırpması, en büyük rakibinin partneriyle irtibat halinde olmak istemesi normal.

BİZE ULAŞIN