Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda en sık görülen 7 sorunu

, sıhhatli tek hayatın en mühim adımlarından biri. Uyku problemlerini ise yalnızca yetişkinler yaşamıyor. Gece terörü, uyurgezerlik, uyku apnesi benzeri uyku sorunlarının çocuklarda da görülebildiğini belirten sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay kıymetli en sık görülen problemleri ve bu problemlere karşı alınabilecek 10 tedbiri sıraladı.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

", bebeklik ve küçüklük çağında asgari beslenme civarindan önemlidir. bu yüzden uyku bozukluklarının doğru tanımlanması, tanınması ve Rehabilitasyonu de önem istek etmektedir. Doğru tanı konulduğu takdirde çocuklarda uyku bozukluğu sorununun üstesinden gelmek mümkündür" şeklinde konuşan Dr. İlkay Değerli, çocuklarda en sık görülen uyku sorunlarını ve çocuğunuzun kaliteli uyuması amaciyla tesirli önlemleri anlattı; mühim uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

UYURGEZERLİK
Çocukların çogunlukla yüzde 15'i uyurgezer. çoklukla 4-8 ıslak arasında başlayıp ergenliğe doğru azalıyor. Gözler açık olsa da ağır döneminde olduğu amaciyla bebek eğer uyandırılmazsa erken bunları hatırlamıyor. güvenlik tedbirlerini almak çok önemli!

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

KABUSLAR
En sık 3-5 ıslak arasında görülüyor. Psikolojik stres, yoğun düş gücü, güvensizlik duygusu, Hayatta kabul görmeyen farklıklar (ebeveyn boşanma ve kavgaları/ev-okul değiştirme), travmatik olaylar benzeri faktörler kabusları artıran etmenlerden bazılarını oluşturuyor.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

HUZURSUZ BACAK SENDROMU
Uykuyu bölen bu meselede bacaklarda ağrı, karıncalanma vb. huzursuzluklar yaşanıyor. Çocuklarda demir eksikliğinde 5 kat dahada sık görülürken, B12 eksikliği ve ergenlik döneminde aşırı kahve/sigara tüketimi de meselesi artırıyor.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

UYKU TERÖRÜ
'Gece terörü' olarak da biliniyor. çoklukla uykunun 2-3. saatinde alana geliyor. dehşet içinde ağlayarak kalksa da net uyanmadığından erken olayı hatırlayamıyor. Gece terörü 30 saniye ile üç dakika arasında ayni ritimde devam edebiliyor.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

GECE UYANMALARI
Aşırı açlık veyahut aşırı tokluk uyumayı zorlaştıran etkenler. Akşam yemeği uykuya yakın olmamalı. ters halde enerji vermesinin yanı sıra hazımsızlık, gaz problemleri ve uyuma güçlüğü yaratabiliyor.

Çocuklarda en sık görülen 7 uyku sorunu

TIKAYICI UYKU APNESİ
sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay kıymetli " apnesi, uyku esnasında solunumun belli tek süre olarak durması olayıdır. Sıklıkla 4-6 ıslak arasında görülür. Çocuklarda en sık bademcik, geniz eti büyümesi ve aşırı kilo vaziyetinde görülür. Gürültülü horlama, huysuzluk, yorgunluk, dikkatsizlik ve gelişme geriliği benzeri sorunlara Hem de yasamsal rizikoya yollar açabilir" diyor.

BİZE ULAŞIN