Türkiye'nin en iyi haber sitesi

asit zengini besinler

Folik asit zengini besinler

Hamile kalmaya karar verdiğinizde veya hamile olduğunuzu öğrendiğinizde yapılacaklar listenize asit tüketimini de eklemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kırmızı kan hücresi, deri hücresi gibi yeni hücre üretimi için gerekli olan bir B vitamini türüdür. Özellikle döneminde fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının üretimi için önemlidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde önemli düzeyde folik asit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinler ise şöyle;

Folik asit zengini besinler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

asit ya da diğer adıyla folat, Fransızca "yeşillik, yaprak" anlamına gelen "feuillage"dan türetilmiştir dolayısıyla yeşil yapraklı sebzelerin en iyi kaynakları arasında yer almasına şaşırmamak lazım.

Karalahana, lahana başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynağı olarak görülebilir.

Folik asit zengini besinler

Ayçekirdeği

1 avuç ayçekirdeği yaklaşık 82 mcg falat içerir. Yağ ve kalori bakımından da zengin olduğu için günde 1 avuçtan fazla yememeye çalışın.

Folik asit zengini besinler

Barbunya

Pek çok farklı yemeği yapılabilen ve salatalarda da kullanabileceğiniz barbunyanın yarım kasesi 115 mcg asit içerir. Gaz sorununuz varsa dikkatli tüketmeniz önerilir.

Folik asit zengini besinler

Narenciye

Bir adet büyük boy portakal yaklaşık 55mcg asit içerir ve bu özelliğiyle folat bakımından zengin bir aperatif olarak oldukça idealdir.

Taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ortalama 80mcg folat ile günlük folat ihtiyacının %20'sini karşılar. Folat bakımından zengin ve bol vitaminli, mineralli bir atıştırmalık için ıspanak yaprakları ve portakal dilimleriyle salata hazırlayabilirsiniz.

Folik asit zengini besinler

Brokoli

1 kase (4-5 adet) haşlanmış brokoli günlük asit ihtiyacının yaklaşık 1/4'ünü karşılamaya yeter.

Mineral bakımından çok zengin olması nedeniyle pek çok beslenme uzmanı tarafından "Süper Besin" olarak adlandırılan brokoli aynı zamanda çok iyi bir besin lifi ve C vitamini kaynağıdır.

Folik asit zengini besinler

Avakado

Söz konusu diyeti olduğu zaman avokado çok yararlı bir besindir. Bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 açısından da zengin olan avokadonun sadece bir diliminde 90 mcg bulunmaktadır.

BİZE ULAŞIN