Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

Rusya'nın en büyük havalimanı ihalesini Türk şirketi kazandı

Moskova'daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanında inşa edilecek yeni B Terminalinin ihalesini Türk şirketi Rönesans İnşaat kazandı.


Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı tarafından yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 630 milyon dolara mal olacak ve 107 bin kilometrekarelik alana inşa edilecek yeni B Terminalinin ihalesi Türk Rönesans İnşaat şirketine verildi.

Rusya'nın en büyük havalimanı onan Şeremetyevo Uluslararası Havalimanının yıllık 31 milyon olan yolcu kapasitesinin, projenin tamamlanmasıyla 50 milyona çıkarılması hedefleniyor.

20 yılı aşkın süredir Rusya'da faaliyet gösteren Rönesans İnşaat'ın bu ülkedeki 2014 yılı cirosu 64 milyar rubleydi.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

'Sparta Prag taraftarları dilenci kadının üzerine işedi' iddiası

PSV taraftarlarının Atletico Madrid maçı öncesi dilenci kadınlarla dalga geçtiği görüntülerin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra bu kez de İtalya'nın başkenti Roma'da çekilen bir video, sosyal medyada büyük tepki çekti.


Sosyal medyaya yüklenen videoda, Sparta Prag taraftarı olduğu iddia edilen bir grup genç, bir dilencinin yanında görülüyor.

Roma'nın simgelerinden Kutsal Melek Kalesi'nin önünde gerçekleşen olayda, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Lazio-Sparta Prag maçı için İtalya'da bulunan Çek taraftarların, dilenci kadının üzerine işedikleri öne sürüldü.

İngiliz ve İspanyol basınında da yayınlanan görüntüler, uluslararası kamuoyunda büyük tepki gördü.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

Hollanda'dan Türkiye'ye büyük saygısızlık!

Hollanda Parlamentosu, Ankara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması için verilen önergeyi reddetti.


Başkent Ankara'da meydana gelen ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ankara'daki terör saldırısı için Hollanda Parlementosunda saygı duruşu talebinde bulunuldu. Talep Parlamento tarafından reddedildi.

ÖNERGE REDDEDİLDİ

Meclisteki toplantı başlamadan hemen önce DENK Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu, Ankara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına, meclisin 1 dakikalık saygı duruşunda bulunması için sözlü önerge gerçekleştirdi.

Tunahan Kuzu: "Ankara yine bir terör olayıyla karşı karşıya kaldı. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların anısına meclisi 1 dakıikalık saygı duruşuna davet ediyorum" dedi.

Pvda'lı Meclis Başkanı Khadija Arib ise bu önergenin zamanı olmadığını belirterek "Önceden bunu bana söyleseydiniz bu durumda ne yapmamız gerektiğini size belirtirdim" şeklinde bir karşıkla, 1 dakikalık saygı duruşuna gerek olmadığını belirtti.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

Milyonlarca mültecinin gözü Brüksel zirvesinde

Türkiye ile AB'nin göçmenleri tartışacağı zirve dün Brüksel'de başladı. AB Konseyi Başkanı Tusk, "Anlaşmaya varma konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyim" dedi


Türkiye ile Avrupa Birliği'ni (AB) oluşturan 28 ülkenin temsilcilerinin göçmenlerin kaderini tartışacağı kritik zirve, dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla devam edecek görüşmelerde, iki taraf da kendi tezlerini masaya koyarak anlaşmanın yollarını arayacak. AB kaynaklarından gelen bilgilere göre, anlaşma sağlanabilmesi için ümit var, ancak henüz somut bir mutabakat sağlanabilmiş değil.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile Avrupa arasında sığınmacı kriziyle ilgili anlaşmaya varılması konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu kaydetti.
Tusk, "Açık konuşmak gerekirse, iyimser olmaktan çok ihtiyatlıyım" ifadelerini kullandı.
"Anlaşmak bütün üyeler tarafından kabul edilmeli. Ayrıca, AB ve uluslararası kanunla uyumlu olmalı ve krizin çözümüne yardım etmeli" diyen Tusk, koordineli ve serinkanlı çalışıldığı takdirde, başarıya ulaşılacağını vurguladı.

LİDERLER İHTİYATLI

Zirve öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı krizi ve Türkiye ile işbirliği konularında uzlaşma sağlanabileceğini, bu konuda "ihtiyatlı bir iyimserlik" taşıdığını söyledi. AB Dönem Başkanı Hollanda'nın başbakanı Mark Rutte ise "Bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Aksi halde insani kriz kötüleşecek" dedi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da AB'nin Türkiye ile sığınmacı krizi meselesinde anlaşmaya varacağını kaydetti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande sığınmacı krizi konusunda genel bir anlaşma sağlanmasını istediğini belirtirken İngiltere Başbakanı David Cameron, Yunan adalarındaki göçmenleri Türkiye'ye gönderecek bir anlaşmaya varılmasının iyi bir ilerleme olacağını söyledi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de "Türkiye'nin Ankara protokolü ve Müzakere Çerçeve Belgesi'nde tanımlanan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde bir sorun olmaz. Ancak bu olmadan bir şey yapamayız" diye konuştu.
Türkiye, AB'den en geç haziran sonunda vizelerin kaldırılmasını, üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını, Türkiye'den Avrupa'ya sığınmacı kabulünü ve Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için ek 3 milyar euro destek sağlanmasını talep ediyor.
Ancak AB'nin yeni fasılların açılması konusunda açık taahhütte bulunmaktan kaçınacağı ileri sürülüyor

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

Trump ilk 10 küresel risk arasında

İngiltere'de yayımlanan Economist dergisinin yaptığı araştırmaya göre, ABD'li işadamı Donald Trump'ın ABD Başkanı olma olasılığı, en büyük 10 küresel risk arasında yer alıyor.


İngiltere'de yayımlanan Economist dergisinin yaptığı araştırmaya göre, ABD'li işadamı Donald Trump'ın ABD Başkanı olma olasılığı, en büyük 10 küresel risk arasında yer alıyor. Trump'ın küresel ekonomiyi sekteye uğratabileceğini söyleyen Economist, Trump'ın başkan seçilmesini en önemli 5'inci küresel risk olarak belirledi.
Derginin istihbarat biriminin yaptığı araştırma, Trump'ın seçilmesiyle ABD'de siyasi istikrarsızlığın ortaya çıkabileceğini ve güvenlik risklerinin oluşabileceğini gösteriyor. Öte yandan Economist, Trump'ın Cumhuriyetçilerin başkan adayı olarak seçilmesi halinde bile kasımda gerçekleştirilecek seçimleri Demokrat adaya karşı kaybedeceği öngörüsünde bulundu.Trump'ın küresel ekonomiyi sekteye uğratabileceğini söyleyen Economist, Trump'ın başkan seçilmesini en önemli 5'inci küresel risk olarak belirledi.
Derginin istihbarat biriminin yaptığı araştırma, Trump'ın seçilmesiyle ABD'de siyasi istikrarsızlığın ortaya çıkabileceğini ve güvenlik risklerinin oluşabileceğini gösteriyor. Öte yandan Economist, Trump'ın Cumhuriyetçilerin başkan adayı olarak seçilmesi halinde bile kasımda gerçekleştirilecek seçimleri Demokrat adaya karşı kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

Kürt federasyonuna tepki yağıyor

PYD öncülüğündeki Kürt grupların Suriye'de federasyon ilan etmesine başta muhalifler olmak üzere BM ve ABD'den tepki geldi

SURİYE'de iç savaşı bitirmek için Cenevre'de barış görüşmeleri devam ederken Kürt grupların tek taraflı olarak federasyon açıklaması büyük tepki çekti. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD öncülüğünde bir araya gelen Kürt gruplar, 'Kuzey Suriye Federasyonu'nun kuruluşunu ilan ettiklerini açıkladı.
Ana muhalif grup olan Suriye Ulusal Koalisyonu tek taraflı federasyon ilanını hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini duyurdu. Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği de, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir federasyonu kabul etmeyeceklerini bildirdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı da, Suriye'de özerk ya da yarı özerk bir Kürt yönetimini tanımayacağını bildirilmişti.
Bakanlığın sözcüsü John Kirby de bu açıklamayı tekrarlayarak, "Suriye'de özerk, yarıözerk bölgeleri desteklemiyoruz.
Bizim görmek istediğimiz Beşşar Esad liderliğinde olmayan, Suriye haykına duyarlı bir hükümetin bulunduğu birleşik, bütün bir Suriye" dedi.
Birleşmiş Milletler de karara tepki gösterirken Şam rejimi Kürt grupların açıklamasının yasal bir dayanağının bulunmadığını açıkladı.

Rusya: Çekilme 2-3 güne bitecek

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, Rus askeri birliklerinin Suriye'den çekilmesinin 2-3 gün içinde tamamlanacağını söyledi.
Bondarev, geri çekilen asker ve uçak sayısı hakkında ise bilgi vermedi.
Batılı kaynaklar 4 bin Rus askerinin Suriye'de bulunduğunu söylemişti.
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 30 Eylül'den bu yana Suriye'de sürdürdükleri hava operasyonlarının 482 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.03.2016)

'29 Kasım kararlarıyla yola devam ederiz'

AB Bakanı Volkan Bozkır bugün Brüksel'de gerçekleşecek Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi öncesi Türkiye'nin yol haritasını SABAH'a anlattı.


Bozkır, "Türkiye'nin önerileri kabul edilmezse 29 Kasım zirvesinin mutabakatında alınan kararlar ile yola devam ederiz" dedi. Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizi için Türkiye'nin 7 Mart'ta sunduğu teklif üzerinde AB'nin kendi aralarında mutabakat sağlamaya çalıştığını ifade eden AB Bakanı Bozkır, Türkiye'nin teklifinin önerileri kabul edidiği takdire uygulanabilir olduğunu sadece bir kısmının kabul edilmesi durumunda 29 Kasım zirvesinin mutabakatında alınan kararlar ile Türkiye'nin yola devam edeceğini ifade etti.
Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in "yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde" Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili fasılların müzakereye açılmasına rıza göstermeyeceklerine ilişkin açıklaması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozkır, Rum liderin mayıs ayında gerçekleşecek seçimler ve kamuoyu baskısı ile bu şekilde konuştuğunu fakat AB'nin kaderinin Rum yönetiminin eline bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE-AB ZİRVESİ KARARLARI


Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için Ekim 2016 tarihi verildi.
AB Komisyonu, üye ülkelerin pozisyonlarına bağlı olmaksızın, 2016'nın ilk çeyreğinde bazı fasılların açılması için çalışmalarını tamamlayacak.
AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için başlangıç olarak 3 milyar euro kaynak sağlayacak.
Senede iki kez AB ve Türkiye arasında uygun formatta zirve yapılacak.

ALİ ÜNAL / ANKARA

BİZE ULAŞIN