Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Rus halkının Putin'e güveni azaldı
Rus halkının Devlet Başkanı Vladimir Putin'e duyduğu güven geçen yıla göre yüzde 10 azaldı.

Rus araştırma şirketi Levada'nın hazırladığı, RBC ajansında yer alan çalışma sonucuna göre, Rus halkının Putin'e güveni geçen yıla oranla yüze 10 düşerek, yüzde 83'ten, yüzde 73'e geriledi.

Araştırmaya katılanların yüzde 21'i Putin'e "tamamen güvendiğini", yüzde 52'si "güvendiği" ve 14'ü ise "güvenmediği" söyledi. Aynı araştırmaya göre, Rusya'da Putin'e sempati duyanların sayısı da yüzde 37'den yüzde 30'a düştü.

Araştırmayı gerçekleştiren şirketin yetkilisi Aleksey Grajdankin, ellerindeki verilere göre Putin'e desteğin, Kırım'ın ilhakından önceki seviyeye geri döndüğünü belirtti.

Putin'e güvenin azalmasında ekonomik krizin de etkili olduğu yorumları yapılıyor.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Trump'ın seviyesi "11 yaş altı" çıktı!
ABD'de 2016 seçim yarışına katılan beş adayın konuşmalarını inceleyen ekip sonuçları açıkladı.

Pennsylvania/Pittsburgh'da bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışma Donald Trump'ın seçim kampanyası konuşmalarında kullandığı lisanın 11 yaş altındaki çocukların kullandığı lisan ile aynı niteliklere sahip olduğunu gösterdi.

2016 seçim yarışına katılan beş adayın konuşmalarını inceleyen ekip değerlendirmeyi iki kategori altında gerçekleştirdi, ''sözcük kullanımı'' ve ''gramer bilgisi'' gibi unsurlar kriter alındı.

Çalışmanın yapısı hakkında bir örnek vermek gerekirse, geçmişte incelenen okul öğrencilerinin el yazılarından oluşan belgelerde üçüncü sınıfa giden bir öğrencinin sık aralıklar ile 'win', yani kazanmak sözcüğünü kullandıklarına tanık olunmuş, 'successful', yani başarılı gibi daha komplike bir sözcük ise genelde yedinci sınıf öğrencilerinin yazılarında karşımıza çıkıyor.

Şimdi tahmin edin bakalım, sizce ABD'nin başkan adayları içerisinde konuşmalarında 'win' sözcüğünü en sık kullanan aday hangisi olabilir? Hepimiz aynı kişiyi düşünmüş olmalıyız.

Araştırmacılar adayların gerçekleştirdikleri bazı konuşmaların metinlerini çıkarıp bu dokümanlar üzerinde çalıştılar, Ted Cruz'un beş ayrı konuşması, Hillary Clinton'un yedi ayrı konuşma metini, Marco Rubio'nın altı, Bernie Sanders'in altı ve Donald Trump'ın yedi konuşma metininin içeriği incelendi. Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton, Ronald reagan ve Abraham Lincoln'ün konuşma metinleri de incelemeye alındı, iki farklı analiz düzeyinin uygulandığı değerlendirmelerde konuşma içeriğinde kullanılan farklı kelime sayısı ve gramer yapıları gözlendi.

Başkan adaylarından Cruz, Clinton, Rubio ve Sanders'in konuşmaları arasında gramer bilgisi bakımından pek bir fark olmadığı ve adayların yedinci sınıf ve üzeri öğrencilerinin bilgisine uygun konuşma içeriklerine sahip oldukları gözlendi, sıra Trump'a gelince seviye beşinci sınıf öğrencisinin durumuna kadar indi ve adayın on ya da on bir yaşlarındaki bir çocuğun gramer bilgisine uygun konuşmalar yaptığı sonucuna ulaşıldı.

Trump'ın durumunu bir nebze olsun düzelten ise Bush'un yaptığı konuşmaların tüm denekler arasında en düşük seviyedeki içerikleri olması ile mümkün hale gelebildi, Lincoln ise en iyi gramer bilgisi ve en çok sözcük kullanan kişi olarak listenin en üst sırasında yer almayı hak etti.

Kaynak: SFGATE.com

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Kuzey Kore'den yine balistik füze denemesi
Kuzey Kore, Doğu Denizi'ne birkaç kısa menzilli füze fırlattı. Kuzey Kore'ye Uluslararası arenadan tepkiler yağıyor

Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'ne birkaç balistik füze fırlattığı bildirildi.

ABD ve Güney Kore'nin Ortak Kuvvetler Komutanlığı (JCS), Kuzey Kore'nin Hamhung kentinden ateşlenen kısa menzilli füzelerin 200 kilometre mesafe aldıktan sonra Doğu Denizi'ne düştüğünü açıkladı.Pyongyang yönetimi 2014 yılından sonra ilk defa geçen hafta Sukchon kentinden iki orta menzilli Rodong balistik füzesi fırlatmıştı. Fırlatılan ilk füze, 800 kilometre mesafe aldıktan sonra Japon Denizi'ne düşmüştü. İlkinden 22 dakika sonra yine Sukchon kentinden fırlatılan ikinci füzenin, 17 kilometre irtifaya ulaştıktan sonra radardan kaybolduğu bildirilmişti.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Anlaşma yürürlükte
Türkiye ile AB arasında cuma günü imzalanan mülteci anlaşması dün yürürlüğe girdi. İade uygulaması başlamadan Avrupa'ya ulaşmak isteyen mülteciler ise Ege Denizi'ne akın etti

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan mülteci anlaşması dün itibariyle yürürlüğe girdi. İade edilme ihtimaliyle karşı karşıya kalmadan Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacılar Yunan adalarına akın ederken, anlaşmanın tam anlamıyla ne zaman uygulamaya girebileceği tartışma konusu oldu. Midilli adasına dün ulaşan göçmenlerden Hüseyin Ali Muhammed isimli Suriyeli, Reuters haber ajansına "Anlaşmadan haberim var. Tek istediğim Avrupa'da eğitimimi tamamlamak. Biliyorum, bu yol çok zorlu ve tehlikeli. Ancak buraya ulaşmak için çok çalışıp para biriktirdim" dedi. Bilgisayar mühendisi olduğunu söyleyen 30 yaşındaki bir diğer mülteci ise "Karım ve oğlum Almanya'da. Anlaşma yürürlüğe girmeden onlara ulaşmam gerekiyor" dedi. Yunanistan'ın mülteci koordinasyon masasının sözcüsü Giorgos Kyritsis "Yeni gelen mültecileri iade süreci 20 Mart'ta başlıyor. Ancak böyle bir plan 24 saat içinde uygulamaya geçemez" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da mülteci akınını karşılamak üzere 2 bin 300 Avrupalı güvenlik görevlisi, göç uzmanı ve avukata ihtiyaç duyduklarını söylemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel iade işlemlerinin 4 Nisan'dan önce başlamasını beklemenin gerçekçi olmadığını belirtmişti.Anlaşma uyarınca 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına gayri resmi yollarla ulaşan mülteciler Türkiye'ye iade edilecek. İade edilen her mülteci karşılığında Avrupa Birliği, Türkiye'den kayıtlı bir mülteci alacak.

Bir gecede 875 kişi Ege'yi geçti

Yunan yetkililer cuma gecesi bin 500, cumartesi gecesi ise en az 875 mültecinin Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçtiğini açıkladı. Bu sayının, önceki günlerin iki katından fazla olduğu belirtildi. Dünkü geçişlerde Ro adası açıklarında 2 kız çocuğunun boğulduğu, 2 mültecinin de Midilli açıklarında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Türk sahil güvenlik ekipleri ve jandarmalar ise Ege Denizi'ni geçmeye çalışarak hayatlarını tehlikeye atan mültecilere yönelik operasyonlar düzenledi. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 41, Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarındaysa batmak üzere olan bir bota düzenlenen operasyonda da 25 Suriyeli karaya çıkarıldı. Çeşme'den Sakız adasına geçmek isteyen çoğunluğu kadın ve çocuk 101 mülteci de sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Ocak 2015'ten bu yana Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollarla geçen mültecilerin sayısının 1 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'ye insani yardım ödülü

ABD'de faaliyet gösteren "Suriye İçin Amerikan Yardım Koalisyonu" adlı kurum tarafından, yaklaşık 3 milyon Suriyeli sığınmacıya kucak açan Türkiye'ye "İnsani Yardım Ödülü" verildi. ABD merkezli yardım kuruluşunun düzenlediği organizasyonda insani yardım ödülünü Türkiye Cumhuriyeti adına Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç aldı. Konuşmasında, Beyoğlu'ndaki terör saldırısına dikkati çeken Kılıç, "Bu ödül zamanlaması açısından Türkiye halkıyla dayanışma adına önemlidir." dedi. Gecede dünyada en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan Türkiye'nin yaptığı yardımların unutulmayacağı vurgulandı.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

88 yıl sonra ilk ziyaret
Görev süresi kasım ayında sona erecek olan ABD Başkanı Barack Obama, yeniden diplomatik temasların kurulduğu Küba'nın başkenti Havana'ya resmi ziyaret düzenleyerek tarihe adını yazdırdı. Obama, hem 88 yıl önce Küba'yı ziyaret eden eski ABD Başkanı Calvin Coolidge'dan sonra, hem de ABD destekli Fulgencio Batista hükümetinin 1959'da Fidel Castro tarafından devrilmesinden sonra bu ülkeye giden ilk ABD Başkanı da oldu. Ailesiyle birlikte dün Havana'ya inen Obama, Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez'in de aralarında bulunduğu Kübalı yetkililer tarafından kırmızı halıyla karşılandı. Obamla'nın bugün Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile görüşmelerde bulunması ve yarın bir beyzbol maçına katılması bekleniyor. Obama'nın eski lider Fidel Castro ile buluşmayacağı ise ziyaret öncesi açıklanmıştı.

İşte o ziyaretin görüntüleri
Küba'yı 88 yıl önce ziyaret eden ABD'nin 30'uncu Başkanı Calvin Coolidge'ın başkent Havana'daki resmi töreninde çekilen fotoğraflar ABD Gizli Servisi'nin Twitter hesabından yayımladı. Fotoğrafta 1928 yılının ocak ayında başkent Havana'ya giden Başkan Coolidge için düzenlenen karşılama töreni görülüyor.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Brüksel'deki PKK çadırı yakıldı
Belçika'da yaşayan Türk vatandaşları, PKK'nın kurduğu çadırı yaktı.

Belçika yönetimi, terör örgütü PKK'nın Brüksel'deki AB Konseyi binasının arkasında çadır kurmasına izin vermişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı AB-Türkiye Zirvesi sırasında boşaltılan çadır 1 gün aradan sonra tekrar kurulmuştu.

TÜRKLER ÇADIRI YAKTI

Gent şehrinde yaşayan Türk vatandaşlar duruma el koyarak, PKK'nın kurduğu çadırları dün gece yakarak kullanılamaz hale getirdi.
KAYNAK: ENSONHABER.COM

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.03.2016)

Felaketin nedeni pilotun iniş ısrarı
Rusya'da önceki gün 7'si mürettebat 62 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına, Kıbrıslı pilot Aristos Socratous'un tüm uyarılara rağmen inmekte ısrar etmesinin sebep olduğu açıklandı

FlyDubai şirketine ait B737-800 uçağının Rusya'nın Rostov-On-Don Havalimanı'na iniş denemesinde düşmesinin ardından, kazanın nedeninin pilotun tüm uyarılara rağmen havaalanına inmesi olarak gösterildi. 7'si mürettebat 62 kişinin öldüğü kazada Kıbrıslı kaptan pilot Aristos Socratous'un olumsuz hava şartlarına rağmen uçağı indirmekte ısrar edişinin kazanın ana nedeni olduğü ileri sürüldü.

'İKİNCİ KEZ DENİYORUM'
FZ981 sefer sayılı uçaktan önce Rus Aeroflot Havayolları'na ait bir uçağın aynı havalimanına yaptığı üç iniş denemesinin başarısız olduğu ve başka bir havalimanına yönlendirildiği açıklandı. FlyDubai uçağı ise fırtınalı havanın hâkim olduğu bölgede 2 saat tur attıktan sonra ilk denemesinde başarısız olmuş, ikinci iniş denemesinde ise yere çakılarak feci bir kazaya neden olmuştu. Pilotun kuleden duyulan son sözlerinin "İkinci kez deniyorum" olduğu da bildirdi. Ancak FlyDubai Havayolları'nın CEO'su Gayt El Gayt, "Havalimanı açıktı. Hava koşulları normaldi. Uçağın inmesi Rusya'daki yerel yöneticilerin kararıydı" diyerek topu Rus yetkililere attı.

FLYDUBAI'DEN AYRILACAKTI
Olay yerinde inceleme çalışmalarının sona ermesinin ardından, yanmış cesetlerin kimlik belirleme aşamasına geçildi. Rusya Acil Durumlar Bakanı Yardımcısı Vladimir Stepanov uzmanların kazanın nedeninin belirlenmesi için uçağın parçalarını incelemeye başlayacağını toplanan DNA örneklerinin de incelenerek kimlik tespiti yapılacağını belirtti. Rusya Uluslararası Havacılık Komitesi ise yetkili uçağın kara kutularının da Moskova'ya gönderildiğini açıkladı. Karakutudaki ses kayıtlarının kaza nedeniyle zarar gördüğü belirlendi. TASS haber ajansına konuşan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'ndan bir yetkili ise inceleme alanının 10 hektardan 15 hektara çıkarıldığını duyurdu. Uçağın kaptan pilotu Aristos Socratous'un geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs'taki Rynair'le sözleşme imzaladığı, FlyDubai'den ayrılmak üzere olduğu açıklandı. 38 yaşındaki pilotun yeni evlendiği eşinin de hamile olduğu belirtildi.

DOĞUMGÜNÜ KURTARDI
Rusya'da 62 kişinin hayatına mal olan uçak kazasından son anda kurtulanların ilginç hikâyeleri basına yansıdı. Elivira Isaeva, Dubai'de katıldığı bir doğum günü partisi nedeniyle uyuyakalıp uçağı kaçırdı. Isaeva, "Sadece şanslı mıyım, koruyucu meleğim mi var, yoksa beni annemin mi duaları kurtardı bilmiyorum" dedi. İsmi açıklanmayan bir diğer yolcunun ise kimliğini kaybettiği için Dubai tatiline çıkamadığı, eşini bırakıp Dubai'ye giden kadının dönüşte kaza yapan uçağa bindiği açıklandı

AİLELERE 20'ŞER BİN DOLAR
FlyDubai Havayolları, ölen yolcuların her birinin ailesine 20 bin dolar ödemek amacıyla program hazırlığında olduklarını açıkladı.

BİZE ULAŞIN