Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

Belçika savcılığından medyaya uyarı

Belçika Federal Savcılığı, gazetecilere, soruşturmaya zarar vermemek için, Brüksel'deki saldırılara ilişkin bilgileri paylaşmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.
Belçika Federal Savcılığı, gazetecilere, soruşturmaya zarar vermemek için,Brüksel'deki saldırılara ilişkin bilgileri paylaşmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

Ülkenin en çok satan Le Soir gazetesi, internet sitesinde savcılığın talebine atıfta bulunarak "Bu nedenle süregelen soruşturmaya ilişkin haber yayınlamayacağız" ifadesi kullanıldı.

İletişimde sorunlar

Saldırıların ardından cep telefonlarıyla iletişimde de sorunlar yaşanıyor.

Belçika Kriz Merkezi, vatandaşlara internet üzerinden iletişim kurmaları, internette video izlememeleri veya müzik dinlememeleri tavsiyesinde bulundu.

Ülkenin önde gelen internet şirketleri de Brüksel'deki kablosuz internet hizmetlerini ücretsiz olarak kullanıma sunmaya başladı.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

Belçika'da 'nükleer' alarm

Terör saldırılarıyla sarsılan Belçika'daki Tihange nükleer enerji santralinin boşaltıldığı açıklandı.
Devlet televizyonu VTM, santralin polis tarafından boşaltıldığını bildirdi.

Haberde başka detay verilmedi.

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

"Teröre ve terörizm destekçisine karşı mücadele ayrım yapmaksızın devam etmeli"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Belçika'nın başkenti Brüksel'de patlamalara ilişkin, "Her türlü teröre ve terörizm destekçisine karşı mücadele ayrım yapmaksızın devam etmelidir" dedi.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Belçika'nın başkenti Brüksel'de patlamalara ilişkin, "Her türlü teröre ve terörizm destekçisine karşı mücadele ayrım yapmaksızın devam etmelidir" dedi.

Bozkır, Twitter hesabından İngilizce yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Brüksel Havalimanı'ndaki patlamaları öğrendiğimde sarsıldım. Her türlü teröre ve terörizm destekçisine karşı mücadele ayrım yapmaksızın devam etmelidir."

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda iki, Maelbeek metro istasyonunda bir patlama meydana geldi.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

Brüksel'deki metro patlamasından sonra öpüşen çift

Brüksel'deki bir metro istasyonunda patlama oldu. Patlama sonrasında yaralılar yardım çağrısında bulunurken bir çift hiçbir şeyi umursamadı.
Brüksel'de art arda patlamalar yaşanıyor. Şehirde panik hakim. Havalimanındaki 2 patlamanın ardından şehir merkezindeki Maelbeek metro istasyonuna da saldırı gerçekleştirildi.

Metrodaki patlamanın ardından içeride mahsur kalanlar oldu, bazı insanlar da yaralı halde kendilerini dışarı attı.

YARDIM ETMEK YERİNE ÖPÜŞEN ÇİFT

Dışarı çıkmayı başaran insanlar yardım çağrısında bulunurken bir çift dikkat çekti.

Söz konusu çift yerde yatan ve yardım isteyen bir yaralı bulunurken bu durumu umursamadan öpüşmeye devam etti.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

Brüksel'de 3. patlama!

Brüksel'de AB binası yakınında olan metroda üçüncü patlama yaşandı. Belçika medyasında yer alan haberlere göre, metro istasyonu yakınlarında yaşanan olayda 20 ölü, 4 yaralı var.
Brüksel havalimanında meydana gelen çifte patlamanın ardından bu kez de AB kurumlarına yakın bir metro istasyonunda patlama gerçekleşti.

Patlamada 20 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı aktarıldı.

Havalimanındaki patlamalardan hemen sonra Belçika'da ülke genelinde güvenlik seviyesi en yüksek nokta olan 4'e çıkarıldı.

"EVİNİZDEN ÇIKMAYIN"

Avrupa Birliği Komisyonu'ndan yapılan açılamada, saldırıların ardından AB personeline evlerinden çıkmamaları için uyarıda bulunuldu.

Zaventem Havalimanı, Başkent Brüksel'in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor. Patlamanın yaşandığı havalimanı geçen yıl 23 milyondan fazla yolcu kabul etti.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

O ülke ilk defa Türkiye'ye geliyor

Avrupa Birliği'nin en küçük ülkelerinden biri olan Malta'dan bugün Türkiye'ye ilk defa Dışişleri Bakanı seviyesinde resmi bir ziyaret olacak.
Bugün Avrupa Birliği'nin en küçük ülkelerinden biri olan Malta, Dışişleri Bakanı düzeyinde Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaret, Suriyeli mültecilerin AB'de oluşturduğu yüksek derecedeki kaygıyı ifade etmesi çerçevesinde sembolik açıdan önem taşıyor. Malta, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan, Sicilya'nın güneyindeki bir Adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Nüfusu ise 430 bin dolayında. Yani Türkiye'nin orta seviyesindeki bir ilinin nüfusuna sahip. Malta, AB üyesi ve ekonomisi ağırlıklı olarak turizme dayanıyor.Bu ülke ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler yıllardır sıradan bir seyir izledi.

Ancak Suriyeli düzensiz göçmenlerin AB üyesi ülkelere yönelmelerinin ardından bu ülkenin tavrı dikkat çekti.Türkiye ile AB arasında varılan mutabakat çerçevesinde Yunan adalarından 20 Mart'tan sonra geri alınacaklara karşılık aynı sayıda Suriyeli düzensiz göçmen, AB ülkelerine gönderilecek. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ilk etap için 25 bin kişilik bir göçmen listesi hazırladı.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN KAYGISI ORTAYA ÇIKIYOR

Bu gelişmenin ardından Malta'dan Türkiye'ye yapılacak dışişleri bakanı seviyesinde ilk resmi ziyaret dikkat çekti. Bu ziyaretin sembolik anlamı var. Bu ziyaret Suriye kaynaklı düzensiz göçmen sorunun AB'de oluşturduğu kaygıyı ifade etmesi açısından simgesel anlam taşıyor.

GÖÇ KONUŞULACAK

Malta Dışişleri Bakanı George Vella, 22-23 Mart 2016 tarihlerinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Sözkonusu ziyaret, Malta'dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacaktır. Ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, Malta ile ikili ilişkilerimizin yanı sıra, AB, göç, terörle mücadele konuları ile Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınması öngörülmektedir" denildi.

 • 7
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.03.2016)

Cameron: Türkiye'ye haksızlık olur

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Suriye'den kaçan 2,6 milyon insanı ağırlayan Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığını söylemek Türklere hakaret olur" dedi.
Cameron, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve sığınmacı krizinin çözümü için yürütülen görüşmelerde varılan anlaşmayla ilgili, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Uluslararası Af Örgütünün "Türkiye'nin sığınmacılar için güvenli bir ülke olmadığı" iddiasının gündeme getirilmesi üzerine Cameron, bunu söylemenin doğru olmayacağını belirtti.

Cameron, "Suriye'den kaçan 2,6 milyon insanı ağırlayan Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığını söylemek Türklere biraz hakaret olur" ifadesini kullandı.

"Anlaşma kapsamında Türkiye'ye verilecek 3 milyar euro" ile ilgili soru üzerine de Cameron, "Türkiye'ye verilecek para, Türkiye için verilmiyor. Bu para, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara harcanması için gönderiliyor" diye konuştu.

Cameron, "Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına" ilişkin soruya da "Ateşkes herkesin beklediğinden daha kalıcı oldu. Bunun sonucu olarak görüşmeler de sürüyor ve ilerleme olacağı konusunda ümitliyiz. Ancak ilerleme yavaş ve zor olacak" yanıtını verdi.

"İNGİLTERE'NİN SIĞINMACI POLİTİKASI DEĞİŞMEDİ"

AB ile Türkiye arasındaki anlaşmanın, İngiltere'nin daha önce açıkladığı sığınmacı kabul planlarını etkilemeyeceğini dile getiren Cameron, Schengen Anlaşması'na dahil olmayan İngiltere'nin, Türk vatandaşlarına verilecek vizesiz seyahat hakkının kapsamı dışında da kalacağını bildirdi.

İngiltere 2020'ye kadar 20 bin sığınmacı kabul edeceğini, bunları da Suriye'ye komşu ülkelerdeki kamplardan alacağını açıklamıştı. İngiltere bugüne kadar sadece bin Suriyeli sığınmacı kabul etti.

BİZE ULAŞIN