Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Rus uçakları Esad güçlerini vurdu

Suriye'nin Palmira kentindeki DAEŞ hedeflerine karşı düzenlenen kara operasyonunu desteklemek için hava operasyonu düzenleyen Rus uçakları, yanlışlıkla Suriye ordusunun elit kuvvetlerini vurdu.
Al-Masdar News'un haberine göre, dün Rus uçaklarından fırlatılan bir füze, DAEŞ'e karşı karadan harekat yapan bir Suriye deniz piyade birimini vurdu.

Olay sonucu, komutan dahil olmak üzere birimdeki 17 asker hayatını kaybederken, 26 asker de yaralandı.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Londra'da güvenlik önlemleri artırıldı

Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Londra'da güvenlik önlemleri artırıldı.
Belçika'nın başkenti Brüksel'de havalimanı ve metro istasyonunda gerçekleştirilen terör saldırıları sonrasında Londra'da havalimanı ve sınırlarda güvenlik önlemleri artırıldığı açıklandı.

SINIRLARDA EĞİTİLMİŞ KÖPEKLER DEVREYE SOKULDU

İngiltere İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Belçika'daki patlama sonrası İngiltere sınırlarda güvenlik önlemlerinin artırıldığını, ek birimlerin havaalanlarında ve limanlarda kontrolleri sıkılaştırıldığını duyurdu. Sınır kontrollerinde eleman sayısı artırıldığı ayrıca hedef olma olasılığı yüksek bölgelerde özel eğitilmiş köpeklerin devreye sokulduğu ifade edildi.

Ayrıca İngiliz Polis Teşkilatı Scotland Yard, Londra'nın ana merkezlerine ek polis birimlerinin takviye edildiğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Brüksel'deki terör saldırılarının ardından kriz masası kurulduğunu ve kendisinin başkanlık yapacağını açıklamıştı.

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Terör saldırılarının ardından Starbucks'tan şok 'Belçika' kararı!

Starbucks, Brüksel'de yaşanan terör saldırılarının ardından Belçika'daki tüm şubelerini ikinci bir bildirime kadar kapattığını açıkladı.
ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, Brüksel'de meydana gelen terör saldırıları sonrası Belçika'daki tüm şubelerini ikinci bir bildirime kadar kapattığını açıkladı.

Starbucks'tan şu açıklama yapıldı;

"Brüksel Havalimanı ve metro istasyonunu hedef alan saldırıların ardından ulaşılan ilk bulgular, patlamalardan birinin havalimanındaki şubemizin hemen dışında meydana geldiğini ortaya koyuyor."

Açıklamada, "Hem bu şube hem de Belçika'daki diğer şubelerimiz, ikinci bir bildirime kadar kapalı kalacak" ifadesi kullanıldı.

1 PERSONEL YARALANDI

Starbucks, patlamada bir personelinin yaralandığını bildirdi.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

ABD'den Avrupa'ya seyahat uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Avrupa'ya seyahatlerine yönelik uyarıda bulundu
ABD Dışişleri Bakanlığı, Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Avrupa'ya ve Avrupa içinde seyahat edecek vatandaşlarını uyardı.

Bakanlık tarafından seyahat uyarısına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Terör grupları yakın zamanda Avrupa genelindeki spor etkinliklerini, turistik alanları, restoranları ve ulaşım noktalarını hedef alan saldırılar planlamayı sürdürüyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, uyarının 20 Haziran'a kadar geçerli olacağı kaydedildi.

ABD vatandaşlarından, kamusal alanlarda ve toplu ulaşım araçlarını kullanırken tetikte olmaları istenilen açıklamada, kalabalık alanlardan uzak durulması ve özellikle dini tatil günlerinde dikkatli olunması çağrısı yapıldı.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Gizemli kâğıtta ne yazıyordu?

Bombalı saldırıların Paris saldırılarının baş zanlılarından olan Salah Abdeslam'ın cuma günü Brüksel'de yakalanmasının ardından gerçekleşmesi olayın bir misilleme olup olmadığı sorusunu akla getirdi.
GİZEMLİ KÂĞITTA NE YAZIYORDU?

Hürriyet'in haberine göre Abdeslam, AB-Türkiye Zirvesi'nin yapıldığı 18 Mart'ta Brüksel'in Molenbeek semtinde düzenlenen bir operasyonla ele geçirilmişti. Abdeslam'ın yakalanma anında pantolonunun paçasından bir kağıdın yere düşmesi ve bu konuda bilgi verilmemesi en dikkat çeken unsurlardan birini oluşturmuştu.

Belçika makamlarından yapılan açıklamalarda Abdeslam'ın Brüksel'de yeni bir saldırı hazırlığı içinde olduğu bilgisi verilmişti. Hafta başında istihbarat birimlerine bir terör saldırısının her an gerçekleşebileceğine yönelik bilgi geldiği de yoğun şekilde dile getirilen iddialar arasında yer aldı.

Saldırılarla ilgili iki tez öne çıkıyor. İlki saldırının Abdeslam'ın bağlantılı olduğu düşünülen hücre tarafından gerçekleştirilmiş olması. İkinci tez ise bu saldırılara uzun süredir hazırlanan başka bir hücrenin eyleme geçmiş olabileceği. Her iki durumda da Abdeslam'ın yakalanmasına yönelik misilleme tezi güç kazanıyor.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Terör Belçika'yı da vurdu

Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen terör örgütü PKK'nın çadırına izin veren Belçika'yı terör kalbinden vurdu. Brüksel'deki Uluslararası Zaventem Havalimanı'ndaki intihar saldırılarında 14 kişi öldü. Metrodaki saldırıda da 20 kişi yaşamını yitirdi. Avrupa'yı alarma geçiren eylemleri DAEŞ üstlendi
TÜRKİYE'NİN 'TERÖRE KUCAK AÇMAYIN' UYARISINA KULAK TIKADILAR; DAEŞ'İN HEDEFİ OLDULAR

Türkiye'deki kanlı eylemlerin ardından terör bu kez, Avrupa Birliği'nin (AB) kalbinde hortladı. Belçika'nın başkenti Brüksel'de ardı ardına meydana gelen bombalı 3 saldırıda 34 kişi öldü, yaklaşık 170 kişi yaralandı. AB ve NATO'nun merkezlerinin bulunduğu Brüksel'de ilk patlamalar yerel saat ile 08.00'de yaşandı. Çok kısa aralıklarla patlayan iki bombanın hedefinde, kent merkezinden 11 kilometre uzaklıktaki Uluslararası Zaventem Havalimanı vardı.

BİR TÜRK ÇALIŞAN YARALI

İki patlama da yolcuların bavullarını teslim ettiği check-in noktasında gerçekleşti. Havalimanında 14 kişi öldü, en az 81 kişi yaralandı. Hafif yaralılardan birinin havalimanında çalışan Ferhat Önder isimli Türk olduğu öğrenildi. Patlamaların ardından yolcular arasında büyük bir panik yaşandı. Yüzlerce yolcunun terminalden kaçış anları, yaşanan korkuyu gözler önüne serdi. Çok sayıda yolcu, havalimanı yakınındaki kapalı spor salonunda bekletildi.

Belçika Federal Savcısı, havalimanında intihar saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Ülke basını ilerleyen saatlerde muhtemelen üçüncü bir saldırgana ait olduğu düşünülen ve patlatılmamış bir intihar bomba düzenlikli yeleğin etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Haberlerde ayrıca patlamanın yaşandığı yerde bir de Kalaşnikov marka tüfeğin bulunduğu belirtildi. Havalimanındaki saldırıları terör örgütü DAEŞ üstlendi.

 • 7
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(23.03.2016)

Geleceğin hava aracı uçuşa hazırlanıyor

ABD Ordusu tarafından 2009'da üretilen ve kısmen uçak, kısmen gemi, kısmense helikopter özellikleri taşıyan Airlander 10 isimli hava aracı, geliştirilmek üzere getirildiği İngiltere'de ilk kez havalandı. Tam 92 metre uzunluğunda, yani en büyük ticari uçaktan 15 metre daha uzun olan araç, İngiliz şirketi Hybrid Air tarafından 9 yıldır geliştiriliyor. Yatay ve dikey olarak havalanabilen, buz, kum, su her türlü yüzeye iniş yapabilen araç, önceki gün tutulduğu eski Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü Cardington'daki hangardan havalandı. Geleceğin hava aracı olarak tasarlanan 48 yolcu kapasiteli araçla ilk uçuşlarsa gelecek yıl yapılacak. Araç ticari olarak kullanılmadan önce 200 saatlik test uçuşu gerçekleştirecek.

BİZE ULAŞIN