Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Katil Mihraç Ural böyle öldürüldü

Esad rejimi terörist Mihraç Ural'ın öldürüldüğü iddialarıyla ilgili sessizliğini korurken Ahrar'uş Şam Komutanı operasyonun detaylarını anlattı: Cebeli Yunus'taki bir toplantıyı 130 milimetrelik top ve 4 Grad füzesi ile vurduk. Ural ve 6'sı Rus 10 subay öldü.


Suriye'de bir çok katliama imza atan, Acilciler terör örgütü ve Esed rejimine tetikçilik yapan Mukaveme-i Suriye çetesinin lideri Mihraç Ural'ın öldürüldüğü yerel kaynaklar tarafınran doğrulandı. Yeni Şafak'a konuşan Ahrar'uş Şam Askeri Sözcüsü Ebu Yusuf El Muhacir, Reyhanlı katliamının emrini veren Mihraç Ural'a düzenledikleri operasyonun tüm detaylarını anlattı. Uzun süredir Lazkiye kırsalındaki askeri hareketliliği takip ettiklerini belirten El Muhacir, son bir ayda Cebeli Yunus'ta Rus, Şii ve Esed askerlerinin düzenli olarak toplantı yaptıklarını belirlediklerini ifade etti. Ebu Yusuf El Muhacir şunları kaydetti:

TOP VE GRAD FÜZESİ İLE VURULDU

Gerçekleştirdikleri iki toplantılarını takip edip yüzde 100 emin olmak için 3. toplantılarını bekledik. Salı güne saat 17:00'da yine toplandılar. Saat 18:00 gibi toplantı başladı ve biz toplantının başladığı karargahta 15 kişi olduğu bilgisini teyit edince operasyon içinn düğmeye bastık. 1 adet 130 milimetrelik top ve 4 adet Grad füzesi ile toplantının yapıldığı mahali vurduk." Hedeflerin imha edilmesinin ardından yaşanan sürece de yakından takip ettiklerini belirten Yusuf El Muhacir, " Patlamaların ardından bölgeye onlarca ambulans geldi. İçerisinde kimlerin olduğunu belirlemek için ambulansları takip altına aldık. Lazkiye'deki Vatan Hastanesi'ne götürülen kişinin Mihraç Ural olduğu belirlerdik. Hastanedeki kaynaklarımız da Ural'ın hastaneye ölü olarak getirildiğini doğruladı. Daha sonradan Mihraç Ural'ın ailesi ve yakınları da hastaneye geldiğini belirledik" dedi.

6 RUS SUBAY DA ÖLDÜ

Ölenler arasında Rus subayların da olduğunu belirten Yusuf El Muhacir şunları kaydetti: Operasyonumuzda ölenler arasında 6 üst düzey Rus subayı, 4 üst düzey rejim askeri ve 5 Şii milis komutanın olduğu bilgisini aldık. Rejim sahadaki asker ve milislerin moralini bozmamak için Mihraç Ural ve diğer komutanların ölümünü gizleyecektir. Daha önce de Esed generallerinden Hasan Suheyl Hasan öldürülmüş ancak rejim, generalin yerine kardeşini geçirerek hileye başvurmuştu. İranlı Kasım Süleymani de vurulmuştu, İran ve rejim kaynakları akıbetini hala gizliyor. Ayrıca Süleymani de 6 aydır ortalarda gözükmüyor. Rejim Mihraç Ural konusunda da benzer taktik izleyecektir. Ancak operasyonumuz sonrasında hem rejim askerleri hem de destekçileri artık kendileri için emniyetli bir yer kalmadığını hissedeceklerdir."

Yeni Şafak

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Gülen okullarının asıl yüzü belgesel oldu

ABD'li yapımcı-yönetmen Mark Hall, yeni belgeselinde Gülen örgütünün ABD genelinde açtığı okulları konu edindi ve bu okulların etkisini artırmasını "en kötü senaryo" olarak niteledi


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'deki yasadışı faaliyetlerine yönelik FBI tarafından başlatılan hukuki incelemeler sürerken paralel örgütün hukuksuzlukları, ABD'de yeni vizyona giren bir belgeselde bir kez daha gün yüzüne çıkarıldı. Mark Hall'un yapımcılığını üstlendiği ve yönettiği "Killing Ed / Eğitimi Öldürmek" isimli belgeselde, ABD genelinde sayısı 150'yi bulan ve yayılmasını sürdüren FETÖ okullarının gerçek yüzü mercek altına alınıyor. ABD'lilere Gülen örgütünün ne kadar tehlikeli olduğunu göstermeyi hedefleyen belgesel, ilk gösterimini New York City'de yaptı. ABD merkezli Huffington Post haber sitesi de İspanyolca başta olmak üzere daha birçok farklı dile çevrilen belgesel hakkında geniş bir makale yayımladı.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Booth: Erdoğan Müslümanların en cesur lideri

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in baldızı Lauren Booth, "Erdoğan dünyanın en cesur Müslüman lideri" dedi.


İngiliz, gazeteci-yazar Lauren Booth, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da tanıştığını belirterek, "Türkler için çok büyük bir lider olduğunu düşünüyorum. Erdoğan, Müslümanlar arasındaki en cesur lider" dedi.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in baldızı Lauren Booth, bir sivil toplum kuruluşunun davetlisi olarak geldiği Konya'da, Türkiye ve bölge ile ilgili görüşlerini anlattı.

"FİLİSTİN'E BİRKAÇ KEZ GİTTİM"

Booth, Müslümanlığı kabul etmesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
"2006 yılında bir İngiliz televizyon kanalında gazeteci olarak çalışıyordum. Filistin'e birkaç kez gittim. İlk olarak gittiğimde bölge hakkında bir şey bilmiyordum. Batı Şeria'ya gittiğimde kuralları bilmiyordum. Genellikle gazeteciler Batı Şeria'ya gider ve bir Filistinli yapılacak görüşmeleri ayarlar ve gazeteciler görüşmeleri tamamlayıp, oradan ayrılır.

Ben bunu bilmiyordum, sokaklarda dolaştım. Cenin'de, Nablus'ta, tüm Batı Şeria'da dolaştım. Batı Şeria'da ve Gazze'de dolaşırken, insanlar ihtiyaçları olduğu halde benimle yiyeceklerini paylaşmak istiyor, beni evlerine davet ediyordu. 'Neden ihtiyacınız olduğu halde bana ikram ediyorsunuz' dedim. 'Dinimiz, kitabımız Kur'an bize böyle diyor' dediklerinde şaşırdım. Bu kitap çok güzel bir kitap olmalı dedim."

"2010 YILINDA MÜSLÜMAN OLDUM"

Müslümanları tanıdıkça ve İslam'ı öğrendikçe Müslüman olmaya karar verdiğini belirten Booth, "2010 yılında Müslüman oldum. 5 yıllık bir geçiş sürem oldu. Londra'da bir Somalili Müslüman taksi şoförü bana ilk olarak, İslam'ı anlattı. Peygamberi sevdim, O'nun adını duyunca ağladım" dedi.

İslam'ı ve Müslümanları sevdiğini vurgulayan Booth, "Bir Allah olduğunu biliyordum ve Hazreti Muhammed'in peygamber olduğuna inanıyordum. Son Peygamber olduğunu da inanıyordum ama alkolü ve sigarayı bırakamıyordum. Karakter olarak zayıftım ama şehadet (kelime-i şehadet) edince elhamdülillah her şey değişti." diye konuştu.

Ardından namaza başladığını anlatan Booth, şunları söyledi:
"Namazda okunan ayetleri öğrenmem hiç zor olmadı. Mucize ne biliyor musunuz, 'Allah birdir ve Hazreti Muhammed onun kulu ve resulüdür' dedikten sonra her şey kolaylaşıyor. Allah'ın yardımı ertesinde geliyor. Her şey seni sarıyor. 6 ay içinde her şeyi öğrendim. Tabi bunlar temel olanlar ama hayat boyu öğrenme devam ediyor."

"Kızım da Müslüman oldu"

Lauren Booth, ilk eşinden ayrıldıktan sonra 2013 yılında Ugandalı bir Müslüman ile evlendiğini belirterek, hayatındaki değişikliklere ilişkin, şöyle konuştu:
"Eşim, çocuklar için çalışma yapan bir kuruluşta görev yapıyor. Bu arada 13 yaşındaki kızım da 3 hafta önce Allah'a hamdolsun Müslüman oldu. Müslüman olması için onu hiç zorlamadım. 'Annen Müslüman oldu diye, Müslüman olmak zorunda değilsin' dedim ama çok dua ettim olması için. Elhamdülillah oldu."

Filistin konusunda duyarlılığı ve ilgisi ile tanınan Lauren Booth, bölgede yaşanan durumu "felaket" diye nitelendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gazze konusunda nereye geldik? Birleşmiş Milletler ve bölgede çalışan ajansların bildirdiğine göre, 4 yılda Gazze daha da yaşanmaz hale geldi. 48 ayda Gazze'de su içilemez halde, hiçbir yerde tarım yapılamaz durumda. Kirlenmemiş hiçbir şey ve yer yok. Bu, insan eliyle yapılan bir felaket. Felaketi İsrail devleti yaptı, BM de izledi. Bundan ABD de sorumludur."

Mavi Marmara saldırısı

Mavi Marmara saldırısı nedeniyle üzüntüsünü ifade eden Booth, "Öncelikle Türklere olan sevgilerimi ve yakınlarını kaybeden şehit ailelerine taziyelerimi iletmek istiyorum. O gemide ben de onlarla olacaktım. Kızım, gemi kalkmadan 2-3 gün önce binmemem için yalvardı. Kötü şeyler hissettiğini söyledi. Elbette bu risk içerdiği için ailemle almam gereken bir karardı. Arayıp katılamayacağımı söyledim. Mavi Marmara'da olmayı çok isterdim" diye konuştu.

"DAEŞ'in kurbanları Müslüman"

Booth, DAEŞ konusunda da şu görüşlerini paylaştı:
"Bu felaket tüm Müslümanları hedef alıyor. DAEŞ'in öldürdüklerinin yüzde 95'i Müslüman. DAEŞ'in kurbanları Müslüman. DAEŞ Türkiye'de, Irak'ta, Suriye'de ve diğer yerlerde hep Müslümanlara saldırıyor. Direnmeliyiz. Batı, hükümetinizle, DAEŞ arasında bir bağlantı varmış gibi gösterme konusunda çok istekli. Bugün batı medyasının kesinlikle gündeminde olan bir konu bu ama elbette doğru değil. Günbegün dünya medyasında, hükümetinizin DAEŞ'i desteklediği şeklinde yazılar yer alıyor. İnsanların kafasında bu düşünceyi oluşturmaya çalışıyorlar."

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptıklarından övgüyle söz eden Booth, "Adana'da Suriyeli mültecilerle görüştüm. Bu ne kadar büyük bir dinamizm. Türkiye şu anda dünya lideri. Burada olmaktan çok büyük gurur duyuyorum. Hükümetiniz ve Türkler için dua ediyorum. Bu, merhamettir, bu gerçek kardeşliktir. Allah korusun, bu hepimizin başına gelebilirdi. Eğer Türkiye başarısız olsaydı neler olurdu." ifadesini kullandı.

"İslam dünyası Türkiye'yi izliyor"

Booth, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da tanışma fırsatı bulduğunu belirterek, şunları anlattı:


"Erdoğan'la tanışmaktan çok memnunum. Türkler için çok büyük bir lider olduğunu düşünüyorum. Erdoğan, Müslümanlar arasındaki en cesur lider. Son 10 yılda 32 ülke gezdim. Türkiye beni en çok etkileyen ülke oldu. Okullarınız ücretsiz, sağlık sisteminiz ücretsiz, üniversiteleriniz ücretsiz. Herkes kaçarken siz Suriyeli mültecilere sahip çıktınız. İslam dünyası şu anda sizi izliyor. Sizle ve başarınızla gururlanıyoruz. Bundan geri dönmeyin. Dış güçlerin sizi yolunuzdan, adaletten ve liderlikten çevirmesine asla izin vermeyin."

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Paris'te görülmemiş boyutta cephanelik bulundu

Paris'in bir evde büyük bir cephanelik bulundu. Polis, silah ve malzemenin büyük bir saldırıda kullanılmak üzere depolandığını düşünüyor.


Paris'te geçen hafta tutuklanan bir kişinin Argenteuil semtindeki bir evde büyük bir cephanelik oluşturduğu ortaya çıktı. Terörle mücadele savcısı François Molins, cephaneliğin kısa süre içinde gerçekleştirilmesi planlanan büyük bir saldırıda kullanılacağını düşündüklerini, ancak saldırının hedefi konusunda henüz bilgi bulunmadığını açıkladı.

Aylar süren soruşturma sonucu geçen perşembe günü tutuklanan 34 yaşındaki Reda K. hakkında terör örgütüne üyelik suçundan dava açıldı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Reda K.'nın tutuklanmasının hemen ardından yaptığı açıklamada 'ilerlemiş aşamada' bir terör saldırısı planının engellendiğini belirtmişti.

GÖRÜLMEMİŞ BOYUTTA CEPHANE


Savcı Molins, Argenteuil'deki evde görülmemiş boyutta cephaneye rastlandığını belirterek, beş Kalaşnikof piyade tüfeği, bir makinalı tabanca, yedi tabanca, 1.3 kilo endüstriyel patlayıcı madde, 105 gram TTAP patlayıcı ve kimyasal maddeler ele geçirildiğini kaydetti. Evde ayrıca beş adet çalıntı pasaport, bomba ateşleyici olarak kullanılabilecek maddeler, aralarında yeni cep telefonlarının da bulunduğu yedi telefon ve şırıngalar bulunduğu açıklandı.
Molins, zanlının sorgusunda terörist olmadığını ve evi üçüncü bir kişi için kiraladığını söylediğini kaydetti.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Esed sürgün edilecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Esed'in üçüncü bir ülkeye sürgün edilmesi konusunda Rusya ile anlaştıklarını açıkladı.


Güvenlik Konseyi'nden bir diplomatın aktardığı bilgiye göre Kerry, birkaç Arap ülkesine Rusya ile bazı konularda anlaşma sağlandığını iletti. Bu mesajda Suriye'nin geleceğinde 'in yer almayacağı garantisi verilirken 'eli kanlı' liderin ismi belirtilmeyen üçüncü bir ülkeye gönderileceği belirtildi.

TARİH BELİRLENMEDİ

Merkezi Londra'da bulunan El Hayat Dergisi'nin elde ettiği bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanı Kerry 'in düşürülmesi konusunda net bir tarih belirlemedi. Kerry'nin, ülkesinin Rusya ile yaptığı bu anlaşmanın 'kesin ve net' olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi: ', eninde sonunda üçüncü bir devlete sürgün edilecek'.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Haber7'nin haberine göre; ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda anlaştığı bir diğer konu da anayasa oldu. Buna göre en geç Ağustos ayına kadar mevcut anayasanın değiştirilip yerine yenisinin getirilmesi konusunda el sıkışıldı.

ÜYELER 'SAVAŞ BİTSİN' DEDİ

Öte yandan söz konusun diplomatın, Güvenlik Konseyi üyelerinin 'sivil katliamının' bir an önce sona ermesi ve insani yardımların Suriye'nin her köşesine ulaştırılması konusunda ısrarcı olduğunu aktardığı ifade edildi.

GEÇİCİ HÜKÜMETTE ESED YOK

Geçtiğimiz haftalarda Esed Rus televizyonuna verdiği röportajda kendisinin koltuğunu bırakmasının ancak eski bir anayasadan yeni bir anayasaya geçişle olacağını ifade etmişti. bu mesajında Devlet Başkanlığı'nı bırakmama niyetini tekrar etse de gerek ABD, gerek BM, gerekse muhalifler hiçbir şekilde Esed'in kalmasını istemiyor. Rusya her ne kadar 'ı desteklese de özellikle ekonomide zorlu günler geçirdiği bir dönemde Batı ile ters düşmek istemediği için bu konudaki ısrarcılığından vazgeçmiş durumda. Suriyeli Muhalifler Yüksek Komitesi Başkanı Asad Zoubi, ''in bir saat bile kalmasının mümkün olmadığını' ifade etmişti.

Washington açıkladı, Kremlin yalanladı!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, El Hayat gazetesinin, Rusya ve ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğine dair bir anlaşmaya vardığı yönündeki haberini yalanladı.

Londra merkezli El Hayat gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bazı Arap ülkelerine,Rusya ve ABD'nin Suriye'nin geleceği konusunda ortak bir anlayışa vardığını ve bunun, Esad'ın 'belirli bir aşamada' başka bir ülkeye gitmesini de kapsadığını söylediğini yazmıştı.

Peskov ise bu haberin doğru olup olmadığına dair sorular karşısında, "El Hayat, gerçeklerle bağdaşmayan bir haber yayımladı" yanıtını verip şunları ekledi: "Rusya'yı diğer ülkelerden ayıran avantajı, ne diplomatik ne de diğer kanallar üzerinden üçüncü ülkelerin geleceğine dair görüşmeler yapması."

TARİH BELİRLENMEDİ

Merkezi Londra'da bulunan El Hayat Dergisi'nin elde ettiği bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanı Kerry 'in düşürülmesi konusunda net bir tarih belirlemedi. Kerry'nin, ülkesinin Rusya ile yaptığı bu anlaşmanın 'kesin ve net' olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi ve "Eninde sonunda üçüncü bir devlete sürgün edilecek" ifadelerine yer verildi.

ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda anlaştığı bir diğer konu da Anayasa oldu. Buna göre en geç Ağustos ayına kadar mevcut anayasanın değiştirilip yerine yenisinin getirilmesi konusunda el sıkışıldı.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Göteborg havalimanına bomba ihbarı

İsveç Göteborg'daki Landvetter Havalimanı iç hatlar terminali, bomba ihbarının ardından şüpheli poşetler bulunması nedeniyle boşaltıldı.


Bomba ihbarının ardından havalimanında arama yapan polis şüpheli poşetler de bulunca iç hatlar terminalini tamamen boşaltıp kontrol altına aldı. Havalimanı yönüne giden yolları da kesen polis, bomba imha ekipleri havalimanına ulaştığını ve çalışmalarına başladığını açıkladı.

Ayrıntılar gelecek...

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.03.2016)

Hindistan'da üst geçit çöktü!

Hinsitan'da Batı Bengal'in başkenti Kalküta'da üst geçitin çökmesi sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.


Hindistan'ın Kalküta kentinde inşa halindeki bir üst geçidin trafik akışının olduğu yola çökmesi sonucu en az 10 kişi hayatını kaybetti.

100'den fazla kişinin de enkaz altında kaldığı bildirilen facia sonrası yaralananları ve enkaz altındakileri kurtarmak için halkın büyük çaba gösterdiği kaydedildi.

Beton ve çelik konstrüksiyonların altında kalanları kurtarmak için çok sayıda ekip çalışmalara katılıyor.

BİZE ULAŞIN