Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

 • 1
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Dolar dibi gördü; son 4 ayın en düşük seviyesinde

Fed Başkanı Yellen'ın faiz açıklamasından sonra düşüşe geçen dolar 2,82`nin altına inerek 20 Kasım`dan beri en düşük seviyeye geriledi

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarında temkinli olacağını açıklaması ardından global piyasalarda devam eden iyimserlik ve beklentilerden iyi gelen büyüme verisinin desteğiyle 20 Kasım'dan beri en düşük olan 2,82'nin altını test etti.

Sabah saatlerinde 2,83'ün üzerinde olan dolar 2,8195'e kadar geriledi. Kur şu dakikalarda 2,82 sınırında seyrediyor.

Fed Başkanı Janet Yellen faiz artışı konusunda temkinli davranması gerektiğini söyleyerek, son dönemlerde yeni bir faiz artışının yakın olabileceğine dair sinyaller veren diğer FED üyelerinden farklı bir ton takındı.

Bazı Fed yetkilileri son dönemlerde açıklanan pozitif enflasyon ve imalat verilerinin ardından Nisan ayında yeni bir sıkılaşmanın ele alınabileceği sinyallerini verirken, Yellen henüz buna hazır olmadığını gösterdi.

Öte yandan Türkiye ekonomisi iki genel seçimin yapıldığı 2015 yılında siyasi belirsizlikler, jeopolitik riskler ve piyasalardaki dalgalanmaya rağmen iç talebin katkısı ile dördüncü çeyrekte yüzde 5.7, yılın tamamında ise yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

 • 2
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Şimşek büyümeyi değerlendirdi: "2 seçim ve teröre rağmen..."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program'da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, "Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5.7, 2015 yılının tamamında ise yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Büyüme rakamlarını yazılı açıklamayla değerlendiren Şimşek, özel sektör yatırımlarının da 2015'te yüzde 2.7 artarak büyümeye 0.5 puan katkı sağladığını belirtti.

Net dış talebin 0.3 puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandığını kaydeden Şimşek, "Bunda, en büyük ticaret ortağımız olan AB'deki yavaş toparlanma ile çevre ülkelerde yaşanan sorunlar etkili olmuştur. İhracat pazarlarımızda yaşanan olumsuzluklara rağmen; cari işlemler açığının milli gelire oranı 2015 yılında yüzde 4.5 seviyesine gerilemiştir" dedi.

Geçen yıl büyümenin kapsayıcı niteliğinin devam ettiğini kaydeden Şimşek, 2015'te yaklaşık 700,000 kişiye, küresel krizden bu yana ise 6.7 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağlandığını belirtti.

Şimşek, geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program'da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, "Böylece Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin ikikatından fazla büyümüştür" dedi ve ekledi:

"Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir."

Hedefin güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almak olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bu hedefimize ulaşmak için gerekli yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

 • 3
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Türkiye, büyümede G20 dördüncüsü

Türkiye, 2015 yılındaki yüzde 4'lük büyüme rakamıyla G20 ülkeleri arasında dördüncü oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) verilerine göre, dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan G20 ülkeleri geçen yıl ortalama yüzde 3,2 büyüdü.

Gelişmekte olan ülke konumundaki Hindistan, bu dönemde G20 ülkeleri arasında en güçlü büyümeyi kaydetti. Hindistan ekonomisi geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 7,3 büyüdü. Bu ülkeyi yüzde 6,9 ile komşusu ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin izledi.

Gelişmekte olan ülkeler içinde yer alan Endonezya ise geçen yıl yüzde 4,8 büyüyerek G20 ülkeleri içinde üçüncü sırada yer aldı.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise geçen yıl 2014'e göre yüzde 2,4 büyüdü. Ülkenin 2014 büyümesi yine yüzde 2,4 olarak gerçekleşmişti.

TÜRKİYE, BÜYÜMEDE İLK SIRALARDA

GSYH artışı Türkiye'de 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 4 oldu. Bu rakamla Türkiye, G20 ülkeleri arasında GSYH'sını en yüksek oranda artıran dördüncü ülke oldu. Türkiye, 2014'te G20 ülkeleri arasında yedinci sırada yer almıştı.

 • 4
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Türkiye ekonomisi büyüyor

Türkiye ekonomisinin büyüme oranı 2015'te yüzde 4 oldu.

Türkiye'nin 2015 yılı büyüme rakamı açıklandı. TÜİK'in açıklamasına göre, Türkiye geçen yıl yüzde 4 büyüdü. 2015 4. çeyrekte ise büyüme yüzde 5.7 olarak gerçekleşti. Ekonominin 2015`in son çeyreğinde yüzde 5.2; 2015 yılının tamamında ise yüzde 3.9 büyümesi bekleniyordu.

AVRUPA'YI İKİYE KATLADIK

Böylece Türkiye'nin yüzde 4'lük büyüme verisi, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin yüzde 1,9 olan 2015 yılı büyüme ortalamasını ikiye katladı. Avrupa'da Türkiye'den daha fazla daha fazla büyüme kaydeden ülkeler sadece Malta (6,3) ve İzlanda (4,1) oldu.

 • 5
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Emekliye 900 TL'lik büyük müjde

11 milyon emekliye 900 lira promosyon kesinleşti, bunun üstü için pazarlıklar sürüyor. Anlaşma ile emekliler parayı peşin alacak.

Emeklilerin banka promosyonu için heyecanlı bekleyişi sürüyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bankalarla promosyon pazarlığını tam gaz sürdürüyor. Pazarlıklarda şu ana kadar 900 liralık promosyon tutarı kesinleşti. Bankalar tekliflerini 3 yıllık dönem için 900 liraya çıkardı. Şimdi bu tutarın üzerine çıkılması için çalışmalar sürüyor. Bakanlık yetkilileri, önümüzdeki günlerde bankalarla yeniden masaya oturacak. Görüşmede, bankaların teklifini artırmaları istenecek. Anlaşmanın sağlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bankalarla protokol imzalayacak. Ardından da ödemeler başlayacak.

SÖZLEŞME YAPILACAK

Emeklilere promosyon 2 ya da 3 yıllık periyodlarla ödenecek. Şu an, 3 yıllık periyod ağırlık kazanmış durumda. Bu şekilde anlaşma yapılırsa; emekli, maaşını aldığı bankadan 3 yılda bir promosyon alacak. Takvim'in haberine göre, emekli, promosyonu peşin alacak, karşılığında da 3 yıl boyunca o bankada kalacak. Bu sürenin bitiminden sonra yine aynı süreç işleyecek. Emekli isterse o banka ile ister başka banka ile yine sözleşme yaparak promosyonu peşin alacak. Karşılığında yine 3 yıl sözleşme imzaladığı bankadan maaşını almayı sürdürecek.

KMH TALEBİ KABUL GÖRMEDİ

Promosyon karşılığında emeklilerin kredili mevduat hesabı (KMH) açmasını isteyen bankaların bu talebi bakanlık yetkilileri tarafından kabul edilmedi. Bankaların KMH'de ısrar etmesinin nedeni ise yüksek faiz. Tüketici kredilerinden aylık yüzde 1.10 ile 1.30 arasında faiz alan bankalar, KMH'lere ise aylık myüzde 2.02 oranda faiz uygulayabiliyor.

 • 6
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Taşeron tazminatını devlet ödeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuya alınmasına yönelik düzenlemenin önemli bazı detaylarını ortaya çıkardı.

Buna göre, kamuya geçişte söz konusu personelin çalışmasına dayanak teşkil eden ihaleler öngörülecek geçiş sürecinin sonunda feshedilecek. Firmalarının fesih dolayısıyla uğrayacakları zararın bir kısmı ise tazmin edilecek.

AK Parti'nin haftalık grup toplantısının basına kapalı bölümünde Ağbal, taşeron düzenlemesiyle ilgili sunum yaptı. Buna göre düzenleme, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet sunumu yapan taşeron firmalara kamu kapısını kapatırken, kamuya geçişte ilgili ihaleler öngörülen geçiş sürecinin sonunda feshedilecek.

Bunun hükümete, "tazmin" faturası olacak. Fesih dolayısıyla uğranılacak zarar tazmin edilecek. Ödenecek tazminat tutarının, ihale sözleşme bedelinin gerçekleştirilen kısmıyla sözleşme bedelinin yüzde 80'i arasındaki farkın yüzde 5'i kadarı olması bekleniyor.
Kişisel şartları taşımadığı için kamuya geçiş yapamayacak personelin, sözleşmenin sona erdiği tarihten sonra hakları ödenmek suretiyle işlerine son verilecek.

Kamuya geçiş yapan personele yer değiştirme imkânı verilmeyecek, herhangi bir sebeple boşalan pozisyonlar da otomatik olarak iptal edilecek. Düzenleme kapsamında yer alan kamu idarelerinde personel çalıştırılmasına dayalı yeni hizmet alımları yapılmayacak, taşeron işçiçalıştırılmasına imkân tanıyan mevzuat hükümleri de yürürlükten kaldırılacak.

Toplu sözleşme hakkı

Slaytlar üzerinden düzenlemeyi anlatan Ağbal, taşeron işçilerin hemen özel statüye geçemeyeceklerini, kurumlarına yapacakları başvurunun ardından yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulacaklarını, başarılı olanların özel statüye geçeceklerini anlattı.
Toplantıda bu haktan yararlanmak için 1 Kasım 2015 itibarıyla kapsamdaki idarelerde çalışıyor olma şartına gruptan itirazlar geldi. Söz alan vekiller, "Halen çalışıyor olmak şartı yeterli sayılamaz mı?" şeklinde sorular yöneltti.

Ağbal ise hükümetin yapacağı düzenlemeden haberdar olduktan sonra taşeron firma sahiplerinin eş-dost-akrabayı işe alma olasılığına dikkat çekerek, 1 Kasım sonrası işe başlayanların kamuya alınmasına sıcak bakmadığı mesajını verdi. Ağbal, özel statüyle kamuya geçirilecek taşeron işçilerin memur sendikaları üzerinden toplu sözleşme hakkı olacağını söyledi. Milletvekillerinin konuya ilgisi ve yoğun soru yağmuru nedeniyle Ağbal'ın önümüzdeki hafta salı günü, daha net ve kapsamlı bilgilendirme yapmak üzere milletvekilleriyle genel merkezde yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.

720 bin kişi yararlanacak

Haktan yararlanabilecek 720 bin 277 taşeron işçisinin 313 bin 980'i il özel idareleri ve belediyeler olmak üzere mahalli idarelerde, 366 bin 997'si ise merkezi kamu idaresi, KİT'ler ve üniversitelerde. Kamuda taşeron işçi rekoru bağlı işletmelerie dahil 155 bin 520 kişiyle Sağlık Bakanlığı'nda.

 • 7
 • 19
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)
Günün ekonomi haberleri(31.03.2016)

Trafik cezası sorgulama işlemleri

Hem GİB'ten hem EGM'den trafik cezası sorgulamanızı yapabiliyorsunuz. Trafik cezası sorgulama yaparak herhangi bir durumda sıkıntıya düşmüyorsunuz. Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır haberimizde.

Ülkemizde artık teknolojinin oldukça gelişmesi ile birlikte, birçok hayatımızı kolaylaştıran icatla tanışmış durumdayız. Bunlardan bizler için en önemlilerinden biri ise motorlu taşıtlardır.Otomobil ve otobüsler ile gün içinde sık sık karşılaştığımız bugünlerde artık yürüyerek bir yerle gitmeye de pek rastlanmamaktadır. Ülkemizde neredeyse her ailenin bir adet otomobili bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran bu araçların zaman zaman hatalar yaptığını görüp, duyabiliyoruz. Bu hatalar sonucunda araç sürücüleri cezalandırılmaktadır. Bu nedenle oluşturulmuş gözetleme cihazları bulunmaktadır. Bunlara radar denmektedir. Fazla hız, kırmızı ışıkta geçmek gibi tedbirsiz hareketler sonucunda radar aracınızın plakası üzerinden adınıza bir ceza yazar.

Vatandaşların trafik cezaları genellikle trafik seyir halinde iken çoğunluk olarak trafik ihlali yaparken aldıkları ceza olarak geçer. Trafik cezaları bilinçli ve ya bilinçsiz bir şekilde yapılmak üzere birçok trafik ihlali bulunmaktadır. Trafik cezası verilirken polislerin gördüğü ve ya mobese kameraları tarafından takılan birçok ceza vardır. Vatandaşlar trafikte aldığı cezaları zamanında ödenmesi için yani faili ceza ödememek için trafik cezası sorgulama işlemlerinden yararlanması mümkün olmaktadır. Günümüzün internet ve teknolojisinden yararlanarak artık internet aracılığıyla yapılan işlemler sayesinde zaman kaybı yaşamadan hızlı ve kaliteli hizmetlerden yararlanması mümkün olacaktır. İnternet üzerinden yapılan sorgulamalar sayesinde birçok vatandaş cezalarını zamanında faili bir şekilde ödemekten kurtulmuştur. Bu uygulama sayesinde online bir şekilde araç sahipleri artık işlemlerini dakikalar süren bir zaman diliminde kolay bir şekilde yapmış olacaklardır ve böylece işlemleri yapılırken saatlerce sıra beklemek zorunda kalınmayacaktır.

Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak istiyor iseniz bu işlem için Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesine başvurabilirsiniz. Başka bir yol ile de trafik cezası sorgulama işleminizi cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi teknoloji cihazlardan yararlanarak internet üzerinden de yapmanız mümkün olacaktır. Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız kullandığınız aracın plaka numarasını ve TC. Kimlik Numaranızı ya da bunun yerine vergi kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünün internet web sitesinden trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için sayfada bulunan trafik cezası sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Seçeneğe tıkladıktan sonra trafik cezası sorgulama yapmak isteyen vatandaşın kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmesi gerekmektedir.

Trafik cezasını ödeme işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılmış olan vergi dairesi sitesi üzerinden öncelikle işlem yapacak olduğunuz seçeneği seçmelisiniz.


Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ve kasko değerleri seçeneklerinden işlem yapacak olduğunuzu seçiniz. Sonrasında sizden istenilen bilgileri giriniz.
Borç ödemesi yapmanız için ilk olarak sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı ile yapacak olduğunuz ödemelerinizi 02:00-22:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Trafik cezası ödemesi için sizden istenilen bilgileri kutucakta belirtildiği gibi ilgili yerlere yazınız.

BİZE ULAŞIN