Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars'tan son görüntüler

Mars gezegeninde koloni kurma planları yapan NASA, gezegene 50 işçi astronot göndererek, Mars halkının yaşayacağı binaların inşasına başlayacak. Asıl dev adım ise 2030 yılında Mars'taki ilk koloninin kurulmasıyla atılacak.
1997'de Pathfinder'ı Mars yüzeyine indirerek Mars'ta çalışmalara başlayan NASA'nın, Mars'ta koloni kurma planlarını kapalı kapılar ardında yıllar önce hazırladığı ileri sürülüyor.

RADYASYON İŞLEMEZ
Mars'a koloni kurma planlarının ilk adımını, insanlı ilk uçuşta 50 kişilik bir işçi astronot ekibinin götürülmesi oluşturuyor. Bu astronotlar, Mars'ın belirlenen noktalarında inşaatlar yaparak, Mars halkının yaşayacağı binalar kuracak. Bu binaların kurulmasındaki en önemli amaç, Mars'ta yaşayacak olan koloniyi, gezegendeki en büyük güçlük olan kozmik radyasyondan korumak olacak. Bu iş için elbette Dünya'dan çimento ve tuğla götürülmeyecek. Bilimadamları bu sorunun çözümünü, toz haldeki polietilen ve Mars toprağını birleştirerek tuğla yapmakta buldu.

MÜSLÜMAN GÖTÜRÜLMEYECEK
Mars kolonisinin yaşayacağı yerlerin hazır olmasıyla birlikte 2030 yılında ilk 100 Mars vatandaşı Dünya'dan Mars'a doğru yola çıkacak. Bu yolcuların 50'si kadın, 50'si erkek olacak. Yaşları 20 ile 40 arasında değişecek. Bu kişiler Mars'ta aileler kurarak yaşamaya başlayacak. Her aileden en az 3 çocuk yapması istenecek. NASA'nın en çok tartıştığı noktaların başında ise Mars kolonisinin toplumsal yapısı geliyor. Bilim adamları, Dünya'daki kavga dövüşü Mars'a da taşımamak için ince eleyip sık dokuyor. Bu nedenle başlangıç aşamasında, gezegene gidenlerin tamamı Amerikalı ve Fransızlardan oluşacak. Müslümanlar götürülmeyecek çünkü Mars'ta din savaşları çıkması istenmiyor. Yine aynı amaçla Mars kolonisinde ibadethane de bulunmayacak.

Dünyadaki gibi bir ortam yaratılacak
Mars kolonisi, gezegene yerleştikten sonra Mars'ı "yaşanabilir" bir hale getirmek için çalışmalarına başlayacak. Çünkü Mars'ın atmosferi ve iklimi insanların ve hayvanların yaşamasına uygun değil. Fakat bilim adamları bu koşulların değiştirilerek, Dünya benzeri bir ortamın yaratılabileceğini savunuyor. İlk adım atmosferin kalınlaşmasını sağlamak. Bu amaçla Mars'ta bulunan karbon gazları kullanılacak. Küçük bir otomobil boyutundaki araçlar Mars toprağındaki karbon gazlarını çıkararak atmosfere pompalayacak. Böylece Mars'ın atmosferi çevresinde bir sera etkisi yaratılacak. Yani Dünya'da küresel ısınmadan sorumlu tutulan ve çevresel felaketlerin sorumlusu olarak gösterilen sera etkisi Mars'ta hayatın filizlenmesini sağlayacak.

Yeterli oksijen üretimi için zaman lazım
Mars'ta hayatın oluşmasını sağlayacak sera etkisi, güneş ışınlarının yeryüzüne çarptıktan sonra geri dönerek atmosferden çıkıp gitmesini önlediği için Mars'ın ısısının artmasına da yarayacak. Bu ısınma yeraltındaki buzların erimesini sağlayacak ve bu sıcak, nemli atmosfer bitkilerin ve bakterilerin üreyebileceği ortamı yaratacak. Bitkiler atmosferdeki karbondioksidi oksijene çeviren fotosentez süreciyle, atmosferde oksijen birikmesini sağlayacaklar. Fakat bitkilerin ortaya çıkaracağı oksijen kısa sürede insanların ve hayvanların yaşayabileceği boyutlara varmayacak. Bu süreç en iyimser tahminle 170 Mars yılı (1 Mars yılı 687 gün) sürecek. Bu süre boyunca Mars kolonisi kendilerini çevrenin olumsuz koşullarından koruyan binaların içerisinde yaşamını sürdürecek.

BİZE ULAŞIN