Türkiye'nin en iyi haber sitesi

81 milyona bahar müjdesi

81 milyona bahar müjdesi

ÖĞRENCİLERE AF GELİYOR
Üniversiteyi çeşitli nedenlerle bitiremeyen veya okulunu yarıda bırakmak zorunda kalan gençlere de veren Yıldırım, "Kaydı silinen öğrencilere bir kereliğine eğitimini tamamlayıp diploma alma imkanı veriyoruz. Terörle iltisakılar ise yararlanamayacak" dedi.

81 milyona bahar müjdesi

GİRİŞİMCİYE PRİM DESTEĞİ

18-29 yaş aralığındaki gençler iş yeri açmak istediğinde 3 yıla kadar vergi kolaylığı sağlanıyordu. Gelir vergisinden 75 bin liraya kadar muaf tutuluyordu. Şimdi 3 yıllık gelir vergisi desteğinin yanı sıra 1 yıl boyunca da iş yeri açtığında kendisinin Bağkur primini ödemeyecek. Bunu devlet ödeyecek.

81 milyona bahar müjdesi

İMARSIZ YAPILARA TAPU

Başbakan Yıldırım Türkiye'deki yaklaşık 25 milyon binanın yaklaşık 12-13 milyonunun 2000 yılı öncesinden imarsız yapılar olduğuna dikkat çekerek, vatandaşın yaklaşık 30 yıldır bir binada oturmasına rağmen evine elektrik, su bağlatamadığı için sıkıntı çektiğini kaydetti. Yıldırım, bu durumdaki vatandaşlara Yapı Kayıt Belgesi verileceğini, vatandaşın imar alacağı durumda bu belgenin işe yarayacağını ya da evini kentsel dönüşüme götürmek isterse bu belge sayesinde öncelik tanınacağını belirtti. Yıldırım bunun bir imar affı olmadığını, 'imar barışı' olduğunu, bu düzenleme kapsamındaki vatandaşın Yapı Kayıt Belgesi'ni aldıktan sonra istediği gibi evini yıkamayacağını, fazla kat çıkamayacağını herşeyi belediyenin imar emsaline göre yapabileceğini vurguladı. Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşlar da bulunduğu evin emlak beyan değeri üzerinden yüzde 3'lük bir para ödeyerek mülkü alabilecek. Yine bu yapı tapuya geçtiğinde de yüzde 3'lük bir pay alınacak. Buradan gelecek para da parklarıyla, okullarıyla kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

81 milyona bahar müjdesi

ÇAY ALIM FİYATLARI ARTTI

Çay toplama mevsiminde Karadeniz'deki yaş çay üreticisine de geldi. Yıldırım bu yıl yaş çayın alımında birim fiyatın 2 lira 45 kuruş olacağını belirterek, ÜFE'nin üzerinde bir değere tekabül ettiğini söyledi. Böylece yaklaşık yüzde 16'lık bir artış olmuş oldu.

81 milyona bahar müjdesi

VERGİ VE CEZALARA YAPILANDIRMA
Esnafın, sanayicinin, çalışanı yakından ilgilendiren bu düzenleme ile sigorta primi, vergi ve trafik cezası gibi cezalar yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen cezalar, seçimlere katılmayanlara kesilen cezalar, askerlik, nüfus ve RTÜK cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçişleri gibi cezalar yeniden yapılandırılıyor. Belediyelerin atık su alacaklarının da bu yapılanmaya dahil olacağı ve yeniden yapılandırma için 31 Mart 2018 tarihinden önce vatandaş borcunu ödememişse bu düzenlemeden yararlanabilecek.

81 milyona bahar müjdesi

SULTANBEYLİ'DE TAPU İMKÂNI

İstanbul Sultanbeyli'de 1980'li yıllardan beri devam eden vakıf arazileri ve orman vasfını yitirmiş 2B kapsamındaki arazilerle ilgili de önemli bir düzenleme yapılıyor. Buradaki araziler ihale yoluyla belediye tarafından vatandaşa verilecekti. Ancak Başbakan Yıldırım orada kazanılmış bir hak olduğunu, burada tapunun yıllardır orada oturan vatandaşlara verileceğini belirtti. Vatandaş oldukça düşük bir emlak beyan değeri üzerinden tapusunu ihalesiz alabilecek.

81 milyona bahar müjdesi

HAZİNE ARAZİSİNE 10 YILLIK DÜZENLEME

Köylerde Hazine arazisini kullanan çiftçiler de yeni düzenleme ile kullandıkları araziyi 10 yıllığına satın alabilecek. 10 yıl bitince bir 10 yıl daha süreyi uzatabilecek. Bu arazi mevcut kullanana verilecek ve 3 yıldan beri ecri misil ücretini ödemiş çiftçiye verilecek. İhale yapılmadan 3 yıldır ödenen ecri misil ücretinin yarısını ödeyecen çiftçi 10 yıllığına bu araziyi kullanmaya devam edecek.

SON DAKİKA