Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

 • 1
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

Anadolu Kaplanları’nın son yıllardaki yükselişiyle birlikte Anadolu’daki iş insanlarının ekonomik kamuoyundaki etkinliği de arttı. Bir dergi bu iş insanları içinde en etkin olanlarını ‘Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı’ araştırmasıyla ortaya koydu. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan illeri kapsayan bu araştırmanın temel kriterini, seçilmiş olan isimlerin, bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmuş olmaları oluşturuyor. Son altı yılda üç kez düzenlenen söz konusu araştırma bu yıl bir kez daha yapıldı. Anadolu’nun lider iş insanlarını titizlikle değerlendiren jüri, sonunda yandaki tabloda gördüğünüz 50 ismi ortaya çıkardı. İşte o isimler...

 • 2
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

1. ABDÜLKADİR KONUKOĞLU-Sanko Holding Yönetim Kurulu Bşk.

2013 cirosu (Milyon TL)7030

Çalışan sayısı 14000

Tekstilin en ağır ismi oldu

Abdülkadir Konukoğlu, kuşaklar boyu dokuma ve tekstil ile uğraşan bir ailenin ferdi. 14 yaşında başladığı iş yaşamında 2014’te 51’inci yılına girdi. Babasından aldığı bayrağı bu sürede zirveye dikmeyi başardı. 2013’te 3,7 milyar dolar ciro ve 550 milyon dolar ihracat yapan Sanko Holding, 2014’te Türkiye’nin büyüme hızının iki katı büyüme hedefliyor. 14 bin kişin çalıştığı Sanko’nun enerjiden iş makinelerine, finanstan gıdaya kadar 11 farklı sektörde 100’e yakın şirketi bulunuyor. Sanko, çok sayıda hayır işi de yapıyor. Bugüne kadar binlerce öğrenciye burs veren Sani Konukoğlu Vakfı, üniversitenin kuruluşuna da öncülük etti. Bu ay başkanlık görevini kardeşi Zeki Konukoğlu’na devredecek olan Abdülkadir Konukoğlu, mesaisinin tamamını üniversiteye harcayacak. Gaziantep’te gerek milletvekili, gerekse belediye başkanı düzeyinde aday belirlenmesinde sözü geçen insanların başında gelen Konukoğlu’nun pek çok siyasetçinin önünü açma özelliği de bulunuyor. Halen büyükşehir belediye başkanlığına soyunan eski bakan Fatma Şahin’in Sanko Holding’te uzun yıllar mesai yürüttüğü biliniyor.

 • 3
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

2. MUSTAFA BOYDAK-Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili

2013 cirosu (Milyon TL)6150

Çalışan sayısı 14000

Kayseri’yi mobilya üssü yaptı

Mustafa Boydak, Kayseri’yi sanayi, üretim merkezi haline getiren, mobilyada dünyaca tanınan bir kent haline gelmesini sağlayan isimlerin başında. Kayseri’nin Hacılar ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Boydak, ilk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamlarken üniversiteyi de Muğla Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Ardından HES Kablo’nun bakır biriminde görev alarak Boydak Holding’te çalışmaya başladı. 1957’de Kayseri’de temelleri atılan ve Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya uzanan Boydak Holding’in yönetim kurulu başkan vekili de olan Mustafa Boydak, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin en aktif odalarından biri olan Kayseri Sanayi Odası’nın başkanı. Boydak Holding’in uluslararası bir şirket haline gelmesinde kardeşleri ve kuzenleri ile birlikte aktif rol aldı. 2013 yılında yüzde 9,8’lik büyüme ile 6 milyar 150 milyon lira ciro gerçekleştiren Boydak Holding, 2014 yılı için ciro hedefini yaklaşık 6,8 milyar lira olarak belirledi. Bugün sekiz ayrı sektörde 45 şirketi ile faaliyet gösteren Boydak Holding çatısı altında, Türkiye’nin en önemli markaları yer alıyor.

 • 4
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

3. MUHARREM YILMAZ-Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı

2013 cirosu (Milyon TL) 1900

Çalışan sayısı 4144

TÜSİAD bayrağını Bursa’ya dikti Kurulduğu günden bu yana aile şirketi olarak faaliyet yürüten Sütaş’ın hızlı büyümesinde kurucu baba Sadık Yılmaz ile çocukları Muharrem, Mürvet, Celile ve Serpil’in çalışmaları rol oynadı. Merkezi Bursa’da olan firmanın büyüme performansı Yılmaz ailesinin kentteki etkinliğini de artırdı. 2005 yılında babasının vefatıyla yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Muharrem Yılmaz, kardeşleriyle birlikte şirketi uyum içerisinde yönetmeyi bildi ve Bursa’nın en etkin isimlerinden biri oldu. Muharrem Yılmaz, iki yıl önce TÜSİAD’ın başkanlık koltuğuna oturdu. Yılmaz, son iki yıldır daha çok TÜSİAD Başkanı şapkasıyla gündeme gelirken işleri de ihmal etmedi. Sütaş’taki mesaisini kardeşlerinin desteğiyle sürdüren Yılmaz, bu dönemde önemli yatırım kararlarına da imza attı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te aldığı süt üretim tesisi ile Balkanlar ve Avrupa pazarlarına yayılmayı amaçlayan Sütaş, bu dönemde cirosunu 1,9 milyar TL’ye taşıdı. 2012 yılında 1,4 milyar TL ciroya sahip olan Sütaş, geçen yıl cirosuna 500 milyon TL daha eklemeyi başardı. 2 milyar TL ciroya ulaşan devin sağladığı istihdam ise 4 bin 144’e çıktı.

 • 5
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

4. FUAT TOSYALI-Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

2013 cirosu (Milyon TL)5900

Çalışan sayısı 5000

Osmaniye’den Kuzey Afrika’ya Fuat Tosyalı, babasının dokuz metrekarelik soba-boru imalatı dükkanından Türkiye’nin en büyük demir çelik şirketlerinden birini yarattı. Adana, Osmaniye, İskenderun ve Hatay’ı içine alan bölgede 4 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir şirket kurdu. 2010 yılında Türk özel sektörünün ilk yassı çelik üretim tesisi olan Tosçelik Yassı Çelik Üretim Tesisleri’ni hayata geçirdi. 2012’de Japon çelik devi Toyo-Kohan ile gerçekleştirdiği ortaklıkla dünya pazarlarındaki ağırlığını artırdı. Ardından Karadağ’da demir çelik üreticisi Zelijezara AD Niksic’i de bünyesine kattı. Fuat Tosyalı, “Bu fabrikalardaki üretimin tamamını AB’ye ihraç edeceğiz” diyor. 2013’te Cezayir’de açılan fabrikasıyla bin kişiye istihdam sağlayan ve 1 milyar dolar ciro hedefi koyan Tosyalı, Kuzey Afrika pazarına yönelik yılda 1 milyon 250 bin ton sıvı çelik üretimi gerçekleştirecek. Tosyalı, yalnızca dev yatırımları ile değil sosyal sorumluluk projeleri ile de takdir topluyor. Özellikle kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklar için hizmete soktuğu okul ve iş merkezleri ile 2007 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırıldı.

 • 6
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

5. MÜJDAT KEÇECİ-Er-Bakır Yönetim Kurulu Üyesi

2013 cirosu (Milyon TL)2400

Çalışan sayısı 700

Denizli sanayisini temsil ediyor Erikoğlu ve Abalıoğlu ailelerinin önderliğinde kurulan Er-Bakır, Türkiye’nin elektrolitik bakır tel üreten iki şirketinden biri. CSA ve ANE holdinglerinin bir iştiraki olarak kurulan şirket, zamanla kurumsal bir kimliğe büründü. Aradan geçen 33 yılda gerçekleştirdiği yatırım ve üretim hamleleriyle Anadolu’nun önde gelen şirketleri arasına girdi. Er-Bakır yeni dönemde ABD’ye ilişkin yatırım planları kuruyor. Şirketin yıllar içinde bu denli büyümesinde Müjdat Keçeci’nin payı büyük. Anadolu’nun en etkin isimleri listesinde üst sıralarda yer alan Keçeci, genel müdür olarak işe başladığı Er-Bakır’da bugün yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyor. 2005 yılından bu yana Denizli Sanayi Odası yönetim kurulu başkanlığını da yapan Keçeci, TOBB yüksek koordinasyon kurulu üyeliği, TOBB sanayi odaları konsey üyeliği, Kobi Girişim Sermayesi ve Yatırım Ortaklığı A.Ş. yönetim kurulu başkanlığı, Denizli Kültür ve Sanat Vakfı yönetim kurulu üyeliği, DOÇEV yönetim kurulu üyeliği, Denizlispor kulübü denetim kurulu üyeliği gibi birçok dernek ve vakfın üye ve yöneticiliğini de yürütüyor.

 • 7
 • 51
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

6. RONA YIRCALI-Best AŞ Yönetim Kurulu Başkanı

2013 cirosu (Milyon TL)800

Çalışan sayısı 2750

Merkezleri hep Balıkesir oldu Dört kuşaktır Balıkesir’in ekonomik, siyasi ve sosyal yaşamına öncülük eden Yırcalı Ailesi, uzun yıllar kentin gelir vergisi rekortmenliğini elinde tuttu. Bütün şirketlerinin merkezini Balıkesir’e konumlayan Yırcalı Ailesi’nde üçüncü kuşak temsilci olarak Best AŞ’nin başında olan Rona Yırcalı, grup şirketlerini oğulları Sırrı ve Sinan Yırcalı ile birlikte yönetiyor. Uzun yıllar TOBB, DEİK ve Balıkesir Sanayi Odası’ndaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Rona Yırcalı, Dünya Odaları Federasyonu Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi gibi g��revleri de yürüttü. Yırcalı, ailesinin bölgede hayvancılık, dokuma gibi alanlara yaptığı yatırımlarını son yıllarda enerji alanına yoğunlaştırdığını söylüyor. Hem ekonomik hem siyasi hem de sosyal bakımdan Balıkesir’e çok önemli katkılar sunduklarını dile getiren Rona Yırcalı, yenilenebilir enerji yatırımlarını bu dönemde çok önemsediklerini kaydediyor. Enerji sektörüne yaptıkları yatırımlarla grubun ciroda 800 milyon TL’ye ulaştığını belirten Yırcalı, özellikle istihdamda ciddi bir yükselme kaydettiklerini ve çalışan sayısını 2 bin 750’ye taşıdıklarını dile getiriyor.

BİZE ULAŞIN