HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

Yaz tatilinde farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere...  İşte dalış sporuyla ilgili merak ettiğiniz her şey ve dalış okulları...

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

Yaz tatilinde farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere...  İşte dalış sporuyla ilgili merak ettiğiniz her şey, dalış okulları ve fiyatları...

HAZIRLAYAN: ERSAN ÇIPLAK / ersan.ciplak@paradergi.com.tr
PARA DERGİSİ

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

EN 'DERİN' PAZAR

DALIŞ meraklılarının sayısında müthiş bir artış var. Bir dönem sınırlı sayıda insanın ilgilendiği dalış artık her kesimden insanların ilgisini çekiyor. Çünkü zor ve ulaşılması güç bir spor olmaktan çıktı. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun (TSSF) yoğun çabaları sonucunda Sinop’tan Hatay’a, Balıkesir’den Antalya’ya kadar çok sayıda yeni dalış noktaları turizme açıldı.

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

Diğer yandan maske, palet ve dalış giysisi gibi dalışta kullanılacak malzemelerin fiyatları geçmiş yıllara oranla daha ekonomik hale geldi. Üstelik bu tür ekipmanları illa ki satın almanıza gerek yok. Birçok dalış merkezi ücretsiz olarak sunuyor. Bunların yanı sıra kurs ücretleri de oldukça cazip hale geldi. Örneğin, 3 gün süren bir yıldız dalıcı eğitiminin ücreti sadece 250 TL...

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

Çok değil 3-4 yıl öncesine kadar Türkiye’de faaliyet gösteren dalış merkezi sayısı 160 civarındaydı. Şimdi ise bu sayı neredeyse ikiye katlanmış durumda. Halen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na kayıtlı dalış merkezi sayısı 306. Ancak yeni dalış okulları açmak için federasyona birçok başvuru var.

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

Ülkemizdeki dalış okullarında başlangıç ve ileri derecede kurslar düzenleniyor. Başlangıç aşamasında, daha önce dalış tecrübenizin ya da dalış malzemelerinizin olması şart değil. Kısa sürede sertifikalı dalgıç olabilirsiniz. Dalış okulları, uluslararası kabul gören PADI, SSI ve CMAS (Dünya Sualtı Federasyonu) olmak üzere 3 farklı disiplinde kursları düzenliyor...

İşte dalış okulları ve dalmanın püf noktaları...

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

MARMARİS DIVING CENTER / MARMARİS

3 farklı disiplinde eğitimleri var

Marmaris Diving Center (DMC), Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu standartlarına sahip bir dalış merkezi. DMC, 1994’de SAT komandosu ve birinci sınıf dalgıç Metin Karadenizli tarafından kurulmuş. Bu dalış okulunda CMAS, PADI ve SSI olmak üzere 3 farklı disiplinde kurslar veriliyor. Başlangıçta öğrencilere temel scuba eğitiminin yanı sıra malzeme bilgisi, ilk yardım, emniyet kuralları, dalış fiziği gibi bilgiler veriliyor. Daha önce hiç aletli dalış yapmamış kişiler 40-45 dakikalık bir brifing sonrasında eğitmenler eşliğinde günde 2 kez, maksimum 5 metreye 20-25'şer dakikalık dalışlar yapabiliyor.

Dalış okulları ve dalmanın püf noktaları

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Sualtı Teknolojisi Bölümü mezunu ve CMAS 3 yıldız dereceli eğitmen İlker Karadenizli tarafından işletilen Marmaris Diving Center’ın öğrencileri arasında yakın zamana kadar yabancıların sayısı oldukça fazlaymış. Ancak son yıllarda Türk öğrencilerin sayısı hayli artmış.
Marmaris'te çok sayıda dalış noktası bulunduğunu belirten Karadenizli, “Biz dalışlarımızı Sahil Güvenlik tarafından dalışa izin verilen yerlerde yapıyoruz” diyor.

MDC’nin “Dursunoğulları 1” isimli teknesi, 19 metre boyunda ve 5.90 metre eninde. Çift katlı tekne tam donanımlı ve tamamen dalış için dizayn edilmiş. Kapasitesi 70 kişi. MDC; 4 eğitmen, 4 rehber balıkadam, 2 kaptan, 3 gemici ve güverte ekibiyle hizmet veriyor.

Marmaris'in en gözde dalış noktaları Sarı Mehmet Koyu, Baca Mağara, Kadırga Burnu ve Keçi Adası olarak sıralanıyor. Örneğin Kadırga Burnu, amforalarıyla ünlü. Sarı Mehmet ise küçük mağaralar ve irili ufaklı çok fazla balık çeşidiyle ilgi çekiyor.

BİZE ULAŞIN