Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

ve Genel Başkanı tarafından açıklanan seçim beyannamesinde 146 kalkınma projesi yer aldı. İşte o projelerden en önemlileri.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

SAĞLIK ALANINDAKİ PROJELER

Şehir Hastaneleri Projesi kapsamında sağlık hizmet sunum kalitesinin artırılması amacıyla toplam 42 bin 459 yataklı sağlık kampüsü, sağlık yerleşkesi, devlet hastanesi, şehir hastanelerini içeren 30 proje kamu-özel iş birliği yöntemiyle yapılıyor. Mersin, Adana, Yozgat, Isparta ve Kayseri Şehir Hastaneleri tamamlanarak hizmete alındı, Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ ve Eskişehir Şehir Hastanelerinin bu sene sonuna kadar açılması planlanıyor.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

Milli aşı üretimi çalışmaları kapsamında tetanos ve difteri aşıları için iki aşamada çalışmalar sürüyor. Yetişkin tipi Hepatit-A aşısı projesi için değerlendirme süreci tamamlandı. Yerli Plazma Ürünleri Üretilmesi Projesi ile kan ürünlerinin yerli plazmadan üretilebilmesi ve teknoloji transferi ile bu alanda ülke yeterliliği sağlanacak.

Yerli Tıbbi Görüntüleme Cihazları Üretim Projesi ile Manyetik Rezonans (MR), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Ultrasonografi (USG), Dijital Röntgen (DR) ve Hasta başı Monitörü (HBM) olarak belirlenen tıbbi görüntüleme cihazının sanayi iş birliği projeleri kapsamında yerli katkı, teknolojik iş birliği ve ihracat şartını da içerecek şekilde alımı yapılarak bu alanda yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesi sağlanacak.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ

ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi kapsamında Türkiye'nin ilk özgün ana muharebe tankının yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi amaçlanıyor. Projenin ilk aşamasında 2 prototip tankın teknik veri paketi ve üretimi tamamlandı. 250 tankın seri üretimi için sözleşme hazırlık faaliyetleri sürüyor.

Her türlü bölge ve arazi şartlarında harekat ihtiyaçlarına cevap veren, yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip zırhlı araçların yapımına yönelik zırhlı araçlar projeleri devam ediyor. Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 169 adet M60 ve 40 adet Leopard tankının tanksavar savunma yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

F-35 MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI PROJESİ

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2030'lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeliyle karşılanması amaçlanıyor. ​F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi kapsamında yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için 30 uçağın siparişi verildi. Toplamda 100 adet F-35 uçağının tedarik edilmesi planlanıyor.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Projesi "HÜRKUŞ" kapsamında 2 prototip uçak teslimatı yapıldı. HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi'nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı olup küresel sivil ve askeri havacılığın gelişen eğitim uçağı ihtiyaçlarına cevaben tamamen özgün olarak tasarlanıp geliştirildi. HÜRKUŞ-C olarak adlandırılan versiyonu kapsamında silahlandırma faaliyetleri devam ediyor.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

Anka İHA Projesi kapsamında yapılan ANKA İHA sistemleriyle gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevleri icra ediliyor. Bayraktar İHA Projesi ile orta irtifa ve uzun menzil sınıfı İHA konseptine uygun olarak milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracı yapıldı. Akıncı İHA / İnsansız Savaş Uçağı Projesi ile mevcut İHA projelerine ilave olarak artırılmış faydalı yük ve mühimmat taşıma kapasitesi ile yüksek irtifada daha uzun süre istihbarat, keşif ve gözetleme görevi icra edebilecek Akıncı İHA ve İnsansız Savaş Uçağı Projesi için hazırlık çalışmaları hızla devam ediyor.

Erdoğan tarihi projeleri açıkladı

KORKUT HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Korkut Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi Projesiyle orta ve yüksek irtifa füzeleri ile uçakları aşarak gelen tehditleri tespit, teşhis ve tahrip ederek kara birliklerinin hava savunmasını sağlamak maksadıyla geliştirilen proje kapsamında prototip teslimatları tamamlanarak seri üretim aşamasına geçildi.

BİZE ULAŞIN