Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih sondaj gemisinden yeni haber

Karadeniz'de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 1 Haziran günü 'dan 'a gelen, 6 Haziran günü de Trabzon Limanı'na römorkörler yardımı ile giriş yapan 'nin 'ndan Karadeniz'e açılırken sökülen yaklaşık 60 metre yüksekliğinde 860 ton ağırlığında iki adet kulesinin montajı sürüyor.

Fatih sondaj gemisinden yeni haber

Boğazından geçişi için üzerinde bulunan iki adet kule sökülerek 29 Mayıs günü İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde Karadeniz'e açılan , arama faaliyetleri kapsamında son hazırlıklarını Limanı'nda yapıyor. Gemi, geçtiğimiz Cumartesi günü Trabzon açıklarından 180 ton çekme kapasiteli 5 adet römorkör eşliğinde motor çalıştırmadan 4 saatlik bir çalışmanın ardından Trabzon Limanı'na çekilmişti.

Fatih sondaj gemisinden yeni haber

Limanı'nda daha önce kurulan 165 metre yüksekliğinde vinç yardımıyla geminin kule birleştirme işlemine başlanırken, birinci kulenin yerleştirme işlemi gerçekleşti. Biri 530, diğeri 330 ton olmak üzere toplam 860 ton ağırlığında olan kulelerin boyu yaklaşık 60 metreyi buluyor.

Fatih sondaj gemisinden yeni haber

Büyük bir titizlikle yürütülen birleştirme işlemleri hava şartlarının istenildiği gibi seyretmesi sayesinde çalışmaları kolaylaştırıyor. Rüzgar, yağmur gibi meteorolojik şartlar çalışmaların seyrini değiştirirken hazırlıkların 20 Haziran'a kadar tamamlanarak geminin Limanından ayrılması bekleniyor.

Fatih sondaj gemisinden yeni haber

İLK SONDAJ 15 TEMMUZ'DA

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geminin 'dan Karadeniz'e uğurlanması töreninde yaptığı konuşmada 'nin 15 Temmuz'da ilk sondajına başlayacağı müjdesini vererek, "Kuyu öncesi yaklaşık 1,5 aylık bir hazırlık süresinin ardından inşallah 15 Temmuz'da, Fatih Karadeniz'deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başlayacak'' demişti.

SON DAKİKA