Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müjdeler arka arkaya geldi! planlayanlar dikkat...

Tatile çıkacaklar için müjdeler arka arkaya geldi. Kamu bankalarının tüketiciyi desteklemek için hayata geçirdiği paketleri içinde yer alan ' destek kredi paketi' ile uzun vadeli, ödemesiz dönemli kredi imkanı veriliyor.

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

planları için paketi ve 18 ay taksit imkanı sunulurken arka arkaya gelen bu desteklere seyahat acenteleri de katkı verecek. Bu sayede yıl içinde tatile çıkanların sayısının 1 milyon kişi artacağı öngörülüyor.

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

BDDK'dan önceki gün yapılan açıklamada ise kartlarında taksitlendirme sürelerinin, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verildiği bildirildi. Bu desteklerle, tatilcilere 1 milyon kişinin eklenmesi, bu yıl için öngörülen 7-7.5 milyon kişilik seyahat hareketinin 8-8.5 milyona çıkması bekleniyor.

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

'Maliyet az yansır'

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, 'tatilin bir lüks değil ihtiyaç' olduğu gerçeğinin Kovid-19 sürecinde daha iyi anlaşıldığını belirtirken, destekler sayesinde tatilini erteleyenlerin ya da bütçe arayanların da harekete geçeceğini söyledi. Vardar, "Katkılar sayesinde bu yıl seyahat etmesi beklenen kişi sayısının 7-7.5 milyondan, 8-8.5 milyona çıkması yani 1 milyon kişi artması bekleniyor. Taksit sayısı 12 idi. Şimdi 18 oldu. Hem otellerle görüşüyoruz, hem de kendi bütçelerimizle planlar yapıyoruz; maliyet farkını en az şekilde tüketiciye yansıtacağız" dedi.

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da büyük seyahat acentelerinin maliyetleri son tüketiciye yansıtmadan kendi çözümlerini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Onaran, "Hepsinden önce bu katkılar, taksit kolaylığı, psikolojik bir rahatlama sağlıyor. Yavaş yavaş talep artışlarını da görüyoruz. Yurt içi hem deniz destinasyonlarının, hem de yeniden kültür turlarının hareketleneceğini görüyoruz" diye konuştu.

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

Fırsat oluşturdu

Setur Yurt İçi Operasyon Müdürü Serhat Günay, Kovid-19 nedeniyle yabancı turist sayısında yaşanan düşüşü telafi etmek için bu avantajlı paketlerin çok büyük öneme sahip olduğunu düşündüklerini ifade etti. Bu bağlamda kamu bankalarının vermiş olduğu destek paketinin hem seyahat sektörü, hem de seyahate çıkmak isteyen kitleler için olumlu etki yaratacağını öngördüklerini kaydeden Güray, şunları söyledi:

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

"Sektörümüzün kalkınması ve insanların özgürce seyahat edebilmesi için biz de elimizi taşın altına koyduk. Setur olarak bizleri tercih eden misafirlerimize yüzde 45'e varan indirim yanında 18 aya varan taksit seçeneği ve 72 saat öncesine kadar para iade güvencesi sunuyoruz."

Müjdeler arka arkaya geldi! Tatil planlayanlar dikkat...

'Tarihini değiştirmek isteyen rahat olsun'

Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, mayıs ayı başından itibaren site hareketleri ve rezervasyonların her hafta bir önceki haftaya göre arttığını dile getirdi. Kendilerinin de ek teşvikler için hazırlıklar yaptıklarını anlatan Küçükyılmaz, "Bankaların açıklayacakları taksitlerde maliyet artışları da olacaktır. Mümkün olduğu kadar tüketiciye yansıtmamak için çalışıyoruz.

SON DAKİKA