Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomide 'Yapısal Dönüşüm Adımları' kapsamında, yeni sistemini açıklamasının ardından konuyla ilgili araştırmalar da hız kazandı. Bu konu emeklileri ve maaşlarını da önemli ölçüde ilgilendiriyor. Yeni kıdem sistemiyle kurum ya da şirketler çalışana emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme yapabilecek. Bunun için tamamlayıcı emeklilik teşvik edilecek. İşte emekliye çifte maaş konusu ile ilgili detaylar...

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Hükümet, sosyal güvenlik reformu kapsamında emekliye ikinci bir gelir kapısı açacak olan "tamamlayıcı emeklilik" sistemini teşvik eden adımlar atacak. gelirinin yüzde 40'ının tamamlayıcı sistemlerden gelen Hollanda modelinde olduğu gibi yeni kıdem sistemiyle beraber tamamlayıcı, mesleki emeklilik sistemleri de yaygınlaşacak.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Otomatik BES tamamlayıcı emekliliğe dönüşürken, vatandaşın olduktan sonra ani gelir kaybına maruz kalması önlenmiş olacak.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

ÜÇ ÇEŞİT EMEKLİLİK SİSTEMİ VAR

Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı'na göre sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir sistemi kurulacak.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Kıdemde fonlu sistem tamamlayıcı emeklilikle uyumlu hale getirilecek. Türkiye'de, prim sistemi ve bireysel tasarruf esasına dayalı iki sistem bulunuyor. Tamamlayıcı emeklilik, şirket veya kurum bünyelerinde çalışanlar için fonlar aracılığıyla oluşturulan bir sistem.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Kurumlar ya da şirketler, çalışanları için düşük pirimler ödeyerek bunları fonlar aracılığıyla değerlendiriyor. Emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme şeklinde veriliyor. Bireysel emeklilikte ise kişiler, istediği emeklilik şirketine istediği oranda prim ödeyebiliyor. Tasarruf eğilimini güçlendirecek tamamlayıcı emeklilik tasarrufları desteklenecek.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

İŞSİZLİK FONU'NDAN DESTEK

BES'te 45 yaş altı çalışanlar 2020'den itibaren sisteme zorunlu girecek. Yeni işe girenler fonlu sisteme zorunlu dâhil olacak, sistemden istenildiğinde çıkılamayacak.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Tamamlayıcı emeklilikte yaş konusu da önemli başlıklardan biri. 30 günlük brüt ücrete karşılık gelen 8.3'lük oran işveren payının yanı sıra devlet katkısı, İşsizlik Fonu'ndan yapılacak destekle korunması da seçenekler arasında yer alıyor.

BİZE ULAŞIN