Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Kevin Spacey, III. Richard tacını
devredeceği Türk tiyatrocuları arıyor

William Shakespeare’in yazdığı ilk oyunlardan Richard III, dünyaca ünlü oyuncu Kevin Spacey’nin modern yorumu, İKSV ve İstanbul Şehir Tiyatroları işbirliği ve Vodafone Red katkılarıyla 5-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sahnelenecek.

Ercüment ŞENER Sabah.com.tr için yazdı.

 

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Richard III’ü, İstanbul’a hareketinden önce, Kevin Spacey’nin olağanüstü performansıyla Londra’da Old Vic Tiyatrosu’nda izleme imkanı buldum. Ve bakın neler öğrendim…

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

III. Richard, tiyatro sanatını dünya çapında büyük kitlelerle buluşturmayı ve tiyatroyu milyonlara sevdirmeyi amaçlayan The Bridge Project (Köprü Projesi) adı verilen 3 yıllık bir programın 3. yılındaki en son halkası.

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Bu proje aynı zamanda Kevin Spacey Vakfı’nın girişimleriyle dünya çapında tiyatro sanatına yeni genç yetenekler kazandırmayı hedefliyor. Bunun için Kevin Spacey ve proje organizatörleri turne kapsamında Richard III’ü sahneledikleri her ülkede o ülkenin genç yetenekleri ile bir dizi atölyeler düzenliyor.

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

İKSV İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün’den öğrendiğime göre İKSV aracılığıyla Kevin Spacey Vakfı’na başvurularını direkt yapan ve yine direkt Vakıf tarafından seçilen 15 genç Türk tiyatro oyuncusu, Kevin Spacey ile İstanbul’da bir tiyatro atölyesine katılma fırsatını elde etti. 15 kişi arasından seçilecekler ise Kevin Spacey Vakfı’nın sağlayacağı yurtdışında eğitim fırsatı dahil bir takım fırsattan yararlanabilecek. Bu da, bir (ya da birkaç) Türk oyuncunun ileride Londra’da ya da New York’ta sahne almasının önünün açılması anlamına geliyor.

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Bunun yanısıra tiyatro eğitimi alan minimum 30, maksimum 60 tiyatro öğrencisi daha, Vakfın düzenlediği bir ikinci atölyeye katılacak. Ancak bunda Kevin Spacey olmayacak. Aynı fırsatlar, bu öğrencileri de bekliyor olacak. Atölyelere katılan tüm öğrenciler ise Kevin Spacey Vakfı tarafından ücreti ödenerek satın alınan biletlerle, Richard III’ü İstanbul’da izleme ayrıcalığını yaşayacaklar.

Kevin Spacey tacını kime devredecek?

Bu arada Türk tiyatroseverlerin III. Richard’a yoğun ilgisi ve planlı 5 gösterinin biletlerinin anında tükenmesi nedeniyle, İstanbul programına 6. ve ek bir gösteri eklendi. Bunda İKSV’nin proje organizatörleri ile yaptığı yoğun görüşmelere, oyunun sponsoru olan Vodafone’un da ek maddi kaynakla destek vermesi etkili oldu. Ayrıca yine Vodafone katkılarıyla, ek gösterinin biletlerinin yarısı öğrencilere ayrıldı.

SON DAKİKA