Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

Türkiye'nin ilk kadın Fikret Şenes, şarkılarıyla Türk pop müziğine şekil verdi. Kimler Geldi Kimler Geçti, Bana Yalan Söylediler, Tanrı Misafiri gibi sayısız şarkının sözleri onun kaleminden sayfalara döküldü. Fikret Şenes'in şarkıları , Rubato, gibi isimlerin yorumuyla yeni kuşaklarla buluşacak.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

İstanbul'un en eski semtlerinden birinde bir aile apartmanından içeri girip en üst kata çıkıyoruz. Kapıyı bize açıyor. Hatıralarla yüklü eşyalarla döşenmiş çok güzel bir salona geçiyoruz. İstanbul Boğazı tüm güzelliği ile tam karşımızda. Salonun köşesindeki siyah kuyruklu piyano dikkatimizi çekiyor. Üzerinde de aile fotoğrafları bulunuyor. Fikret Şenes'in kol kanat gerip bir arada tuttuğu ailenin fotoğrafları... 2015 yılında yaşama veda eden Şenes, Türkiye'nin ilk kadın söz yazarıydı. Kimler Geldi Kimler Geçti, Bana Yalan Söylediler, Bir Günah Gibi, Tanrı Misafiri, Sensiz Yıllarda gibi sayısız şarkının sözleri onun kaleminden sayfalara döküldü. Şenes bir yandan da iki oğlu Ahmet ve 'yı yetiştirirken onlara hem annelik hem de babalık yaptı. Geçen günlerde piyasaya çıkan Fikret Şenes saygı albümü Kimler Geldi Kimler Geçti'yi konuşmak için Celal Çapa ile bir araya geldik. Gece hayatının duayen ismi bize albümle ilgili düşüncelerini, albümde bir şarkı söyleyen kızı Ceylan Çapa ve annesi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

- 40 yıl boyunca yazılmış 290 şarkı. Paha biçilemez bir miras. Sizin için anlamı nedir?
- Annem, Türkiye'nin ilk kadın ve yazdığı şarkıların Türk pop müziğindeki yeri hiçbir zaman tartışılamadı. Kadınlar için bir öncü olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden her şarkısının çok büyük anlamı var. Düşünsenize üzerinden 40-50 yıl geçmiş şarkıları var. Hala her yerde çalınıyor, söyleniyor. Annemin önemi zaten burada ortaya çıkıyor. Bu şarkılar kim bilir daha kaç nesil büyütecek? Gerçekten paha biçilmez.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

- Şarkıların hepsinin ilham kaynağı aynı aşk. Annenizin aşka bakışı sizi de etkiledi mi?
- Annemin aşka, özellikle de hayata bakışı, bunları şarkılarına yansıttığı için sadece beni değil, herkesi etkiledi. Aşkı özünde yaşadı, bunu hepimize hissettirdi.

- Hep 40 yıllık bir dönemden bahsediyoruz. Sonrasında yazmaya devam etti mi?
- Birkaç şey yazdı ama uyguladığını tahmin etmiyorum. Bir yerde o işi kesti. Bu biraz yaşla da ilgili. Yaşlanınca aşk bitiyor. İnsan kendine dönüyor. Bence her şeyi zamanında bırakmak denilen şeyi annem başardı.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

- Fikret Hanım'ın bütün şarkılarını ezbere okuyabildiği doğru mu?
- Evet, gerçekten okurdu. Ama en büyük özelliği hiçbir şarkıyı -şimdiki kuşaktaki gençler çok yapıyorlar bunu- bir gün, bir saatte yazmazdı. Her şarkıya uzun süre ayırırdı. Örneğin Memleketim'i dört-beş ayda yazdı. Kütüphanelere gitti, kitaplar okudu. Üzerinde çok çalıştığı için de şarkılarını ezbere bilirdi. Ve şiir gibi de okuyabiliyordu.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

- İlk dinlediğinizde neler hissettiniz?
- Anneden bir parça, anneden bir miras... Yıllardır bu şarkıları ilk seslendirenlerden dinlemişim. Değişik yorumculardan, değişik aranjelerle duymak heyecan vericiydi. Çok büyük keyifle dinledim. Çok etkilendim.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

İLK KEZ DİNLENEN ŞARKI

- Albümün hazırlık sürecine aile olarak dahil oldunuz mu?

- Hazırlık aşaması bir yıldan fazla sürdü. Tabii ki aile olarak takip ettik ama çok içinde değildik. Albümün danışmanı Hakan Eren zaten çok güvendiğimiz bir isim. Sadece albümün kapağındaki fotoğrafı özellikle biz istedik. Aile olarak çok sevdiğimiz bir fotoğraftı.

- Albümde Sezen Aksu, Tanrı Misafiri'ni söylüyor. Aksu'nun albüme dahil oluşunun bir hikayesi var mı?
- Annemin meslek hayatının 50. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz saygı gecesinde de vardı. Sonra Sezen'le bir ev davetinde karşılaştım. Bana, kendisi de bestekar ve olmasına rağmen evdeyken, banyoda devamlı mırıldandığı şarkının Tanrı Misafiri olduğunu anlatmıştı. Böyle bir teklif gelince de kabul etti ve şarkıyı söyledi. Sezen'in albümde olması gurur verici.

Şarkılarıyla nesiller büyüten kadın Fikret Şenes!

- Albümle ilgili "Keşke" dediğiniz bir nokta var mı?
- Hem şarkıcılar hem de şarkılar açısından var. Sonuçta 290 parça arasında seçim yapıldı. Aile olarak "Hangi şarkı, hangi sanatçıya uygun olur?"u bilecek kadar müzik kültürümüz yok. Dolayısıyla bunu Hakan Eren'e bıraktık. Ama eşim Şebnem'le de konuştuk, albümde Kenan Doğulu'nun olmasını isterdik. Annem de çok severdi. Çeşitli nedenlerle olmadı. Şarkılardan da Ya Sonra olsun isterdik.

BİZE ULAŞIN