Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlülerin referandum oyları

En çok satan haber dergisi Aktüel, referandumu ünlülerle birlikte masaya yatırdı

Ünlülerin referandum oyları

Referandumun yaklaşmasıyla ünlüler dünyası da hareketlendi. Sanatçılar, şarkıcılar, yazarlar, oyuncular, sivil toplumcular birer birer oylarının rengini açıklamaya başladı. “EVET”ler, “HAYIR”lar adeta havada uçuşuyor. En çok satan haber dergisi Aktüel de, referandumu ünlülerle birlikte masaya yatırdı. Bakalım şöhretler dünyası sandık başında ne diyecek? Referandum için ne düşünüyorlar? Neleri doğru, neleri yanlış buluyorlar? İşte tüm bu soruların yanıtları...

Ünlülerin referandum oyları

İBRAHİM TATLISES

KARARI: EVET

Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses, 12 Eylül'de yapılacak referandumda vereceği oyu açıkladı. İşte Tatlıses'in kararı:

LİDERLERİN BİRBİRİNE SAYGISI YOKSA...
"Parti liderlerine soruyorum. Bu koltuk kavgası mı, millet için kavga mı? Koltuk içinse doğrudur. Ama millet içinse böyle dili bozuk bir kavga olmaz. Her biri milyonlar tarafından seçilen partilerin başında olan liderler bu uslupta kavga ederlerse, sokaktaki vatandaşın kavgası nasıl olacak?.. Bu nezaket, saygı içermeyen bir kavga. Liderlerin birbirlerine saygısı yoksa, vatandaşın vatandaşa saygısı nasıl olacak?

BÖYLE BİR ÜSLUP PUAN KAZANDIRMAZ
Liderlerimizi tv'lerde böyle görmek istemiyoruz. Ben bir ana muhalefet partisi lideri olsam, yani seçilmiş lider olsam, kişiliğini sevmesem de makamına saygı duyarak Başbakan'a Recep Bey diye hitap etmem. Sayın Bahçeli'den de böyle bir üslup duyulmadı. Sayın Kılıçdaroğlu, siz “Sayın Başbakan” diyin ki, o da size “Sayın Ana muhaletefe partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu” desin. Böyle bir üslubun size puan kazandıracağını zannediyorsanız, bence yanılıyorsunuz. Bence yanlış.

YENİ ANAYASAYA "EVET"
Sayın Kılıçdaroğlu, "135'nci maddeyi çıkarın evet" diyelim diyor. O kadar çok kanun içinden bir tek maddeye mi takıldınız? Bir tek madde için mi insanları galeyena getiriyoruz? Demek ki öbürleri için siz de "evet"siniz. İnanın ben bir sosyal demokrat olarak artık çürümüş tahtalar içindeki tüm paslanmış çiviler değişmeli diye düşünüyorum.Teknoloji değişti, hayat değişti, ama Türkiye Cumhuriyeti hala aynı kanunlarla yürüyor. Tahtaları yenileyelim, çivileri değiştirelim, yeni anayasaya "EVET" diyelim. Dış ülkeler de bize "bunların tahtası da çürümüş, çivisi de çürümüş" demesinler. Yani "tahtası eksik" demesinler!..

Ünlülerin referandum oyları

HALİL ERGÜN

KARARI: EVET

Sanat yaşamı boyunca iki darbeye tanık olan oyuncu Halil Ergün, 12 Eylül referandumunda Anayasa değişiklik paketine "Evet" diyeceğini açıkladı.

TÜRKİYE ÖZGÜRCE KONUŞUYOR
Her zaman politikayla iç içe olan Ergün, 1990'lı yıllarda Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na da aday olmuştu. Türkiye'de aydınların, sanatçıların 12 Eylül'le hesaplaşması gerektiğini belirten Ergün şunları söyledi: "Değişimler yavaş yavaş olur. Hemen olmasını bekleyemeyiz. Türkiye bugün çok büyük bir değişim içerisinde. Türkiye'de artık özgürce konuşulabiliyor. Benim gençliğimde insanlar söyledikleri şeylerden dolayı idama kadar gidebiliyorlardı. Eskiden 'Kürt' sözcünü kullanmak bile suçtu. Kürtçe konuşanlar mahkum ediliyordu. Bugün, Kürtler iktidar ortağı olma çabası gösteriyorlar."

HALKIN SEÇTİĞİNE SAYGI
Özellikle aydınların halkın tercihlerine güvenmek ve saygı duymak zorunda olduğunu söyleyen Ergün, "Halk neyi seçerse saygı duymak zorundasın. Hepimiz, aynı şekilde tuvalete gidiyor, hepimiz aynı biçimde sevişiyor, hepimiz aynı şekilde yemek yiyoruz. Sadece birileri entelektüel, aydın oluyor. Aydınlar görevlerini doğru yapmalılar, hakkını isteyen halkın yolunu açmalılar" dedi.

12 EYLÜL'LE HESAPLAŞACAĞIM
12 Eylül askerî darbesinin mağdur ettiği sanatçılardan biri olan Ergün, en çok da 12 Eylül'le hesaplaşma olanağı sağladığı için referandumda 'evet' diyeceğini söyledi. Ergün şöyle konuştu: "Ben bu ülkeden alacağı olan bir insanım. 12 Eylül, 12 Martları yaşamış ve bunun zulmünü çekmiş bir insanım, bir sanatçıyım. Benim bu ülkede göreceğim hesaplar var. 15. maddenin kaldırılması bile utancın temizlenme imkânıdır."

Ünlülerin referandum oyları

SİNAN ÇETİN

KARARI: EVET

Sinema dünyasının önemli isimlerinden Sinan Çetin, 12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumunda artık ordunun kendi alanı dışına çıkmaması için 'evet diyeceğini söyledi. Anayasa reform paketini olumlu bulduğunu belirten ünlü yapımcı ve yönetmen, özellikle darbeleri önleyecek, askere sivil yargı yolunu açacak maddelere sıcak bakıyor. Metnin kabulünün darbe girişiminde bulunacakları dizginleyeceğini savunan Çetin, "Kendi milletine silah doğrultmayacak bir ordu için 'evet' diyeceğim" dedi. Bu arada Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz da evet vereceklerini açıkladı.

Ünlülerin referandum oyları

ORHAN PAMUK

KARARI: EVET

Anayasa paketinin oylanacağı 12 Eylül'deki referanduma sayılı günler kala Nobel Edebiyat Ödülü sahibi dünyaca ünlü yazar Orhan Pamuk referandumda "evet" oyu kullanacağını açıkladı. Pamuk, NTV'den Banu Güven'e verdiği röportajda anayasa değişikliğini onaylamanın "AKP'yi desteklemek ya da hükümete güvenoyu vermek anlamına gelmeyeceğini" belirtti. Ünlü yazar referandumda 'evet' oyu kullanıp, seçimlerde AKP'ye oy atmayacak çok sayıda kişi olabileceğine de dikkat çekti. 1980 askeri darbesiyle birçok insanın büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatan, Pamuk şunları söyledi: "Benim Anayasa değişikliğindeki oyum evet... 12 Eylül Anayasası'ndan zaten memnun değilim. Anayasadan çok fazla anlamam çünkü siyasi ve hukuki bir belgedir. Ben, 12 Eylül'ün kendisinden memnun değilim. Bazı seçmenler de işin siyasileşmesi yüzünden 12 Eylül'e önem vermiyorlar. Bu, mevcut hükümete hayır kampanyası haline sokulduğu için 'hayır' diyecekler. Bu anayasa değişikliklerine hayır diyenlerin bir kısmının, değişkliklerin iyi olduğunu düşündüklerine inanıyorum..." Pamuk röportaj sırasında son kitabını da anlattı: "Kişisel hayat hikayemden pekçok şey taşıyor..."

Ünlülerin referandum oyları

SEZEN AKSU

KARARI: EVET

Eksikliklerine rağmen evet diyeceğim. Dört dörtlük, gerçek bir toplumsal uzlaşmayla hazırlanacak çok daha kapsamlı ve özgürlükçü nihai şeklini alana kadar da evet demeye devam
edeceğim!

Ünlülerin referandum oyları

SEYFİ DURSUNOĞLU (HUYSUZ VİRJİN)

KARARI: HAYIR

Maddelerin içinde kabul ettiklerim de var kabul etmediklerim de. Kabul ettiklerimin geçerli olması için evet, kabul etmediklerimin geçerli olmaması için hayır demem lazım. Paket olarak sunulmasında esas problem, 8’ini kabul edecek belki insan 2’sini reddedecek. Bu işin referanduma kadar gelmemesi lazımdı. Bu problemleri mecliste halletmelilerdi.

BİZE ULAŞIN